'Huzur ve Barış Ortamı Birilerini Rahatsız Etti'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Muammer Güler: "68 Karakol Kapatıldı"

Muammer Güler: "68 Karakol Kapatıldı"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Yeni karakol yapılması söz konusu değil" dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilave bir karakol yapımı içerisinde olmadıklarını belirterek, "Yeni karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersine Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapanmıştır." dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Mardin'de düzenlenen Teftiş Kurulu Başkanlığı Yaz Semineri açılışına katıldı. Seminerin açılışında konuşan Bakan Güler, karakol bahanesi ile çözüm sürecinin baltalanmak istendiğini söyledi. Bölgede

yeni karakol yapılmasının söz konusu olmadığını ifade eden Bakan Güler, aksine bölgede 68 karakolun kapatıldığını açıkladı. Güler şöyle konuştu: "Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2013 yılı yatırım programında 156 karakol yer almaktadır. Bunun 28'i 2013 yılında bitirilecektir. Bu 156 karakolun 119'u Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bunlarında 65'nin inşaatı devam etmektedir. 54'nün de ihalesi henüz daha yapılmamıştır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, tek bir karakol ilavesi söz konusu değildir. Yapılan bütün karakolların mevcut karakolların iyileştirilmesi, fiziki güvenliklerinin sağlanmasına ilişkindir. Yeni bir karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersine, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapanmıştır. Diyarbakır'da kapatılan karakol sayısı 9'dur. Mardin'de de kapatılan karakol sayısı 9'dur. Yapılan inşaatları yeni bir inşaat gibi gösterme maalesef bir çarpıtmadan ibarettir. Biz bu sene 2 Mayıs tarihli bakanlık onayımla Türkiye genelinde 298 karakolu kapattık. Amaç şu; karakoldaki çekirdek personelden de istifade etmek üzere devriye ve mobil hizmetleri daha süratli hale getirerek, alan hakimiyetini sağlamaya yönelik ve vatandaşın hemen istediğinde araçla olaya müdahale edebilecek yapıyı ön görüyoruz. Bu nedenle de kırsal alanda güvenlik hizmetlerini daha mobil ve daha hareket hale getirecek bir yapı içerisindeyiz. Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde de yapılan budur."

Lice ilçesinde mevcut karakol yerine yakınında yenisinin yapıldığını belirten Bakan Güler, "Orada da bir provokasyon yapılmıştır. Olaylar sonrası 2 Mülkiye müfettişi ile 2 Jandarma Genel Komutanlığından müfettiş gönderdik. Çalışmaları devam ediyor. Bu arada adli soruşturma da bütün yönüyle devam ediyor. Gerçekler ortaya çıkacaktır. Hiç kimse olayın üstünü kapatmayacaktır. Ancak bazı gerçeklerin de izlenerek samimi protestoymuş görüntüsüyle bazı gerçeklerin de üzerini kapatmaya da kimse yeltenmesin." diye konuştu.

KARAKOL BAHANESİ İLE ÇÖZÜM SÜRECİNİ BALTALIYORLAR

Çözüm süreci ile birlikte bölgede artan barış ve huzur ortamının birilerini rahatsız ettiğini belirten Bakan Güler, şöyle konuştu: "Bunların başında maalesef terörü kendileri için yaşam ve geçim alanı haline getirmiş olanlarla maalesef bu bölgede uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetleri kendileri açısından sürdürülebilir bir kaynak haline dönüştürmek isteyenlerin çözüm sürecinde büyük bir rahatsızlıkları vardır. Terör baronlarıyla uyuşturucu baronlarını bu barış süreci rahatsız etmiştir. Karakol inşaatını durdurma gerekçesiyle halkı bir gün öncesinde provoke ederek yakın bir köyde toplayarak Kayacık köyüne götürerek -ki oraya gelenlerin çoğunun yakın köylerden geldiklerini tespit ettik- onları maalesef güvenlik güçleriyle çatışma içine sokacak bir mizansen yaratılmıştır. Bu kişilerin çözüm sürecine yaklaşımlarının ne olduğunu da biliyoruz. Çözüm sürecine karşı olduklarını, kendilerinin bu konudaki menfaatlerine dokunduğunu da biliyoruz. Maalesef olay sırasında güvenlik güçlerine bombalarla, molotof kokteylleriyle saldırılmıştır. Ve silahlı tacizde bulunulmuştur. Ele geçirilen malzemeler bunu teyit etmektedir." açıklamasında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

