Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Ana Muhalefet Partisi Lideri de Özel Hayata Karışmasın'

 > -

Muharrem İnce Tarafsız Bölge'de

Muharrem İnce, Tarafsız Bölge'de merak edilen her soruyu cevapladı.

İnce'nin konuşmalarından satır başları

Sonuçlar açıklandıktan sonra Yalova'dan genç bir kızımızın söylediği şeyi unutmadım: ''Muharrem abi kazandık mı kaybettik mi dedi.'' Bence kazanan kaybetti, kaybeden kazandı. Sayın Kılıçdaroğlu benim genel başkanım ama şunu söyleyeyim ben oyları 2 kategoride değerlendiriyorum. Delegelerin ve milletvekillerinin sandıklarına bakıyorum. Diğer sandıklar da kafa kafayaydık. Diğer sandıkta arkadaşlarımızın verdiği oylar var. Ben bu filmi 3 kez gördüm partide. Genel Başkanın her dediğine evet diyenlerin sonra partiye alınmadıklarını gördüm.

Genel başkanların bu sistem devam ettikçe sürekli değiştirme modeli değişmeyecek. Ben halkın vicdanında ve parti tabanın da var olduğumu biliyorum. O elitlerin seçilmişlerin kişisel ikbal bekleyenlerin verdikleri oylar meşru ve önemlidir. Sonucu kabullenmiyor değilim ama bir de vicdan kısmı var. Yasalar ayrıdır vicdan ayrıdır. Ben örgütün vicdanın da sokakta kahvede oturma odasında salonda var olduğumu biliyorum. Bunun için sandıktan da böyle çıktı. Benim önde olduğum sandıklar da var.

Kılıçdaroğlunu seçerek yanlış yapmadılar ama kabullenemediğim şey şu genel başkana destek verip imza atıp fotoğraf çektirmelerini anlamıyorum. Bunlar milletvekilliğine yakışmaz. Ben bu partide bir zulümdür.

Atılan imza ile verilen oy aynı değil. İtirazım buna. Buna isyan ediyorum. İki bayan delegemiz Yalova'daki ofisimize geldiler, imza verdiler. Seni destekliyoruz dediler. Evlerine gittim parti başkanları geri çekeceksiniz demişler. Oy ver dediler yahu, gel seni şurada işe alalım ama geri çek dediler. Bu yapıyı kuranların türkiyede demokrasi yoktur diye söz söyleme hakları yoktur. Bana 177 kişi imza verdi. 411 kişi imza vermiş. Fotoğrafını çekip oyunu getireceksin diyenler var. Ben bir risk aldım imza ile oy aynı olmayacak dedim.

Henüz yarış bitmedi. Ben bunları düzelteceğim. Şu an beni genel başkan arasa git şunu yap dese yaparım. Ama CHP, kurultaylar partisi. Ben diyorum ki gelin oturalım şu parti içi meseleleri bitirelim. Demokratikleştireceğiz. Benim kurallarım var, genel başkan partiyi ilk parti yapamazsa iki seçimde gidecek. Çünkü tüzükte bu yazacak. Bana bir arkadaşım dedi ki senin partinde türbanlı biri olacak mı? dedim ki bak ben belirleyici olmayacağım, tüzük olacak. Gideceğim Van'da da çalışacağım, Edirne'de de çalışacağım ama bunları da dile getireceğim.

''Sen rakı içiyor dersen, 'sana ne' derler''

Bir kaç konuya itirazım var. Örgütler çalışmıyor be çalışıyorum demek doğru değil. Bazı örgütler çalışmıyordur bazıları çalışıyordur. Genel başkanımız oralarda gençlik kollarında ilçe yönetimlerinde çalışmadı. Oralarda siyasetin nasıl yapıldığını biliyorum. Çalışmıyorlar, rakı içiyorlar. Çalışmıyor diye eleştiriyorsun görevden alırsın, yok rakı içiyor dersen ''sana ne'' derler.

Erdoğan'ın ağzına laf verdi, bence örgüte haksızlık etti. Atatürk'e ve İnönü'ye laf eden, özel hayatlara karışan biri var. Bir de ana muhalefet başkanı olmasın.

''Ben Başbakan olmak istiyorum''

Bu şarkı burada bitmez tabi, bu büyük bir yolculuk. Bunu sonuçlandıracağız. Genel başkan 1164 oyla seçilmişti, bugün 740. Anlamlı bir oy kaybı diyordu genel başkan, kurultay seçimlerinde bence anlamı bir oy kaybı var. Parti içi durumdüzelirse, ben kendisinin Başbakan olmasından çok mutlu olurum. Şanslarını yitirenler, umutlarını köreltenler siyaset sahnesinde var mıdır? Vardır. Ben şunu yapmayacağım, sesimi çıkarmayayım beni bir daha yazmazlar demem. Ne susarım ne de fırsat kollarım. Fırsat kollayanlar en fazla genel başkan olurlar. Ben genel başkan olmak istemiyorum ben başbakan olmak istiyorum.

''Dersimli Kemal''

Genel başkana solculuğunu hatırlattım, ben ''Dersimli Kemalim'' dedi. Ben söylemiyorsun dedikçe mesela partiye katkım oldu, tüzükten geri adım attılar. Bunları dillendirdiğim için geri adım attılar.

Sen bunları partide konuşma nerede konuşayım? Kamuoyu baskısı oluşturacağım.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir