Muhalefet: 'İktidar Algı Operasyonlarıyla Erken Seçime Hazırlanıyor'

 > -

IŞİD'in Suruç'taki bombalı saldırısı ve Kilis'te askerlere yönelik saldırısı ile PKK'nın polislere yönelik saldırılarının ardından başlatılan gözaltı operasyonlarıyla ilgili Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada IŞİD ile PKK'nın yanı sıra 'tüm terör tehditlerine' karşı yürütülen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 1050'ye ulaştığı ifade edildi.

Operasyonları ve gözaltıları, iktidarın algı operasyonlarıyla erken seçim hazırlığında olduğu yönünde yorumlayan muhalefet temsilcileri Sputnik'e değerlendirmelerde bulundu.

CHP: İKTİDAR TÜRKİYE'Yİ ERKEN SEÇİME HAZIRLAMANIN TELAŞI İÇİNDE

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, iktidarın her türlü teröre karşı tedbirlerini alması gerektiğini ve terör eylemlerinin, gerçekleşmeden önlenmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye'deki terör eylemleri neredeyse kendini göstere göstere gelen eylemlerdir. Uzun zamandır Türkiye'nin hangi tehditlerle karşı karşıya olduğu, bu tehditlerin Türkiye'ye yöneleceği çok aşikarken bunu vurdumduymaz bir tavırla izleyen iktidarın, terörü önleyeceği gerekçesiyle kalkıştığı bu operasyonlar iktidarın kafa karışıklığını göstermektedir. Eylemler yapılmadan önce niçin bunların yapılmadığı bir tartışma konusudur. İktidar eylemleri önlemekle görevlidir. Ama şimdi bir algının da yürütüldüğü operasyonlar yürütülüyor. İktidar bir yandan da Türkiye'yi algı operasyonlarıyla erken seçime hazırlamanın da telaşı içerisindedir. Ne yazık ki olan ülkemize ve ülkemizdeki huzur ve güven ortamına olmaktadır. Türkiye bunu aşacak güçtedir, basiretli bir iktidarı çıkartmak da şu anda sorumluluk sahibi herkesin görevidir."

PKK hedeflerine yönelik Kuzey Irak'a düzenlenen hava operasyonlarıyla ilgili de konuşan Gök, AK Parti iktidarının çözüm sürecini başlattığında çözüm adresinin Meclis olduğu konusunda ısrarcı olduklarını anımsatarak "Şimdi iktidar hem o sürecin başındaki girişimlerinin hem de vardığı sonuç itibariyle başarısızlığının içinden sıyrılmak istiyor. Bu da Türkiye'yi daha da sıkıntılı bir tabloya sokacaktır. Türkiye bu önemli, devasa sorununu çözmek zorundadır. Bunun adresi de parlamentodur. AKP'nin bu konudaki aczi de ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

MHP: 'TEK PARTİ HÜKÜMETİ OLMADIĞINDA SIKINTI OLUYOR' ALGISI OLUŞTURACAK HADİSELER

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yaptığı değerlendirmede, AK Parti'nin, 7 Haziran seçimlerinde çıkan sonuç nedeniyle erken seçim istediğini ifade ederek, "Bunun temini konusunda da şartları olgunlaştırmaya çalışıyorlar.

'Tek başına hükümet olmadığındaTürkiye her bakımdan sıkıntı yaşıyor' algısı oluşturuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nu 7 Haziran'da çıkan iradenin aksi yönde davranmaktan vazgeçmeye çağıran Büyükataman, "Türkiye'nin etrafı ateş çemberine dönmüş. İçeride istikrarsızlıktan nemalanacak olan çevreler hemen harekete geçti. Daha fazla gecikmeden bir an önce bir koalisyon hükümeti kurulmalı. Ki biz parti olarak da ifade ettik, bu AKP-CHP koalisyonudur, Bunu uzatmadan, erken seçim şartları hedefinden vazgeçerek bir hükümet kuruluşunu süratle tamamlamak lazım" diye konuştu

AK Parti'yi çözüm sürecini bitirme konusunda uyardıklarını söyleyen Büyükataman, şunları söyledi:

"Biz MHP olarak bu konuda hükümeti bölücü terör örgütü PKK ile yıllardır yürütmüş olduğu görüşmeler konusunda hep ikaz edegeldik. Türkiye'yi aslında terör ve taviz kıskacına alan küresel güçler, bugün yaşamış olduğumuz olumsuzlukların adresidir. Ne yazık ki AKP de iktidarını devam ettirebilmek adına birtakım şeyleri görmezlikten gelmeyi tercih etmiştir ama Türkiye'nin huzuruna, birliğine, bin yıllık kardeşlik hukukunun yara almasına sebebiyet veren bir noktaya kadar ulaşılmıştır."

Büyükataman, çözüm sürecinin fiilen bittiği yorumlarını ise ihtiyatlı değerlendirmek gerektiğini söyledi.

HDP: GÜÇLENDİĞİMİZ BÜTÜN İLLERE YÖNELİK SİSTEMATİK OPERASYON VAR

HDP Adana Milletvekili Meral Daniş Beştaş ise son gözaltı operasyonlarının asıl hedefinin HDP olduğunu savundu. "Bu operasyon IŞİD'e karşı gösterilmesine karşın en az gözaltına alınan sayı IŞİD'den. Şu anda partimizin milletvekili çıkardığı, örgütlendiğimiz, güçlendiğimiz bütün illere yönelik sistematik gözaltı operasyonu var" diyen Beştaş, "Asıl operasyon HDP'ye karşı aslında. İl eş başkanlarımızın dahi gözaltına alındığı bir operasyon söz konusu. IŞİD'le ilgili çok az sayıda gözaltı olduğunu, çoğunlukla da bırakıldığını not etmek istiyorum" diye konuştu.

Operasyonların erken seçim amaçlı olduğunu dile getiren Beştaş, "Şu anda AKP'nin bu attığı adımlar, gözaltı operasyonları, savaş konsepti, saldırıları, ülkeyi erken seçime götürmek için Cumhurbaşkanı'nın bizzat planladığı bir strateji. Hükümet de şu anda buna karşı ses vermeden bu stratejiyi uyguluyor" dedi.

Beştaş, kamuoyunda gözaltılar nedeniyle ciddi rahatsızlık olduğunu ifade ederken "Ülke 25 yıl öncesine götürülmek isteniyor, 1990'lı yıllarda yaşanan her şey bugün adım adım hayata geçiriliyor. Bunun başarıya ulaşma şansı asla söz konusu olamaz. Bugüne kadar bu yöntemlerin tümü uygulanmış ve başarısızlığını tarih ortaya koymuştur" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir