Muhteşem Yüzyıl Karakterlerinin Akıbetleri (Dikkat! Aşırı Dozda Spoiler İçerir)

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Muhteşem Yüzyıl Karakterlerinin Akıbetleri (Dikkat Aşırı Dozda Spoiler İçerir)

Her bölümü izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin güzide kahramanlarının ölümleri hakkında tüm bilmedikleriniz.

Kanuni Sultan Süleyman (I.Süleyman)

1 Mayıs 1566'da, yaklaşık 13 yıl aradan sonra, 73 yaşında 13. seferine çıktı. 27 Haziran'da Belgrad'a varan ve burada Sigismund Zapolya'nın kuvvetlerinin de katıldığı Osmanlı Ordusu, 2 Ağustos'ta Zigetvar'a vardı. Süleyman ise kuşatma yerine 5 Ağustos'ta varmış ve kuşatmanın görülebileceği bir tepede yer alan çadırına yerleşmişti. 7 Eylül 1566 gecesi, Zigetvar'ın alınmasından bir gün önce, kaynaklara göre nikris, dizanteri, felç veya anjin sebebiyle 71 yaşında vefat etti. Süleyman'ın ölümü 48 gün boyunca, 21 Ekim günü ordunun Zigetvar'dan ayrılışına kadar saklandı. Cenazesi, 28 Kasım'da Şeyhülislam Mehmet Ebussuud Efendi'nin kıldırdığı namazın ardından Süleymaniye Camii'nde toprağa verildi.

Hürrem Sultan

Oğullarını tahta varis yapmayı başaran Hürrem Sultan, 15 Nisan 1558 yılında İstanbul’da 58 yaşında hayatını kaybetti. Hürrem Sultan'ın zehirlenerek ya da kadın hastalığı sonucu öldüğü düşünülür. Büyük bir cenaze töreninin ardından Süleymaniye Camiisi avlusuna gömüldü. Mezarı üzerine türbesi eşi I. Süleyman tarafından yaptırıldı.

Şehzade Mustafa

Kanuni Sultan Süleyman, 1553 yılında gerçekleştirdiği Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı ihanet suçundan dolayı 38 yaşında boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Cenazesi Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir.

Şehzade Selim (II. Selim)

1574'te 50 yaşındayken göğüs boşluğunda meydana gelen kanama yüzünden öldü. İddialara göre bir hamamda düşüp, yaralanmıştı. Ayasofya'daki türbesine gömülmüştür.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan 1578'de 50 yaşındayken yeğeni III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası I. Süleyman'ın Süleymaniye Camii'ndeki türbesinde babasının yanı başında gömüldü.

Şehzade Bayezid

Kanuni hayattayken kardeşi II.Selim ile taht mücadelesine girmiş ve yenilmiştir.Yenilgiden sonra irana kaçmıştır.İranda Tahmasb aracılığıyla babasından affını istedi bunun üzerine Kanuni 1.200.000 altın lira vererek Bayezidı İrandan geri aldı ancak kanuni onu affetmedi ve 25 Eylül 1561tarihinde Kavzinde boğdurttu. Cenazeleri Sivas’da bulunan "Melik-i Acem türbesi"'ne defnedilmiştir. Öldüğünde 36 yaşındaydı.

Şehzade Cihangir

Ağabeyi Şehzade Mustafa’nın boğdurulduğu sırada, o da babasının çadırında olduğundan, olayı en yakından yaşamıştır. Bu, onun ruhunda öylesine bir hasar bırakmıştır ki, idam sonrası düştüğü büyük travmanın sonucuna daha fazla dayanamayıp, babasıyla Halep’e vardıklarında (28.08.1553) orada melankoliden ölmüştür. Şehzade Cihangir'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde ağabeyi Şehzade Mehmed'in yanı başında yer almaktadır. Şehzade Cihangir öldüğünde 22 yaşındaydı.

Mahidevran Sultan

3 Şubat 1581 tarihinde 81 yaşındayken Bursa'da vefat eden Mahidevran Sultan, oğlunun yanına gömüldü.

Fatma Sultan

1553 yılında vefat etmiştir.

Damat Rüstem Paşa

10 Temmuz 1561'de 61 yaşındayken eceliyle vefat eden Damat Rüstem Paşa'nın cenazesi Şehzade Camii bahçesindeki türbesinde gömülüdür.

Gülfem Hatun

Tarihçiler Gülfem Hatun'un 1562'de 64 yaşındayken Süleyman'ın emriyle öldürüldüğünü ifade eder. Cenazesi kendi yaptırdığı Üsküdar'daki Gülfem Hatun Camii'nin bahçesinde yer almaktadır.

Barbaros Hayrettin Paşa

Nis (Nice) seferi Barbaros’un denizde geçen uzun hayatının son seferi oldu. İstanbul’a dönen ve yaşı ilerlemiş olan Barbaros bir daha sefere çıkmadı. Cihan tarihinin en büyük amirallerinden ve şahsiyetli Türk büyüklerinden biri olan Barbaros 1546 yılında, şan ve şeref içinde istanbul’da öldü. Cenazesi Beşiktaş’taki türbesine defnedildi. Barbaros Hayrettin Paşa, öldüğünde 68 yaşındaydı.

Mehmed Ebusuud Efendi

Mehmed Ebusuud Efendi 23 Ağustos 1574 yılında 84 yaşındayken vefat etmiştir.

Mimar Sinan

Mimar Sinan 100 yaşına girerken hastalanır yatağa düşer. Vefat sırasında bir bezi suya batırıp da dudağına çalmak isterlerken bakarlar ki, evindeki musluktan su akmıyor. İstanbul'a su getiren Sinan, 17 Temmuz 1588'da İstanbul'da susuz evde vefat edip Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye defnedilmiştir.

Nurbanu Hatun (Nurbanu Sultan)

7 Aralık 1583 tarihinde oğlu III. Murat'ın saltanatı döneminde vefât etti. Ayasofya Camii'nde bulunan II. Selim Türbesi'ne defnedildi. Nurbanu Sultan öldüğünde 58 yaşındaydı.

Taşlıcalı Yahya

Ölüm tarihi üzerinde bir anlaşmazlık olsa da çoğunluk tarihçi ve kaynak onun 1582 yılında vefat ettiğini belirtmektedir.

Matrakçı Nasuh

Ölümü hakkında çeşitli spekülasyonlar bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omer.akalan.3

Mehmeti koymamışlar ya la ve kanuninin anasını

Başlıklar

1 MayısAltınAyasofyaBeşiktaş Jimnastik KulübüBursaCihangirİdamİstanbulMuhteşem YüzyılSüleymaniye CamiiÜsküdar
Görüş Bildir