Müjdat Gezen'den İntikam Almak İçin Başkasıyla Evlendiğini Biliyor muydunuz? Yaşayan Efsane Ayşen Gruda'nın Hayat Hikâyesi

-

56 yıldır sanatın içinde olan, 'Domates Güzeli' lakabıyla zihnimize kazınmış muhteşem insan. Türkiye'de komedyen kadın çıkmıyor diyenlerin onu hatırlayınca saygı duruşuna geçmesi gerek.

Yeşilçam'ın en sevilen komedi oyuncularından Ayşen Gruda. Patavatsız ama sevgi dolu bu kadın bizim ablamız olsun isterdik, öyle severdik.

Bugün o çınar 74 yaşında ve sanatta 56. yılını kutluyor. 'Deli Kadın'la şehir şehir dolaşıp ustalığını herkese bir kez daha gösteriyor.

1962'den beri tiyatronun içinde. İlk rolü "Kongre Eğleniyor" isimli bir vodvilde küçük bir hizmetçi rolüymüş. Nereden nereye! 17 yaşında başladığı bu yaşama an be an tanık olduk neredeyse.

16 yıl tiyatro yaptıktan sonra halk onu ilk kez "Domates Güzeli Nahide Şerbet" lakabı ile bir TRT programında tanımış, parodiler sunarak halkın sevgisini toplamış. Yani TRT'nin nostalji zamanlarında ekranda yer bulabilenlerden.

Ünlenmesi 33 yaşını bulmuş. Yine de Münir Özkul ve Adile Naşit'i hiç genç görmediğimizi düşününce, şanslı bile diyebiliriz.

Ama Domates Güzeli ismiyle reklam filmlerinde yer almaya başlayınca TRT ile arası bozulmuş. Tiyatroya ağırlık vermeye devam etmiş.

Çalışmak ve ailesinin geçimine yardımcı olmak zorundaymış. Lise 2'de kaybettiği kara tren makinisti babasının yokluğunda, kardeşleri gibi çalışıp para kazanması gerekiyormuş.

Kardeşlerini de tanıyorsunuz, her ikisi de Ayşen Gruda kadar popüler olmasalar da, usta oyunculardan. Sağda Ayben Erman, ortada Ayten Erman.

Hatta küçük kardeşi Ayben Erman o kadar güzel bir kadınmış ki, zaman zaman iki kardeşi karşılaştırıp kalp kıranlar da olmuş.

Peki kendisinin Gruda soyadı nereden geliyor? 11 yıl evli kaldığı ve boşandıktan sonra 42 yıldır kimseyle evlenmediği Yılmaz Gruda'dan...

Yılmaz Gruda üç evlilik yapmış. Ayşen Gruda'dan sonra Türkan Gruda ile evlenmiş, 29 yıllık eşini 4 yıl önce kaybetmiş.

Dostça ayrılmışlar. Soyadını da bırakmamış Ayşen Gruda, 1976'da boşandığı eşinin soyadını kullanıyor. Hala da böyle tatlılar işte❤️

Asıl şok geliyor... Bu evlilikten önce Ayşen Gruda ve Müjdat Gezen nişanlıymış! Askerdeyken Ayşen Gruda'ya sinirlenip yüzüğü tuvalete atmış Müjdat Gezen!

Müjdat Gezen anlattıklarına göre resmen zorlamış flört için. Çok peşinden koşmuş.

Askerken kilolarca aşk mektubu yolladığı Ayşen Gruda için şunu demiş beraber katıldıkları röportajlarında: "Ama bunun karşılığında ne oldu? Bir gün Ayşen bana, 'Ben başkasıyla evleniyorum' dedi!"

Yüzümüzü bu kadar güldüren iki insanın hayatından nasıl bir dram geçmiş meğer!

Hem de bunu yoktan bir sebepten yapmış Ayşen Gruda. Askerden izin alıp gelen Müjdat Gezen bir filmde asistanlık yapmış. Pervin Par'ın kıyafetleriyle taklit yapmış. Olay bu! Bunu kıskanmış Ayşen Gruda!

"İntikam için! Aslında, çocukça bir şey diyeyim. Bu yine askerden izne geldi; ‘Yasak Sokaklar’ isminde bir film çekiliyor ve Müjdat da orada asistan. Bir gün baktım ki filmde oynayan Pervin Par’ın kirpiğini takmış, kıyafetlerini giymiş, taklitler yapıyor. Çok sinirlendim. Neden başkasının elbiselerini değil de Pervin’inkileri giyiyor diye..."

Yine de aralarında küslük olmamış. İkisi de ayrı ayrı insanlarla evlenip mutlu olmuşlar. Gırgıriye, Görgüsüz gibi filmlerde arkadaşça çalışmışlar.

Kızları Elvan Gruda ve Elif Gezen de arkadaşlarmış. Kimse Ayşen Gruda ile küs kalamıyor baksanıza!

Adile Naşit'le de dost olduklarını söylemeye gerek yok herhalde. İki dost beraber Yeşilçam'a girmiş, sonra beraber kasıp kavurmuşlar film sektörünü.

Tosun Paşa, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Gülen Gözler, Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı, Gırgıriye, Şark Bülbülü... En sevdiğimiz filmlerin en sevilen oyuncularından olmuş.

Şener Şen ve Kemal Sunal'ın eşsiz partneri olarak hafızamıza kazınmış. Hala onun o güleryüzünü, bilmiş hallerini, saflıklarını unutamıyoruz.

Yeşilçam'dan sonra sinema ile pek ilgilendi diyemeyiz. Pek Yakında, Dedemin Fişi, Hababam Sınıfı Merhaba gibi birkaç filmde oynasa da; eski tadı alamadı galiba.

Babaanne Aysel rolüyle de Bizim Hikaye'de yer aldı. Ayşen Gruda işte, hiç izlemeyen bile merak edip izlemiştir herhalde.

Umarız siz de 'Deli Kadın'da onu izler, filmlerine denk geldikçe nasıl hayat dolu biri olduğunu hatırlarsınız.

Seni seviyoruz Ayşen Abla 😍

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osiyin

anaya bak anaya deger uc bes babaya bu dızıyı nasıl atlarsınızzzz :)

senem-sengul

En son Bizim Hikaye dizisinde son anda çıkan babaanne rolündeydi.

ahubostanciii

boyle mukemmel degerlere sahitlik etmis oldugumuz icin cok sansliyiz bizden sonraki nesil , aleyna tilkiler adini bile hatirlamadigim murat dalkilicla takilan kizlara sahitlik edicek...

culog

Ana Dizisinde Aykut Oray ile olan rolü de efsanedir.Ona neden değinilmemiş.Gerçi dizi bayağı eskilerden yeniler bilmez. Jenerik şurada:

kymelria

çat çat çat, kel behzat

tayko-marvel

Resmen dev bir çınar! Önünde saygıyla eğilinir. Yaşlandıklarını gördükçe çok üzülüyorum.

Başlıklar

EvlilikKemal SunalMüjdat GezenMünir ÖzkulSinemaTiyatroTürkiye Radyo ve Televizyon Kurumuaşkolaytrt
Görüş Bildir