Muhtarlar Toplantısına Katılmayı Reddeden İlk Muhtar: 'Partili Cumhurbaşkanı'nın Davetine Gidemem'

 > 
582PAYLAŞIM

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Çarşı Mahallesi Muhtarı Bahadır, 'partili bir cumhurbaşkanının davetine katılmasının tarafsızlığını tartışılır hale getireceğini' belirterek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki muhtarlar toplantısı için gelen daveti geri çevirdi. Kimseden korkusu olmadığını söyleyen Bahadır, "Mührü alırlarsa alsınlar. Beni de halk seçti" dedi.

Belli zamanlarda farklı illerden muhtarlar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet ediliyor

Cumhuriyet'ten Ahmet Şefik'in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edilen muhtarlardan Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır, “tarafsız bir muhtar” olarak “partili bir cumhurbaşkanı”nın davetine katılmasının tarafsızlığını tartışılır hale getireceğini belirterek muhtarlar toplantısına gitmeyeceğini açıkladı.

'Benim toplantıya katılmam tarafsızlığımı tartışmalı hale getirir'

Cumhuriyet’e konuşan Bahadır, şöyle dedi:

"Cumhurbaşkanı’nın temel görevi anayasaya uygun davranmak, onu korumak. Ama anayasayı tanımıyor, saygı duymuyor. Tarafsız olması gerekirken, taraflı bir cumhurbaşkanı. Taraflı olduğunu 80 milyon görüyor. Ayrıca sorunlarının çözülmesi değil başkanlık için ülkemizi kaosa sürükleyen politikalara yer veriyor. Muhtar kimdir? Muhtar, hiçbir partiye üye olmayan, parti gözetmeyen, kendisini seçenlere ya da seçmeyenlere eşit biçimde davranan biridir. Parti ayrımı, insan ayrımı yapmaz. Cumhurbaşkanı da konumu gereği tarafsız olmalıdır. Ama iki yıldır partili bir cumhurbaşkanı var. Benim toplantıya katılmam bu tarafsızlığımı tartışmalı hale getirir"

Avrasya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans yapan 39 yaşındaki muhtar Bahadır, yerel yönetimler ve bütünşehir haline dönüşen büyükşehirler hakkında bir tez hazırladığını belirtti. 

"Bir genç olarak çok kaygılıyım" diyen Bahadır, şöyle devam etti:

'Protesto için gitmeyeceğim'

“Kaygılarım arttı. Oy için, menfaat için 4 milyon Suriyeli vatandaş olacak. İnsanlığa elbet de tamam ama olayın yaratacağı ağır sorunlar ne olacak? Genç işsizlik çok yaygın. Ben de işsiz sayılırım. Lisansı tamamlamak üzereyim ama işsizim. Vergimi veriyorum, askerliğimi yapıyorum. İsrail ve Rusya ile ilişkilerde dönüş yaşanıyor. Kendi politikaları neyi gerektiriyorsa onu yapıyor. Bir muhtar olarak, kamu yönetiminde yüksek lisans yapan biri olarak bu çıkarcı politikaları protesto için külliyeye gitmeyeceğim.

Bu tavrım nedeniyle herhangi bir baskıdan korkmuyorum. Neden korkayım? Bana diyorlar ki ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanı bile azlediyor, kimse bir şey diyemiyor. Muhtar mührünü alırlar senden’. Alırlarsa alsınlar. Beni de halk seçti. Onları temsil ediyorum. Uysal koyun olmayacağım. Mücadelemi sürdüreceğim. Zaman benim haklılığımı ortaya çıkaracak. Kararlılıkla bu yolda yürüyeceğim.” 

“Erdoğan deyince aklıma Stalin geliyor” diyen Bahadır, “Tamamen onun yolunda ilerliyor. Saray, lüks yatırımlar, yolsuzluk, halkın kaynaklarının başkalarına aktarılması... Cumhurbaşkanı öyle bir yapı yarattı ki, kamu çalışanları demokratik yönetim adına hiçbir şey yapamıyor. İşsiz kalma korkusu var. Kamu ya da özelde taşeron işler dahil her iş AKP’lilere veriliyor" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir