Muhsin Kızılkaya: Silahlı Kürt İsyanı 21 Mart 2013'te Sona Erdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Muhsin Kızılkaya: Silahlı Kürt İsyanı 21 Mart 2013'Te Sona Erdi

Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin'in TRT Türk'te yayınlanan "Görüş Farkı"programına katılan, Akdeniz Bölgesi Akil İnsanlar heyetinden Muhsin Kızılkaya, Öcalan'ın 21 Mart'taki açıklamasından sonra silahlı Kürt isyanının bittiğini söyledi.

Radikal Ankara Haber Müdürü Ömer Şahin’in TRT Türk’te yayınlanan “Görüş Farkı”programına katılan “Akil İnsan”lardan ilginç açıklamalar geldi. Akdeniz Bölgesi heyetinde yer alan Muhsin Kızılkaya, “Evde Kürdüm, sokakta Türk” dedi. Kendilerini protesto eden İşçi Partililerle de dalga geçen Kızılkaya, “6 tane İşçi Partili geldi. İçlerinde işçi yoktu. 13-17 yaşlarında öğrencilerdi. Hakikaten onlara çok üzüldüm. Dedim ‘gidip saçlarını okşayalım’. Çok zavallı bir durum… Bazı sloganlar üretmişler ama onun ne anlama geldiğini de bilmiyorlar. Amerikan emperyalizmi falan gibi şeyler söylüyorlar. Sonra gitti bu çocuklar. Böyle insanın şeker veresi geliyor” dedi.

Görüş Farkı’na katılan “Akil İnsan”lar Mehmet Emin Ekmen, Yıldıray Oğur ve Muhsin Kızılkaya saha izlenimlerini aktardı. Muhsin Kızılkaya, Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’taki açıklamasından sonra silahlı Kürt isyanının bittiğini söyledi. “Çözüm Süreci” konusunda “sıfır kaygı” taşıdığını vurgulayan Kızılkaya, ‘bundan sonra kimsenin Kürtlerin eline silah veremeyeceği’ni savundu.

Kızılkaya, Akdeniz Bölgesi’nde karşılaştıkları “bölünme” kaygılarına verdiği cevabı ise şöyle anlattı:

“İki tane soru var: ‘Bölünür müyüz’ ve ‘Acaba Kürtlere ne verildi de silah bırakılıyor’? Ülkenin doğusunda ‘Ne verdiler de silah bırakıyoruz’; batısında ise ‘Ne verdiler de barışıyoruz’ soruları var. Bunlar birbirini tamamlayan iki sorudur. Ben dedim ki Türkiye Cumhuriyeti Kürtlere sizin tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir şey verdi. Şimdi size açıklayacağım ve siz şok olacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Kürtlere kendi kimliklerini iade ediyor. Bu verebileceği kocaman bir toprak parçasından daha değerli bir şeydir. Akdeniz sahil koyunun yarısı Kürtlerin elindedir. Hiçbir enayi Kürt yoktur ki buraları size bırakıp Hakkari ya da Şırnak'a elini kolunu sallaya sallaya gidecek. Onun için siz kaygılanmayın böyle bir şey yok yani…”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalışma yapan Akil Heyeti’nde yer alan Mehmet Emin Ekmen ise kendilerini duygulandıran anekdotları paylaştı. Çözüm Sürecine bölgede yüzde yüze yakın destek olduğunu söyleyen Ekmen, bölünme kaygılarının “paranoya” olduğunu söyleyerek şunları anlattı:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraHakkariŞırnakTRTşekertrt
Görüş Bildir