Muhalefetin Gensorusu Romanya'da Hükümet Düşürdü

-

Muhalefetin Gensorusu Romanya'da Hükümet Düşürdü

Muhalefetin Gensorusu Romanya'da Hükümet Düşürdü

Romanya'da, Başbakan Mihai Razvan Ungureanu hükümeti, muhalefetin verdiği gensoru önergesiyle düştü. Ungureanu hükümeti göreve başlayalı henüz iki ay olmuştu. Romanya’da kemer sıkma önlemleri bu yıl içinde ikinci başbakanı koltuğundan etmiş oldu. Deutsch Welle'nin haberine göre hükümeti düşürmek için 231 oy yeterliyken, 235 milletvekili hükümetin aleyhine oy kullandı. Sürpriz sonuç, hükümetin uygulamayı planladığı sıkı tasarruf programının geleceğini de tehlikeye attı.
Muhalefet lideri Victor Ponta oylama sonucunu, “Mümkün olan her tür silahı kullanan yozlaşmış bir sistemin sonu" olarak nitelendirerek, adaletin yerini bulduğunu söyledi. Sol partilerden oluşan Sosyal Liberal Birlik ittifakı, kasım ayında yapılması planlanan meclis seçimleri öncesinde kamuoyu yoklamalarına göre yüzde 50'den fazla desteğe sahip. Nitekim ittifakın eşbaşkanı Viktor Ponta, hükümetin devrilmesinin ardından yaptığı açıklamada yeni hükümeti kurmak için sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını vurguladı.
Cumhurbaşkanı Trayan Basescu'nun, partilerle görüştükten sonra yeni bir başbakan ataması ve ülkede genel seçimlerin Kasım ayında düzenlenmesi öngörülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanRomanya
Görüş Bildir