Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muş'ta Devlet Desteğiyle Kurulan Fabrikadan 33 Ülkeye İhracat Yapılıyor

0PAYLAŞIM

Muş'ta Devlet Desteğiyle Kurulan Fabrikadan 33 Ülkeye İhracat Yapılıyor

MUŞ Anadolu Ajansı - SABRİ YILDIRIM - Muş'ta teşebbüsçü Cemal Oktan, devlet takviyesiyle kurduğu tekstil fabrikasında 300 bireyi istihdam ederek 33 ülkeye ihracat yapıyor.

İstanbul'da giyim üzerine firmayı bulunan Oktan, 3 sene evvel memleketi Muş'ta yatırım yaparak gençlere yeni istihdam alanı oluşturmaya karar verdi.

Merkeze bağlı Sungu beldesinde devletin sağladığı tüm teşvik imanlarından faydalanan Oktan, günde 5 bin 500 mahsul kapasiteli tekstil fabrikası kurdu.

  • "33 ülkeye ihracat yapıyoruz"

Oktan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikada şanlı giyim markalarının mahsullerini üretim ettiklerini söyledi.

Devletderi aldığı yardımlarla kurduğu firmada 300 bireyi istihdam ettiğini belirten Oktan, şöyle konuştu:

"Bölgeye yatırım yapanlara devletin sunduğu takviyeler büyük bir fırsat yaratıyor. Bu sayede kurduğumuz fabrikalarda gençler iş sahibi oluyor, konutlarına ekmek götürüyor. Şu anda sektör bazında en çok istihdamı sağlayan işletmelerden biriyiz. Giyim mahsullerini yurt içi piyasanın yanı gizeme Rusya, Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İsveç olmak üzere 33 ülkeye ihraç ediyoruz. Muş ekonomisine senede 12 milyon lira katkı sağlıyoruz. Kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz ancak yer mevzusunda kasvetimiz var. Bunu giderdiğimiz takdirde daha çok insana iş olanağı sunacağız."

  • "Devlet 10 sene sigorta yardımı veriyor"

İŞ-KUR'un katkılarıyla açılan kurslar sayesinde nitelikli personel mevzusunda da bir kasvet yaşamadıklarını vurgulayan Oktan, "Devlet 10 sene sigorta yardımı veriyor. İŞ-KUR istihdam yardımı veriyor. Zati bu olmasa burada hiçbir şirket tutunamaz. Öteki takviyeler de çok ehemmiyetli. Gelip burada sıfırdan fabrika kurmak, personel yetiştirip, bereket almak tek başına altından kalkılacak bir gidişat değil. Zaman ve efor gerekmektedir. Bu surattan devlet dayanağına gereksinim var. Devletimiz de her mevzuda yanımızda yer alıyor." ifadelerini kullandı.

  • "Kovid-19 sebebiyle 1,5 ay ara verdik"

Yeni tip koronavirüs Kovid -19 sebebiyle fabrikayı 1,5 ay kapatmak zorunda kaldıklarını anlatan Oktan, mağazalar kapalı kaldığı için 3 ay hiç satış yapamadıklarını ve güç bir yarıyıl yaşadıklarını dile getirdi.

Uzun aranın ardından iş başı yaparak ellerindeki siparişleri bitirdiklerini kaydolan Oktan, şunları söyledi:

"Şu anda kış sezonu için yapım yapıyoruz. Cihazları sosyal mesafeye göre kurduk. Hiçbir emekçimizi maskesiz çalıştırmıyoruz. Bu cins fabrikalar gençlerimizi ayakta yakalıyor. Burada işsiz kalan gençlerimiz istemediğimiz vakalara karışabiliyor. Bu surattan yatırımlar ehemmiyet taşıyor. Bir iş sahibi olarak makûs alışkanlıklardan da kurtuluyorlar."

Fabrikada çalışan emekçiler de ailelerine destekçi olmak için çalıştıklarını belirterek, bu cins yatırımlar sayesinde iş olanaklarının çoğaldığını ifade etti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir