Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mülteciler Yeni Yaşamlarına Koşarken Yanlarına Neler Aldığını Anlattı: 'Çantamda Ne Var?'

 > 
425PAYLAŞIM

Bu yıl 10 bini aşkın mülteci, Ortadoğu'da yaşananlardan ötürü evlerini, ülkelerini terk ederek yeni bir hayat kurma çabasıyla Yunanistan'a ulaştı. Hemen hemen hepsinin de yolculuk boyunca yanlarında sadece minicik bir çantaya sığdırdıkları eşyaları ve tükenmemesi için uğraştıkları umutları var.

Uluslararası Kurtarma Komitesi'nin işbirliği ile fotoğrafçı Tyler Jump tarafından, Avrupa'ya ulaşabilmek ümidiyle çıktıkları bu yolculukta mültecilerin yanlarına neler aldıkları fotoğraflandı.

Kaynak: https://medium.com/@theIRC/what-s-in-my-...

Aboessa - Şam, Suriye

Aboessa, Suriyeli bir anne ve henüz 20 yaşında. Eşi ve 10 aylık kızıyla birlikte Suriye'deki Yarmouk kampından kaçmış, sınırı geçip Türkiye'ye geldikten sonra da lastik bir botla Avrupa'ya doğru yola çıkmışlar. Sahilde devriye gezen Türk polisi durdurup botu motorundan ayırmış. Denizde güçlü akıntıya karşı kürek çekmek zorunda kalmışlar. Bu yolculukta yanında bu fotoğrafta görülen küçük çantasından başka hiçbir şeyi yok.

Peki o minicik çantasında neler var?

Aboessa'nın her şeyi, 10 aylık minik kızı. Çantasında kendine ait bir şarj aleti ve cüzdan dışında her şey de kızına ait. Onu güneşten korumak için bir şapka, her türlü hastalığa karşı hazırlıklı olabilmesi için ilaçlar, bebek bezi, bir çift çocuk çorabı ve yine kızı için bir saç bandı var.

"Her şey kızımı hastalıktan korumak için. Yunanistan’a vardığımızda iyi bir adam bize iki kutu yemek verdi. Bir adam da bebeğimi görünce su ve bisküvi verdi."

Omran (Ümran) - Şam/Suriye

Omran henüz sadece 6 yaşında bir çocuk. Anne ve babasıyla Şam'dan kaçan Omran, Almanya'daki akrabalarının yanına ulaşabilmeyi diliyor. Herkesten daha çok umudu var ve gülümsemeyi hepimizden iyi biliyor. Onun da yanında her çocuğun okula giderken günlük kullandığı sırt çantasından başka bir şeyi yok.

Denetime takılmamak için ormandan geçecekleri için annesi Omran'ın çantasına gerekebilecek medikalleri yerleştirmiş.

Oluşabilecek kesik ve çizikler için krem ve tamponlar var. İlaç ve yedek bir alt-üst kıyafet taşıyor yanında. Omran için en değerlisi ise, en sevdiği atıştırmalık olan Marshmallow'u.

Iqbal (İkbal) - Kunduz, Afganistan

Iqbal, 17 yaşında bir delikanlı. Afganistan'daki evini terk etmiş, İran'da vurulma tehlikesi atlatmış. İran'dan Türkiye'ye de yürüyerek gelmiş. Şu anda Midilli'de, ancak buradan sonra ne yapacağını o da bilmiyor.

Bir küçük sırt çantasına hayatını sığdırmış, korkuyla başına gelecekleri bekliyor. Yanında ise

Yanında yedek bir gömlek, bir pantolon, bir ayakkabı, kişisel birkaç bakım eşyası var. Bunların dışında, telefon, para ve hem İran, hem Afganistan, hem de Türkiye'ye uygun simkartlar var. Bakım eşyaları arasında yüz beyazlatıcı bir krem de var...

"Tenimin beyaz olmasını istiyorum; benim bir mülteci olduğumu bilmesinler. Birileri beni görecek ve polise haber verecek diye korkuyorum."

İsmini vermek istemeyen bir eczacı - Suriye

Suriye'den kaçmak zorunda kalan 34 yaşında bir eczacı. Ailesini Türkiye'de bırakmak zorunda kalmış. Yunanistan'a geçiş sırasında sahil güvenlik botlarını patlatmış. 45 dakika kadar kurtarılmayı beklemiş.

