Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Moskova: 'Türkiye'nin Etnik Temizlik İddiası Dayanaksız'

 > 
12PAYLAŞIM

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'nin Rusya'ya yönelik 'etnik temizlik' suçlamalarının, Suriye'deki 'gerçekliklerden ne kadar kopuk olduğunu' gösterdiğini söyledi. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın, Rusya'nın Suriye'deki Lazkiye kentinde 'etnik temizlik' yaptığı yönündeki iddiasını 'dayanaksız' olarak niteledi.

''Ankara'nın bu iddiaları suçlama olarak bile nitelenemez'' ifadelerini kullanan Zaharova, ''Bu iddialar Türkiye yönetiminin Suriye neler olup bittiğinden, hayattan ve gerçekliklerden ne kadar kopuk olduğunu gösteriyor. Ankara'nın bu açıklamaları bana güçsüz birinin saldırganlığını anımsatıyor'' dedi.

'Rusya, Suriye'de Etnik Temizlik Yapmaya Çalışıyor' - onedio.com
'Rusya, Suriye'de Etnik Temizlik Yapmaya Çalışıyor' - onedio.com

'Türkiye uluslararası hukuku alenen çiğnedi'

Diğer taraftan Türkiye'nin Irak'ın Musul kentinde asker göndermesine de değinen Zaharova, ''Türkiye bu eylemiyle uluslararası hukuku alenen çiğnedi'' yorumunda bulundu.

Zaharova'nın açıklamalarında öne çıkan diğer noktalar şöyle:

'ABD Irak'a girmesedi IŞİD olmazdı'

  • Almanya ve İngiltere de IŞİD karşıtı uluslararası koalisyona katıldı. Ancak koalisyon IŞİD'le mücadele ediyormuş gibi yapıyor. Zira koalisyonun Suriye'deki duruma siyasi yaklaşımı, elini kolunu bağlıyor. Suriye, ABD öncülüğündeki bu koalisyonun eylemleri nedeniyle kaosa sürükleniyor. ABD 2003'te Irak'taki operasyonuna başlamasaydı, bugün IŞİD gibi bir problemimiz olmazdı.

'NATO topluca sussun'

  • NATO, ortak hareket etme peşindeyse en iyisi topluca sussun.

  • IŞİD, Afganistan'da ikinci bir cephe açmayı planlıyor. Afganistan'daki durum bizi endişelendiriyor.

  • ABD'li pilotlar, 1 yıldır Suriye ve Irak'ta hava saldırıları düzenlemelerine karşın, IŞİD güçlerini besleyen petrol yüklü tankerleri –her nasıl olduysa– görmemişler.

'Koalisyonun kimin terörist sayılacağına ve dolayısıyla hedef alınacağına dair ortak bir anlayışı olmaması bizi şoke etti'

  • IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon içindeki ayrışma, yani üye ülkelerin Suriye'de hangi grupların ılımlı muhalif, hangilerinin terörist sayılacağına ve dolayısıyla hedef alınacağına dair ortak bir anlayışı olmaması bizi ilk başta şoke etti.

  • Ukrayna hükümeti güçlerinin insan haklarını alenen ihlal ettiği birçok olay hiç soruşturulmadı. Bu güçlerin ülkenin doğusunda insan kaçırma, alıkoyma ve yargısız infaz gibi birçok suça karıştığı biliniyor. Ancak bu olaylar hiç soruşturulmuyor.

  • (Türkiye tarafından düşürülen Su-24 uçağının karakutusunun deşifre edilmesiyle ilgili bir soru karşısında) Uçağın karakutusunun incelenmesi sonucunda edinilen verileri paylaşacağız.

Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir