Muhtemelen Bilmediğiniz, Öğrenildiğinde ise Ufuk Açan 20 İlginç Tarihi Bilgi

5.9bPAYLAŞIM

Tarih birçoğumuzu etkisi altına alan gerçek bir derya. Muhtemelen büyük çoğunluğunu bilmediğiniz ilginç tarihi bilgileri sizler için derledik. 

Kaynak: http://www.relativamenteinteressante.com...

1. Tarihte resmi olarak bilinen en uzun savaş Hollanda ile Scilly Adaları arasında gerçekleşti. Başlaması için "hiçbir gerekçe olmayan" savaş 1651 yılından 1986 yılına kadar sürdü.

Tamı tamına 335 yıl...

2. Dünyanın en kısa savaşı ise İngiliz-Zanzibar Savaşı'dır. (Anglo-Zanzibar Savaşı). Birleşik Krallık ve Zanzibar arasında 27 Ağustos 1896 tarihinde olmuştur. Savaş sadece 38 dakika sürmüştür.

3. Albert Einstein, 1952 yılında İsrail'in ikinci cumhurbaşkanı olarak önerildi ancak teklif reddedildi.

4. John F. Kennedy, Aldous Huxley, ve C.S. Lewis aynı gün öldü. Tarih 22 Kasım 1963'ü gösteriyordu.

5. Napolyon bir defasında tavşanların saldırısına uğramıştı.

6. Karl Marx bir dönem New York Daily Tribune için muhabir olarak çalıştı.

7. K.Kore'nin merhum lideri Kim Jong il, 6 opera besteledi.

8. Princeton Üniversitesi'nden araştırmacılar 1929 yılında canlı kedileri, telefon işlevi görecek bir iletişim cihazı haline getirmeyi başardılar.

9. Eski ABD başkanlarından Ronald Reagan, lise döneminde cankurtaran olarak çalıştı ve bu süreçte 77 kişinin hayatını kurtardı.

10. Lord Byron, üniversitedeki yurt odasında "evcil hayvan" olarak ayı besliyordu.

11. 1912 yılında Paris Yetimhanesi, para toplamak amacıyla bir çekiliş düzenledi. Çekilişin ödülü ise bebeklerdi...

12. New Orleans'lı bir adam, Napolyon'u St. Helena Hapishanesi'nden kurtarabilmek adına korsanlarla anlaşmıştı.

13. İngiltere Kralı George I aslında Almandı.

14. 1838 yılında Meksika Başkanı General Antonio López de Santa Anna topçu ateşi sonunda bir bacağını kaybetti. Kesilen bacağı için resmi askeri tören düzenlendi.

15. 1. Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri'nin sadece 18 pilotu ve 12 savaş uçağı vardı.

16. 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin'e müttefik devletlerin gerçekleştirdiği ilk bombardımanda ölen tek canlı Berlin Hayvanat Bahçesi'ndeki bir fil olmuştu.

17. Günümüzde Araplar tarafından kullanılan ve Arap rakamı olarak bilinen rakamları icat edenler esas olarak Hintli matematikçilerdir.

18. Dünya tarihinin açıldığından bu yana aralıksız çalışan en eski meclisi İzlanda'ya ait. Meclis 930 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

19. 1666 yılındaki Büyük Londra Yangını'nda en az 13,500 ev yanmış olmasına karşın, sadece 8 kişi hayatını kaybetti.

20. İnşası 1173 yılında başlatılan Pisa Kulesi'nin temeli dengesiz atıldığı için çalışmalar kısa süre sonra durduruldu.

İnşaatın tekrar başlaması için aradan 100 yıl geçmesi gerekti. Ancak kulenin temelindeki sorun giderilemedi ve Pisa Kulesi'nin tarihi boyunca hiçbir zaman düz olmadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abbas-emin-aziz

ezbere konuşmaya ne kadar alışığız. yirmi tane iddia var ama kaynak belirtilmemiş. demek bi tarafımızdan uydurup birşyler göndersek inanılacak.

147258369

kim bilir o bebeklere ne oldu.dünyada manyak mı yok.nasıl böyle bir şey yaparlar ya çok üzüldüm gerçekten.

harunozkul

16. bilgi yanlış. O fil Almanların Leningrad kuşatması sırasın da ölüyor.

osuran-boga03

19 türkiye de olsa fıtratında var için kaynak

napiyim

13. biraz değişik geldi :/

feyk

dogru. hatta ingiltere tahtina ciktiginda tek kelime ingilizce bilmiyordu. kraliyet ailelerinde millet irk kavrami pek yok. avrupanin farkli kraliyet ailerleri arlarinda surekli kiz alip kiz veriyorlar. suanki kralice elizabethin kocasi prens philip bile danimarka kokenlidir. bu evlilik durumlari cok olunca bazen tahtin tek varisi ailenin baska bir ulkedeki akrabasi olabiliyor.

kayzer-soze

İlk Yunan kralı da Danimarka Kralının 17 yaşındaki oğluydu ve tek kelime Yunanca bilmiyordu. Aslında Avrupadaki bir çok kraliyet ailesi Danimarka krallığından gelmektedir ve çoğu birbiri ile akrabadır. İngiliz yazar Shakespeare`in ünlü eseri Hamlet de Danimarka kralın oğlunun kral ölünce amcası ile girdiği taht mücadelesini anlatır ama amcanın annesi ile de ilişkisi vardır hikaye biraz uşak aşçıya, aşçı bahçıvana şeklinde gelişir.

feyk

prens philipde yunan tahtindaki danimarkali kraliyet soyundan geliyor :) gerci sonradan arastirinca daha ilginc seylerde buldum. su an ingiliz tahtindaki windsor hanedenanin kokeni nedir diye baktim, onlarda alman kokenliymis. kralice victoria nin esi uzerinden alman hanedan ailelerinden birine baglilar. 1. dunya savasinda almanlarla artan dusmanlikdan oturu 1917de kraliyet ailesi butun alman kraliyet unvanlarini ve alman isimlerini silip, windsor ismini almis.

harunozkul

Avrupa'yı yıllarca birkaç hanedan yönetti. Pek şaşırtıcı değil.

Görüş Bildir