Çantasında bir harici bellek var, içerisinde ise ailesinin fotoğrafları var. Kurtarılmayı beklerken düşündüğü tek şey, ailesinin fotoğraflarıyla birlikte can veeceğiymiş.

Yanında ıslanmış eski bir telefon, yeni telefon, 16 GB'lık bir harici, ıslanmasın diye sarılmış para ve şarj aletleri var.

"Kız kardeşimi ve ailemi Türkiye’de bırakmak zorunda kaldım. Ölürsem en azından onların fotoğrafları yanımda olacak diye düşündüm."

Nour (Nur) - Suriye

Nour, 20 yaşında Suriyeli bir sanatçı. Suriye'de 7 yıldır gitar çalıp resim yapıyormuş. İç savaşla birlikte yanına 2 çanta alıp kaçmaya karar vermiş. Ancak kaçabilmesi için konuştuğu tacirler, yanına tek bir çanta alabileceğini söylemiş. O da bu küçük açntasını almış.

Çantanın içindeki her şey ona birilerinden hediye ya da onun için özel bir anlamı olan şeyler...

Kız arkadaşının hediye ettiği bir saat ve bir arkadaşının hediye ettiği -asla yere değmesine izin vermediği- bir tesbih var. Yine arkadaşlarından hediye olan küçük bir Suriye bayrağı, Filistin tılsımı, gitar penaları ve bileklikler var. Özel eşyalarının sarılı olduğu minik bir çanta, kimlik, yedek bir t-shirt ve eski bir telefondan başka eşyası yok...

"Suriye'yi iki çantayla terk ettim ama kaçakçılar bana yanıma sadece tek bir çanta alabileceğimi söylediler. Geride sadece bunlar kaldı."

Suriyeli bir aile

Bu ailenin 31 üyesi var... Suriye'den yola çıktıklarında her üyenin de bir çantası varmış. Ancak botları batınca tüm eşyalarını kaybetmişler.

Ailenin yalnızca bir üyenin çantası kurtarılmış.

Onun da içinde, yedek bir çift ayakkabı, pantolon, t-shirt, 2 küçük kutu süt, bisküvi, tarak, kadın pedi, ıslak mendil ve birtakım medikal eşyaların bulunduğu su geçirmez bir küçük çanta var. Yaşadıkları yüzünden de her geçen gün umutları biraz daha kayboluyor. Bunu aile üyelerinden birinin sözleri de açıkça gösteriyor.

"Umarım ölürüz. Bu yaşanacak bir hayat değil. Herkes kapıları suratımıza çarptı, geleceğimiz yok."

Hassan (Hasan) - Suriye

Hassan 25 yaşında Suriyeli bir genç. Yanında taşıdıkları ise ardında asılı: yedek bir gömlek ve pantolon.

"Sahip olduğum tek şey bu. Yanımıza alabileceğimiz tek şeyin ekstra pantolon ve gömlek olması gerektiğini söylediler."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nubi

Allah yardım etsin kimse hevesinden vatanından kaçıp da hiç bilmediği bi ülkeye gelmez

dogauygar

Her şeyden acısı sahil güvenliklerin botlarını patlatıp gitmesi veya da motorlarını alıp gitmesi. Bir insan başka bir insanı nasıl ölüme terk eder, nasıl bir vicdan var ya... İnsanı insan yapan vicdanıdır...

birtutampo

Çantalarında umut var sadece birde adalet timsalinin adaleti.Hayata bilmem kaç sıfır yenik başlamışlar, çöküvermiş boğazlarına terazisini öptüğüm.

tibetdeniz

KIYAMETE HAZIRLANAN DÜNYANIN ÇIRPINIŞLARI BUNLAR TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM HEPİMİZİ ZOR BİR SÜREÇ BEKLİYOR ACI ÇEKECEĞİZ ÖLECEĞİZ ÖLMEK HERKEZDEN ÖNCE BİZİM HAKKIMIZMIŞ GİBİ ÖLECEĞİZ ..ÇOK ACI AMA ÖYLE

linus.torvalds

Tamam zor. Bizim başımıza gelmeden nasıl bir şey olduğunu anlayamayız ama kendi vatanlarını, kendi evlerini bırakıp kaçmaları da çok korkakça, durup mücadele etmek varken. (Bkz: Kurtuluş Savaşı)

Görüş Bildir