Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhalefet 'Terör' Siyasetini Sürdürüyor

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Muhalefet 'terör' siyasetini sürdürüyor

Muhalefet 'terör' siyasetini sürdürüyor

CHP ve MHP liderlerinin art arda laptıkları bugünkü çıkışları 'terör' üzerinden prim yapma anlayışlarında değişikliğin olmadığını ortaya koydu.

Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan suikaste ilişkin konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Fransa, bu olayı derhal aydınlatmalıdır. Ayrıca, Fransa Devlet Başkanı bu terör örgütü mensuplarıyla neden görüştüğünü, ne görüştüğünü, hangi tasarım dahilinde bu teröristlerle iletişim halinde olduğunu da derhal Fransız, Türkiye ve dünya kamuoyuna açıklamalıdır.'' demişti.
(İlgili haber: Hollande derhal açıklamalı)

Başbakan Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a yönelik eleştirisine cevap geldi ama Hollande'dan değil. Ana muhalefet partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile muhalefet partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, birbiri ile örtüşen açıklamalarında "Sen neden örgütün yöneticileriyle görüşüyorsun" sorusunu yönelttiler.

Kimi zaman silah zoruyla kimi zaman da diyalog yoluyla terörün sonlandırıldığı ülkelerin tamamında yakalanan örgüt liderleriyle istihbarat birimlerinin görüşmeler yaptığı biliniyor. Muhalefet liderlerinin kelime oyunundaki kelime ise "Sen". Görüşmeler 'terörün sonlandırılması' amacı taşıdığı için masaya Başbakan değil, istihbarat birimleri oturuyor. Başbakan Erdoğan'ın Fransa'daki görüşmelerle ilgili eleştirisi ise Hollande'ın "Öldürülen üç kişiden biri sık sık bizimle görüşmeye geldiği için tanıdığımız bir isim" şeklindeki sözleri. Başbakan Erdoğan'ın "Hollande'ın teröristlerle neden görüştüğünü, ne görüştüğünü, hangi tasarım dahilinde bu teröristlerle iletişim halinde olduğunu derhal açıklamalı" ısrarının altında ise devletlerin kimi zaman terör örgütlerini başka ülkelere karşı kullanması yatıyor.
(İlgili haber: Hallonde: Ölenlerden biri ile sık görüşüyordum)

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin bir tarafta 'terörü sonlandırma gayretleri' diğer tarafta ise 'örgütü Türkiye'ye karşı kullanma ihtimali'ni görmeyerek Hollande'a sahip çıkmaları, terör üzerinden nemalanma siyasetini sürdürdüklerini de gözler önüne seriyor.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, terör sorununun çözümüne yönelik, hükümetin net bir stratejisinin olmadığını ileri sürdü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Paris'te 3 kadının öldürülmesine ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, olayı dikkatle izlediklerini belirterek, ''Bu konuda asıl görev Fransız hükümetine düşmektedir. Önümüzdeki süreçte bu olayın aydınlığa kavuşacağına inanıyorum'' dedi. ''Süreci etkiler mi?'' sorusu üzerine ise Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
''Önce olayın gerekçelerini bilmek gerekiyor. Bir infaz olduğu belli ama hangi gerekçe ile yapıldı bunun ortaya çıkması gerek. Süreç kendi içinde gelişmeli, bir yerde bir cinayet oldu, infaz oldu. Dolayısıyla süreç aksadı diye bakmak doğru değil. Süreç kendi içinde, eğer hükümetin böyle bir kararlılığı varsa, kendi içinde yürümeli.''

Kılıçdaroğlu, ''Ben sorunun çözümüne yönelik, hükümetin kafasında oluşmuş net bir stratejinin olduğuna inanmıyorum. Eğer öyle bir strateji olsaydı, bu herhalde bir şekliyle daha net ortaya konurdu'' diye konuştu.