'Huzur ve Barış Ortamı Birilerini Rahatsız Etti'

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Lice'deki olayla ilgili olarak, "Çözüm süreci ile birlikte bu bölgemizde daha da artan huzur ve barış ortamı birilerini rahatsız etti" dedi.

Mardin Valisi Ahmet Cengiz'i makamında ziyaret eden İçişleri Bakanı Muammer Güler, basın mensuplarının Cizre, Lice ve çözüm sürecine ilişkin sorularını da yanıtladı.

Bakan Güler, çözüm sürecinin zorlu olduğunu ve herkesin bu zorlu yürüyüşte aynı derecede sorumluluk içinde hareket etmesinin ve hassasiyet göstermesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini söyledi.

Çözüm sürecini provoke edici yaklaşımlara dikkati çektiğini hatırlatan İçişleri Bakanı Güler, şöyle konuştu:

"Bu son olaylar da bizi doğruladı. Lice ilçesi Kayacık köyünde yapımı devam eden karakol inşaatını bahane ederek, sağduyulu vatandaşlarımızı provokasyona alet etmek isteyenler bu olayın maalesef tetikleyicisi oldular. Çözüm süreci ile birlikte bu bölgemizde daha da artan huzur ve barış ortamının birilerini rahatsız ettiğini biliyoruz. Bunların başında maalesef terörü kendileri için yaşam ve geçim alanı haline getirmiş olanlar geliyor. Bu bölgede uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetlerini kendileri açısından sürdürülebilir bir kaynak haline dönüştürmek isteyenlerin maalesef bu çözüm sürecinde büyük bir rahatsızlıkları vardır. Terör baronları ile uyuşturucu baronlarını, kaçakçılık baronlarını biraz maalesef rahatsız etmiştir bu."

Yeni karakol iddiaları gerçek dışı

Lice'deki olayın bir gün öncesinde halkın provoke edildiğini ve bir mizansen yaratıldığını belirten Güler, devletin ihtiyaç duyduğu yerde ihtiyaç duyulan bütün kamu yatırımlarını yaptığını ifade ederek, yeni karakol inşası iddiasının ise Mardin, Diyarbakır ve de bölge için gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Bölgede 68 karakol kapatılmıştır

Karakollarla ilgili yapılan spekülasyonları değerlendiren Güler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde toplam 68 karakolun kapatıldığını söyledi. Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Jandarma Genel Komutanlığının 2013 yılı yatırım programında 156 karakol yer almaktadır. 28'i, 2013 yılında bitirilecektir. Bu 156 karakolun 119'u Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bunların da 65'inin inşaatı devam etmektedir. 54'ünün ihalesi henüz daha yapılmamıştır. Güneydoğu'da inşaatı devam eden 65 karakol var. 54 ihale edilecek karakol vardır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde değil yeni bir karakol ilavesi tek bir karakol ilavesi söz konusu değildir. Yapılan bütün karakolların mevcut karakolların iyileştirilmesi, fiziki güvenliklerinin sağlanmasına ilişkindir. Yeni bir karakol yapılması söz konusu değildir. Tam tersi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 68 karakol kapatılmıştır."

Lice'deki olay sonrasında 2 mülkiye müfettişi ve Jandarma Genel Komutanlığından 2 müfettişi gönderdiklerini, bunların çalışmalarının sürdüğünü anlatan Bakan Güler, adli soruşturmanın da bütün yönüyle devam ettiğini ve gerçeklerin ortaya çıkacağını dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırLiceMardinMuammer GülerTerörUyuşturucuolay
Görüş Bildir