Müjdat Gezen'den İntikam Almak İçin Başkasıyla Evlendiğini Biliyor muydunuz? İşte Ayşen Gruda'nın Hayat Hikâyesi

-

56 yıldır sanatın içindeydi, 'Domates Güzeli' lakabıyla zihnimize kazınmıştı muhteşem insan. Türkiye'de komedyen kadın çıkmıyor diyenlerin onu hatırlayınca saygı duruşuna geçmesi gerek.

Kendisini saygı ve sevgiyle anıyoruz, ışıklar içinde uyu güzel insan!

Yeşilçam'ın en sevilen komedi oyuncularından Ayşen Gruda. Patavatsız ama sevgi dolu bu kadın bizim ablamız olsun isterdik, öyle severdik.

Sanattaki 56. yılını kutlamıştı. 'Deli Kadın'la şehir şehir dolaşıp ustalığını herkese bir kez daha göstermişti geçtiğimiz yıl.

1962'den beri tiyatronun içindeydi. İlk rolü "Kongre Eğleniyor" isimli bir vodvilde küçük bir hizmetçi rolüymüş. Nereden nereye! 17 yaşında başladığı bu yaşama an be an tanık olduk neredeyse.

16 yıl tiyatro yaptıktan sonra halk onu ilk kez "Domates Güzeli Nahide Şerbet" lakabı ile bir TRT programında tanımış, parodiler sunarak halkın sevgisini toplamış. Yani TRT'nin nostalji zamanlarında ekranda yer bulabilenlerden.

Ünlenmesi 33 yaşını bulmuş. Yine de Münir Özkul ve Adile Naşit'i hiç genç görmediğimizi düşününce, şanslı bile diyebiliriz.

Ama Domates Güzeli ismiyle reklam filmlerinde yer almaya başlayınca TRT ile arası bozulmuş. Tiyatroya ağırlık vermeye devam etmiş.

Çalışmak ve ailesinin geçimine yardımcı olmak zorundaymış. Lise 2'de kaybettiği kara tren makinisti babasının yokluğunda, kardeşleri gibi çalışıp para kazanması gerekiyormuş.

Kardeşlerini de tanıyorsunuz, her ikisi de Ayşen Gruda kadar popüler olmasalar da, usta oyunculardan. Sağda Ayben Erman, ortada Ayten Erman.

Hatta küçük kardeşi Ayben Erman o kadar güzel bir kadınmış ki, zaman zaman iki kardeşi karşılaştırıp kalp kıranlar da olmuş.

Peki kendisinin Gruda soyadı nereden geliyor? 11 yıl evli kaldığı ve boşandıktan sonra 42 yıldır kimseyle evlenmediği Yılmaz Gruda'dan...

Yılmaz Gruda üç evlilik yapmış. Ayşen Gruda'dan sonra Türkan Gruda ile evlenmiş, 29 yıllık eşini 4 yıl önce kaybetmiş.

Dostça ayrılmışlar. Soyadını da bırakmamış Ayşen Gruda, 1976'da boşandığı eşinin soyadını kullanıyordu. Böyle de tatlılar işte❤️

Asıl şok geliyor... Bu evlilikten önce Ayşen Gruda ve Müjdat Gezen nişanlıymış! Askerdeyken Ayşen Gruda'ya sinirlenip yüzüğü tuvalete atmış Müjdat Gezen!

Müjdat Gezen, anlattıklarına göre resmen zorlamış flört için. Çok peşinden koşmuş.

Askerken kilolarca aşk mektubu yolladığı Ayşen Gruda için şunu demiş beraber katıldıkları röportajlarında: "Ama bunun karşılığında ne oldu? Bir gün Ayşen bana, 'Ben başkasıyla evleniyorum' dedi!"

Yüzümüzü bu kadar güldüren iki insanın hayatından nasıl bir dram geçmiş meğer!

Hem de bunu yoktan bir sebepten yapmış Ayşen Gruda. Askerden izin alıp gelen Müjdat Gezen bir filmde asistanlık yapmış. Pervin Par'ın kıyafetleriyle taklit yapmış. Olay bu! Bunu kıskanmış Ayşen Gruda!

