Muammer Yıldız: Öğretmene Açılan İnceleme Semerkant'la İlgili Değil

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Muammer Yıldız: Öğretmene Açılan İnceleme Semerkant'la İlgili Değil

Muammer Yıldız: Öğretmene Açılan İnceleme Semerkant'la İlgili Değil

Muammer Yıldız, Amin Maalouf’un ‘Semerkant’ adlı kitabı önerdiği için bir tarih öğretmeni hakkında inceleme başlatıldığı iddiaları hakkında konuştu. Yıldız, “Şikayet kitapla (Semerkant) ilgili ancak kitapla ilgili bir inceleme yok. Öğretmen hakkındaki inceleme başka bir konuda” dedi. Eğitim - Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak göre ise öğretmen hakkında başlatılan inceleme tamamen kitapla ilgili olduğunu tekrarladı.

Bir sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısına katılan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Velinin şikayeti kitapla ilgili ama kitapla ilgili bir inceleme yok. Kitaba ilişkin böyle bir konunun gündeme gelmesi bile beni artık rahatsız ediyor. Ben İlçe Müdürü ve okul müdürü arkadaşlarımdan artık bu konuda bir hassasiyet göstermelerini, kitaplarla ilgili daha açık davranmalarını ve bunu açık yüreklilikle desteklemelerini bekliyorum” dedi.

Yıldız, öğretmen hakkındaki incelemenin başka bir konuda olduğunu belirterek, “Konular, bazen başka problemlerimize malzeme olabiliyor. Bunu da çok etik bulmuyorum. O dosyada şimdi başka hususlar var onlar konuşulmuyor sanki kitap konusuymuş ya da konu sadece bu kitapmış gibi de takdim ediliyor. Halbuki olayın başka boyutları olabiliyor. Ben bunun da ayrıca sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyu gündeme getiren insanlar da çok kolaylıkla kitap üzerinden bir sorun varmış gibi söylememeli. Kitap hala bu ülkede bir suç aracıymış gibi algıya hizmet ödüyor bütün bunlar” diye konuştu. En beğendiğim dünya yazarı

Amin Maalouf’un ‘Semerkant’ adlı kitabını okuduğunu söyleyen Yıldız, “Amin Maalouf hem Doğu’yu hem Batı’yı çok güzel yazıyor. Benim en çok okuduğum, en çok beğendiğim bir dünya yazarı. Şimdi bu kitapla ilgili zihinlerde kuşku uyandırabilecek ben herhangi bir şey bilmiyorum. İyi bir okuyucuyum ve kitabı okuyan birisi olarak söylüyorum” dedi.

“Kitabın müstehcen olduğu, dini değerleri aşağıladığı” iddialarına ilişkin soru üzerine Yıldız, “Bu biraz da bizim kendi önyargılarımızı ifade ediyor. Neyin müstehcen, neyin aşağılama olduğu biraz da kendimizle alakalı bir şey. Kendi önyargılarımızı sorgulamamız gerekiyor. Yoksa önüne gelen herkes bütün kitaplarla ilgili böyle bu tür endişeleri ortaya koyarsa, korkarım ki dünyanın gelmiş olduğu bu dönemde çok da izah edemeyeceğimiz bir durum ortaya çıkacak. Bu konuda net tavrım var. Bırakalım çocuklarımız kitap okusunlar. Hangi yazarı okursalar okusunlar, hangi kitabı okursalar okusunlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum” dedi.

Tarih Öğretmenin de üyesi olduğu Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak ise “Bu kitap üzerinden başlatılan bir soruşturma, tek soruşturmadır bu. Asıl kaynağı Semerkant’tır. Kitaptan fotokopiler çekilmiş. Kitap üzerinden öğretmeni şikayet etmişler. Velinin asıl şikayeti kitap üzerinden bir şikayet. İdari soruşturmanın tamamı Semerkant ile ilgili” diye konuştu.

Uluocak, İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız’ın ‘öğretmen hakkındaki incelemenin başka bir konuyla ilgili ‘sözlerinin sorulması üzerine, “Müfettişler idam cezasıyla ilgili bir konuşma yaptınız mı?’ diye sormuşlar. Öğretmen arkadaşımız da ‘Hayır’ demiş. Öğrenciler de bunu teyid etmişler. Bunların hepsi bir bütün halinde tek bir soruşturma var” dedi. Rahatsız olan muhafazakar bir kesim var

Tarih Öğretmeninin ve Eğitim-Sen’in avukatı olan Metin İriz ise şunları söyledi:

“Öğretmen şikayet ediliyor. Şikayet Semerkant’ın okutulmasıyla ilgili. Olay bir derste oluyor. Hatırladığım kadarıyla, öğretmen ‘Türkiye AB sürecine girdiğinde idam cezasını kaldırdı. Bu ceza olmamalı’ diyor. Bahaneler üretiliyor. Burada çocuklarla konuşulmuş. Çocuklardan bir iki tanesi idam cezasıyla ilgili bir şey söylemiş. Diğerleri öğretmenimiz böyle bir şey söylemedi’ demiş. Öğretmenin bu kitapları önermesinden rahatsız olan muhafazakar bir kesim var.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiİdamİstanbulKitapÖğretmenolay
Görüş Bildir