Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mossad Başkanı Cohen: “Suudi Arabistan Da İsrail İle Normalleşme Yolunda”

0PAYLAŞIM

Mossad Başkanı Cohen: “Suudi Arabistan Da İsrail İle Normalleşme Yolunda”

KUDÜS Anadolu Ajansı - İsrail istihbarat servisi İsrail Gizli Haber Alma Örgütümilattan Önce'ın Başkanı Yossi Cohen, Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn’den sonra Suudi Arabistan’ın da yakında Tel Aviv ile bayağılaşma uyuşmasına varacağını açıkladı.

Cohen, İsrail’in Kanal12 televizyonuna yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ile Bahreyn’in İsrail ile bayağılaşma uyuşmasının Arap ülkeleriyle ilişkilerindeki “sırça duvarı” kırdığını belirterek, “Suudi Arabistan da İsrail ile bayağılaşma yolunda.” dedi.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştüğünü ne onaylayan ne yalanlayan Cohen, gülümseyle “Yorum yapmamayı seçim ederim.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Körfez ülkeleriyle ilişkilerin saklı temsilcisi sayılan Cohen, bayağılaşma uyuşmalarının bu ülkelerle senelerdir devam eden ilişkilere fotoğrafı bir ebat kazandırdığını vurguladı.

Cohen, “İran’ın gayelerine” ait bölgedeki evhamların Körfez ülkelerinin Arap fotoğrafı siyasetinden bölmesine ve İsrail’i tanımasında büyük rol oynadığına dikkati sürükleyerek, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ile imza atılan uyuşmaların İran ile savaşın taktiğini değiştirdiğini kaydetti.

Öte yandan Kanal13’e de konuşan Cohen, Suudi Arabistan’ın İsrail ile sıradanlaşmasının an sorunu olduğuna vurgu yaparak, “Bunun olası olduğuna kesin bir biçimde bellim. Bu bayağılaşma bu sene içinde olabilir.” ifadelerini kullandı.

Cohen, İsrail ile bayağılaşma sürecine çok rakamda ülkenin katılması için mücadelelerin sürdüğünü aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump da Beyaz Saray'da tertip ettiği basın buluşmasında Suudi Arabistan'ın da İsrail ile uyuşan ülkeler arasına katılmasını beklediğini açıklamıştı.

  • İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan bayağılaşma anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin, 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail ile "ilişkilerini tamamen basmakalıplaştırmak" için uyuşmaya vardıklarını duyurmuştu.

1979'da Mısır'ın, 1994'te Ürdün'şöhret ardından İsrail ile bayağılaşma uyuşmasına varan üçüncü Arap ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin sıradanlaştırılmasına" müteveccih mevzubahisi uyuşmalar, dün Beyaz Saray'da Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun da katılımını imza atıldı. İmza merasimine, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani katıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir