Muhammed, Ülkesi Filistin İçin Olimpiyatlarda Madalya Kazanmaya Koşuyor!

 > -

''Savaş, korku ve sefaletten başka bir şey veremez. Yakar, yıkar, öldürür, yok eder'' demiş Nazım Hikmet. Ancak bizler biliriz ki bu dünyayı sanat, spor kurtaracak! Savaş içerisinde filizlenen her hikaye daha değerlidir çünkü işin ucunda yaşamak varken diğer detaylar önemsizdir. Gel gelelim Filistinli Muhammed Katib bizlere hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösterdi. Bizler günlük dertlerimizle hayatımızı sürdüreduralım, Muhammed umarız 2018 olimpiyatlarında Filistin için koşacak ve kazanacak!

25 yaşında, sosyoloji mezunu Filistin vatandaşı Muhammed Katib

Sosyoloji mezunu ancak atletizm ile uğraşırken bir taraftan da yoga hocalığı yapıyor. Filistin'de yıllardır süregelen savaş ve yıkımlara karşın asker olmamış. Ülkesi için bir şeyler yapmayı spor yoluyla seçmiş ve en büyük hayali 2018 Brezilya Olimpiyatlarında Filistin adına madalya kazanmak.

Muhammed'in düzenli olarak çalışabileceği bir saha yok

Bazen bir okulun sahasında çalışan Muhammed'e okul güvenlikleri her zaman izin vermiyor. Ya da inşaat halindeki bir futbol sahasının asfalt yolunu kullanan Muhammed, '' Futbol sahaları var ama atletler için yapılmış bir tesis yok. 100 metre pistleri var, asfalttan yapılmış ve burada antrenman yapmak sakatlığa yol açabiliyor'' diyerek şartların elverişsizliğinden yakınıyor.

8 ay sonra Olimpiyat elemeleri var ve Muhammed için zorlu bir süreç başlıyor

3 aylık bir eğitim için Amerika'ya gitmeyi planlayan Muhammed için tabi ki imkansızlıklar süreci devam ediyor. Ancak bu O'nun hayatında karşılaştığı ilk ve tek zorluk değil. Muhammed, Filistin'in El Halil bölgesinde doğmuş ki bu bölge, Filistin- İsrail çatışmalarının en yoğun yaşandığı bölgelerden de birisi. 

''Ben küçükken, babamın İsrailli askerler tarafından şiddete uğradığını görüyordum. Askerleri her gün evimize gelir, bizi bir odaya koyar ve evi ararlardı. Neler olduğunu anlamıyordum çünkü sadece 5 yaşındaydım'' diyerek de yaşadıklarını anlatıyor.

Muhammed, Amerika'ya gidebilmek için bir video çekmiş ve insanları ona destek olmaya çağırmış

10 bin dolar toplamayı hedefleyen Muhammed, indiegogo sayfasında açtığı kampanyada şu ana kadar 12 bin dolar toplamış durumda. 

İsterseniz siz de kendisine maddi yardımda bulunabilirsiniz.

Ama eminiz ki manevi olarak da kalplerimiz onunla olacak. Filistin için koş, Filistin ve tüm ezilen halklar için kazan!

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugrul-gedik

Allah yardımcın olsun inşAllah başarırsın Muhammed :)

fanii

başarılar Muhammed!

yaneberas

e napalım yani

futaba

sporda başarı bir ülkenin güç sembolüdür. bakın amerika çin japonya nasıl başarılılar, kimseye kaptırmıyorlar altın madalyaları ve büyük bir ciddiyetle hazırlanıyorlar olimpiyatlara. ezilen ve müslüman bir ülke olan filistin'in bir sporcusunu desteklemek de bizim müslümanlık görevimizdir. e napalım yani denilecek bir durum yok ortada.

yaneberas

geldi ümmetçi paşa futaba celal yoşioka. ben müslüman değilim banane elin filistinlisinden, her Türk müslüman değildir paşam

nebusimdi

Batı seni öldürürken müslüman olup olmadığına bakmıyor, doğrudan öldürüyor! Filistin ve Suriye'de ölenlerin içinde de müslüman olmayanlar var, ama Batı'nın vahşetinden kurtulamıyor, öldürülüyorlar. Batı bunu artık doğrudan yapmıyor, elini bile sürmüyor, maşaları vasıtasıyla yapıyor. Maşaları anlatmaya gerek yok sanırım. Bosna'da da ben müslüman değilim diyen bir çok Boşnak ölmekten kurtulamamıştı. Şimdi Ortadoğu'da öldürüyor Batı. Batı, öldürür. Öldürülmek için Türk olman yeterli. Bosna'da da Boşnak olmak öldürülmek için yeterliydi, bu marksistmiş, bu müslüman değilmiş demeden, buldukları Boşnakları öldürdüler.

yaneberas

ne alaka şimdi, ilyada destanını yeniden yazdın, onedio şairane yazı ödül töreni misali, yani ne ara boşnak bilmem ne uçtun ya uzay yolu izlerken aşkı memnu müziği çalması gibi oldu "öldürülmek için türk olman yeterli" ahsdha, tüm batı silahlanmış sokaktan bi türk geçmesini bekliyo, aman geçedur piyuv kafana kafana

yaneberas

bu batı düşmanlığı seni doğu düşmanı batılılardan daha iyi yapmaz, doğununda boktan yanları var batının da. talihsiz olan Türkiye'nin doğu ile batı arasında sıkışıp kalması -

nebusimdi

Değerli kardeşim, ben olanı anlatıyorum. 1915'te bilemedin 5000 Ermeni öldü, Batı toptan bilip bilmeden (aslında gayet iyi bilerek) ortalığı velveleye verirken, Bosna'ya, Suriye'ye, Karabağ'a, Ruanda'ya sesini çıkaran bir Batı'lı görmedik hamdolsun. Ama Charlie Hebdo "katliam"ına karşı toptan ayağa kalktılar. Suriye'de günde yüzlerce kişi ölüyor, kılını kıpırdatan bir Batı'lı yok. Çünkü, onlar Batı'lı değil, ölmeleri normal. Pekekeyi dibine kadar destekliyorlar. Maddi, manevi, silah olarak, para olarak her türlü destekliyorlar. Çünkü onlar Batı'nın işini görüyor. Asala'yı desteklediler, DHKP-C'yi, bilmem hangi bela örgütü sonuna kadar desteklediler. Batı budur, kendinden olmayanı öldürmeyi sever. Eskiden doğrudan kendisi öldürürdü, şimdi maşa kullanıyorlar. Bu ise Batı hakkında yanılsama doğuruyor. Biraz eşeleyince katil Batı'nın çirkin yüzünü görüyoruz. Doğu'da medeniyetin itici gücü mimari iken, Batı'da silah sanayisi. Daha ne diyim.

futaba

müslüman olman gerekmez katledilen binlerce masum filistinli için insani duygular taşıman yeterdi böyle bir şey yazmaman için ama sokaktaki kediye bile merhametiniz daha fazla sizin

Başlıklar

AntrenmanBrezilyaFilistinİsrailSavaşfutbol
Görüş Bildir