İçinde olmak istemeyiz

Kılıçdaroğlu, ''Selahattin Demirtaş, sizin çıkışınızı çok cesur bulduğunu söyledi. 'Görüşme trafiği CHP'ye de açık olmalı' demişti. Bu yönde talep gelirse nasıl karşılarsınız'' sorusuna, ''Biz o sürecin içinde olmak istemeyiz'' şeklinde yanıt verdi.

''Başbakan'ın Fransa Cumhurbaşkanı'na bir çağrısı oldu, 'teröristle ne görüşüyorsun açıkla' diye bunu nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Valla Aziz Nesin olsa ona çok güzel bir yanıt verirdi. Bir eylemde bulunmuşsunuz, görüşmeler sürdürüyorsunuz, öbür tarafa diyorsunuz ki 'niye görüşüyorsunuz'. 'E sen niye görüşüyorsun' diye sorarsa, ne yanıt verecek Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Komedi yani'' diye konuştu.


BAHÇELİ DE KILIÇDAROĞLU'NUN İZİNDEN GİTTİ

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesine ilişkin, ''İnfaz, rüzgar ekenin fırtına biçeceğinin açık bir göstergesidir'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam'da yapılan istişare toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin hayati bir dönemden, sorunlarla dolu bir kavşaktan geçtiğini savundu.

Bahçeli, şöyle konuştu:
''Demokrasinin imkanlarıyla iktidara gelenler, ne ibretliktir ki demokrasinin boğazına çökmüş, milli iradenin kafasına çuval geçirmiştir. Başkent Ankara'nın ruhu, İmralı dayatmalarıyla, Kandil Dağı talepleriyle incinmiş ve dağlanmıştır.''

Kanlı denklemin sonucu

Konuşmasında Paris'te PKK'lı 3 kadının öldürülmesine de değinen Bahçeli, şöyle devam etti:
''PKK'nın Paris'teki bir bürosuna yapılan saldırıda üç militanın infaz edilmesi, her şeyden önce ölüm üzerinden kurulan kanlı bir denklemin sonucu, rüzgar ekenin fırtına biçeceğinin açık bir göstergesidir. Elbette su testisi su yolunda kırılacaktır ve öyle de olmuştur.
İşi gücü öldürmek, katletmek olan bir terör şebekesinin, iç hesaplaşma veya değişik ülkelerin istihbarat teşkilatlarıyla kurduğu gizli ilişki ve temaslar sonucunda böylesi bir neticeyle karşılaşması doğal ve kaçınılmazdır.''

Sormazlar mı?

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın, öldürülen ve İnterpol tarafından da kırmızı bültenle aranan terör örgütü kurucularıyla ''düzenli görüşüyorduk'' diyen Fransa Cumhurbaşkanının sözlerini eleştirdiğini anımsatarak, ''Adama demezler mi ki sen teröristlerin başıyla görüşüyorsun, televizyon veriyorsun, siyaset çemberine sokuyorsun ve özel bakıma alıyorsun da bizim mi görüşmemizi yadırgıyorsun?'' görüşünü dile getirdi.

Ses getirecek operasyon uyarısı

Bahçeli ayrıca, bundan sonra, Türkiye içinde ses getirecek örtülü operasyonların, saldırıların ve ölümle sonuçlanacak suikastların olabileceği uyarısında bulundu.

Habur'a dönüşmesin

Bahçeli bir gazetecinin Paris'te öldürülen PKK'lıların cenazelerinin Diyarbakır'da toprağa verilmek üzere Türkiye'ye getirileceğini söylemesi üzerine ''Bir yanlışlığa düşüp Habur maskaralığına çevirmesinler'' dedi.

Edirne Belediyesi gibi olmasın

Devlet Bahçeli, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın hücresine televizyon verilmesi ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de televizyonunun içinden dinleme cihazı çıktığı medyaya yansıyan Edirne Belediyesi'ne atıfta bulunarak, ''Edirne belediyesi gibi olmasın'' diye yanıtladı.

AA (Anadolu Ajansı) / Mansettv.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAnkaraBaşbakanÇinCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırFırtınaFransaİmralıKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSelahattin DemirtaşTerör
Görüş Bildir