Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Motosikletiyle Ülkesini Keşfe Çıkan Pakistan'ın En Cesur Kadınıyla Tanışın!

4bPAYLAŞIM

Bir motosiklet yolculuğu düşünün ki en tehlikeli kısmı çektiğiniz fotoğrafları internette paylaşmak olsun...

Zenith Irfan, Pakistan'ı boydan boya katetmek üzere motosikletiyle yollara düşen genç bir kadın. Karşılaştığı engeller ve aldığı olumsuz tepkilere rağmen hayalinden vazgeçmeyen Irfan'ın ilham verici hikayesi Broadly'nin katkılarıyla sizlerle:

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/article/m...

Zenith Irfan, düşmanlık dolu ve şaşkın bakışlara rağmen, saçlarını kaskının içine gizleyerek yollara düşüyor.

Irfan, babasının eskiden beri tüm ülkeyi motosikletle gezmeyi hayal ettiğini öğrendiğinde, bu hayali kendisi gerçekleştirmeye karar vermiş. Bunun üzerine ailesi ona küçük bir Honda C70 satın almış.

Geniş ve boş sokaklarda çalışarak Lahor'un tehlikeli yollarına çıkmak için gerekli deneyimi kazanan Irfan, trafiğe ilk kez çıktığı anın "dehşete düşürücü" olduğunu söylüyor.

Genç kadın, hem şehirde hem de kırsal bölgede iki sene yolculuk ettikten sonra, büyük macerasını planlamaya karar vermiş.

Ünlü Sufi şair Amir Khusro'nun "Cennet bu dünyadaysa eğer/ Keşmir'de olmalı" dizeleriyle yollara düşen Irfan, Murree'nin sisli yeşil dağlarında dinlenmiş, Muzafferabad'a ve Neelam Vadisi'ne uğramış.

"O zamana dek kar görmemiştim." diyor Irfan. "Lahor'dan Keşmir'e ulaşabildiğim için o kadar mutluydum ki... Özgürlüğüme kavuştuğumu ve babamla aramızda bir bağ oluştuğunu hissettim."

Irfan, 1126 kilometreyi 6 günde katetmiş. Sık sık, asfaltsız yollar ve kayalık araziler yüzünden hızını tek haneli rakamlara düşürmek zorunda kalmış. Genç kadın, Keşmir yerlileri tarafından dostça karşılandığını ifade ediyor.

Kırsal topluluklar, kabilelerden oluşuyor. Tüm yoksulluğa rağmen, Keşmir'deki okuryazarlık oranı ülke ortalamasının üstünde.

Okuryazarlık oranının daha düşük olduğu kuzey eyaleti Hayber-Pahtunhva'da Irfan'ın yalnız seyahat etmesi mümkün olmamış. Genç kadın, eğitim düzeyinin daha yüksek olduğu bölgelerde ise kendini güvende hissettiğini ifade ediyor.

Çok geçmeden, Irfan'ın Facebook blogunda belgelediği yolculuğu olumsuz tepkiler almaya başlamış.

Yorumları "korkunç" olarak tanımlayan Irfan, Müslümanlığının sorgulandığını ve insanların sürekli başörtüsü takmadığı için onu suçladığını söylüyor: "Bu oldukça ironik, çünkü motosiklete başörtüsü takarak binseydim daha da çok dikkat çekecektim."

Sosyal medyadaki aktifliği sebebiyle Taliban'ın peşine düşeceği korkusu yaşadığını ifade eden Irfan, her şeye rağmen ülkesinin imajını değiştirmek istediğini söylüyor.

Şimdilik tek yapabildiği ise motosiklete binmek.

"Bir Güney Asya topluluğunda yaşamakta olan Pakistanlı bir kızın sahip olabileceği en büyük ayrıcalıklardan birine sahibim. Seyahat etmek isteyen pek çok kız tanıyorum, ancak aileleri izin vermediği için bunu yapamıyorlar. Bu yüzden bu nimetten en iyi şekilde yararlanmam gerekiyordu."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Allah korusun onu. umarım başına bişey gelmez...

deli-sabit

Resimlerden birindeki o küçücük masum kızların 70-80 yaşındaki sakalı dizinde sahte sofulara satıldığı bir ülkede, büyük cesaret isteyen riskli bir işe girişmiş. Allah yardımcısı olsun.

olimpia

umarım yakında ölüm haberini almayız bu güzel ve cesur kadının

Gizli Kullanıcı

herşeye rağmen özgürlüğü yaşamak,cesaret işte bu. tebrik ederim :)

Gizli Kullanıcı

Kadına türban takmadığı için hakaret eden ne kadar şerefsiz varsa ben hepsinin amk.

Görüş Bildir