"İntikam için! Aslında, çocukça bir şey diyeyim. Bu yine askerden izne geldi; ‘Yasak Sokaklar’ isminde bir film çekiliyor ve Müjdat da orada asistan. Bir gün baktım ki filmde oynayan Pervin Par’ın kirpiğini takmış, kıyafetlerini giymiş, taklitler yapıyor. Çok sinirlendim. Neden başkasının elbiselerini değil de Pervin’inkileri giyiyor diye..."

Yine de aralarında küslük olmamış. İkisi de ayrı ayrı insanlarla evlenip mutlu olmuşlar. Gırgıriye, Görgüsüz gibi filmlerde arkadaşça çalışmışlar.

Kızları Elvan Gruda ve Elif Gezen de arkadaşlarmış. Kimse Ayşen Gruda ile küs kalamıyor baksanıza!

Adile Naşit'le de dost olduklarını söylemeye gerek yok herhalde. İki dost beraber Yeşilçam'a girmiş, sonra beraber kasıp kavurmuşlar film sektörünü.

Tosun Paşa, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Gülen Gözler, Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı, Gırgıriye, Şark Bülbülü... En sevdiğimiz filmlerin en sevilen oyuncularından olmuş.

Şener Şen ve Kemal Sunal'ın eşsiz partneri olarak hafızamıza kazınmış. Hala onun o güleryüzünü, bilmiş hallerini, saflıklarını unutamıyoruz.

Yeşilçam'dan sonra sinema ile pek ilgilendi diyemeyiz. Pek Yakında, Dedemin Fişi, Hababam Sınıfı Merhaba gibi birkaç filmde oynasa da; eski tadı alamadı galiba.

Babaanne Aysel rolüyle de Bizim Hikaye'de yer aldı. Ayşen Gruda işte, hiç izlemeyen bile merak edip izlemiştir herhalde.

Bugün, bu güzel insanı kaybettik. Yeşilçam'ın bir devi daha hayata gözlerini yumdu.

Kalbimizde hiç geçmeyecek bir sızı ve onu hatırladığımızda koca bir gülümseme bırakıp ayrıldı aramızdan.

Seni seviyoruz Ayşen Abla ❤️

Bize verdiğin tüm o güzel filmler için, bizi güldürdüğün için, hayatımıza renk kattığın ve filmlerinle bizi büyüttüğün için çok teşekkür ederiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

Güzel insanlardan biri daha gitti...

rapsodi_

ah ah şimdiki oyuncular şu insanların tırnağı kadar bile olsa onları da severdik. Allah rahmet eylesin güzel insan Ayşen Gruda.

cihan-mete

ONEDİO sitesi;rahmetli ve çok değerli sanatçı #AyşenGruda hakkında detaylı bilgiler vermesine ve SENİ SEVİYORUZ AYŞEN ABLA demesine rağmen,bu haberine,bula bula İNTİKAM (!) gibi bir başlık atmasını,kınadım doğrusu.Kadının bedeni daha soğumadan;hemen spekülasyon.?!.Ayşen Gruda şu an yaşamıyor ve bu iddialara;gerçek te olsa CEVAP HAKKI kullanacak durumda değil.Basın hiç boş durmuyor ve tirajını arttırmak için böyle ayak oyunları yapmaktan da çekinmiyor.Bu hiç te ETİK değil ve AYIP.!.çünkü;torun torba sahibi olan herkes,birgün öldüğünde;ardından 24 saat geçmeden İNTİKAM ALDI gibi bir başlıkla haber yapılırsa..bu..2 kere AYIP.!.kınadım doğrusu...çok yazık ((

muhammet-ozturk14

YEŞİLÇAM gibisi hiç gelmeyecek. Çünkü adamlar para değil severek yapıyorlardı bu işi.

gzm-ynklr

Başımız sağ olsun çok üzüldüm asla unutmayacağız.

Görüş Bildir