Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhalifler Türkiye İle Üçüncü Sınır Kapısını da Ele Geçirdi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriyeli Muhalifler Sınıra Türk Bayrağı Astı

Suriyeli Muhalifler Sınıra Türk Bayrağı Astı

Suriye'de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Gaziantep'in Karkamış ile sınır olan Cerablus Sınır Kapısı'nda karakol kurarak kendi bayraklarını asan muhalifler, "Cerablus bizim" diye sevinç çığlıkları attı.
Karkamış Gümrük Kapısı'ndan Suriye'ye giriş - çıkışlar tamamen dururken, kapının Suriye tarafında karakol kuran muhalifler, Türk bayrağı ile yeşil, beyaz, siyah renkli, üzerinde üç yıldız bulunan, 'Freedom - Azadi - Özgürlük' yazılı bayrak astı. Sınırın ele geçirilmesi, gecelerce çatışma seslerinden uyuyamayan sınır köylerindeki Türkleri de rahatlattı.
TÜRK JETLERİ SAYESİNDE
Gümrük kapısında bekleyen ve üniversite öğrencisi oldukları öğrenilen muhalif askerler, Esed’in askerlerinin kendilerine karşı ağır silah kullandığını kendilerinin sadece taşlarla saldırdıklarını ifade ediyor. Askerlerin kendilerini helikopterlerle sıkıştırdığı anda, 2 Türk uçağının onların uzaklaşmasını sağladığını anlatan muhalif Alaaddin Halife, “Türk jetleri olmasaydı biz burayı alamaz ve şuanda hayatta olmazdık.” ifadelerini kullandı.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİYDİK
Yaşanan çatışma sonunda kendilerinin artık bölgeyi muhafaza ettiğini kaydeden Halife, “Askerler bize, ağır silahlarla saldırıp, 15 kişiyi şehit etti. Ama biz de yoğun direniş gösterdik ve burayı kontrol altına aldık. Hem polis hem de siyasi amirleri burayı terk ederek kaçtılar. Biz Suriye’de üniversite öğrencisiydik. Beşar ve adamları bizi terörist olmakla suçluyor. Onların bize saldırmaları karşılığında özgürlüğümüzü aramak üzere silaha sarıldık. Zulmü sona erdirmek için mücadele başlattık. Biz onlarla çatıştığımızda elimizde taş vardı. Şimdi gördüğünüz silahları onlardan ele geçirdik.” diye konuştu.
TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Cuma Yusuf isimli muhalif de Türkiye’nin kendilerine verdiği destekten dolayı, sınırı ele geçirdikten sonra Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağının yanına Türk bayrağını astıklarını belirterek, “Türkiye’nin bize verdiği desteğe müteşekkiriz.” şeklinde konuştu.
MUHABİRLERE EL SALLADILAR
Bazıları kalaşnikoflu muhalifler, kapıya 2 kilometre uzaklıktaki Mumuç ve Cerablus İlçesi ile Keklice ve Tilşır Köyü'nün kendi kontrollerinde olduğunu söyledi. Muhalifler kendilerini görüntüleyen muhabirlere el salladı.
ASKERDEN UZAKLAŞIN TALİMATI
Muhalifler, hafta başında bölgede başlayan ve aralıklarla süren çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve bunlardan bir bölümünün Türkiye'ye getirildiğini, bazıların da Cerablus'ta tedavi edildiğini vurguladı. Sınırın Türkiye tarafında görevli askerler ise tel örgülere yaklaşanları bölgenin askeri bölge olması nedeniyle uzaklaşılması konusunda uyardı.

Haberin Tamamı İçin:

Sınır Kapısına Muhaliflerden Karakol

Sınır Kapısına Muhaliflerden Karakol

SURİYE’de hükümet güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken, Gaziantep’in Karkamış ile sınır olan Cerablus Sınır Kapısı’nda karakol kurarak kendi bayraklarını asan muhalifler, "Cerablus bizim" diye sevinç çığlıkları attı.

Karkamış Gümrük Kapısı’ndan Suriye’ye giriş - çıkışlar tamamen dururken, kapının Suriye tarafında karakol kuran muhalifler, Türk bayrağı ile yeşil, beyaz, siyah renkli, üzerinde üç yıldız bulunan, ’Freedom - Azadi - Özgürlük’ yazılı bayrak astı. Bazıları kalaşnikoflu muhalifler, kapıya 2 kilometre uzaklıktaki Mumuç ve Cerablus İlçesi ile Keklice ve Tilşır Köyü’nün kendi kontrollerinde olduğunu söyledi. Muhalifler kendilerini görüntüleyen DHA muhabirlerine el salladı. Muhalifler, hafta başında bölgede başlayan ve aralıklarla süren çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığını ve bunlardan bir bölümünün Türkiye’ye getirildiğini, bazıların da Cerablus’ta tedavi edildiğini vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

Muhalifler Türkiye İle Üçüncü Sınır Kapısını Da Ele Geçirdi

Muhalifler Türkiye İle Üçüncü Sınır Kapısını Da Ele Geçirdi

Suriyeli muhalifler, Türkiye sınırındaki Babı El Selem sınır kapısının da kontrolünü ele geçirdiklerini bildirildi.

Suriyeli muhalifler, Türkiye sınırındaki Babı El Selem sınır kapısının da kontrolünü ele geçirdiklerini bildirildi. Bununla muhalifler, Türkiye ile toplam 3 sınır kapısının kontrolünü ele geçirmiş oldu.

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu ile Beşşar Esed rejimine bağlı ordu arasında ülke genelinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, muhalifler gümrük kapılarını bir bir ele geçiriyor. Özgür Suriye Ordusu, Türkiye sınırındaki Babı El Hava sınır kapısından sonra Kilis Öncü Pınır sınır kapısının Suriye tarafındaki Babı El Selem sınır kapısının da kontrolünü ele geçirdi.

Bu arada Suriye'de bugün de başkent Şam, Halep, Humus, Dera gibi bir çok şehirde muhalifler ile nizami ordu arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu'nun ülke içindeki ilerleyişi devam ederken, muhalifler 4 gün içinde Türkiye sınrındaki üçüncü sınır kapısını da ele geçirdi. Muhalifler Hatay'ın Cilevgözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki Babı El Hava ile Carablus sınır kapılarının yanı sıra, Irak sınırındaki bir sırnır kapısını ele geçirmişti.

Suriye Devrim Konseyi Sözcüsü Ahmed Zeydan, Özgür Suriye Ordusu'nun bugün Helep'in kuzeyindeki Babı El Selem sınır kapısının kontrolünü de ele geçirdiğini belirtti. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadCerablusHatayIrakKilisPolisŞehitSuriyehumus
Görüş Bildir