Moskova'dan Mısır'a Gelin Giden Bir Rus Kadının Gözünden Arap Ülkesinde Yaşamakla İlgili 11 Tespit

1.6bPAYLAŞIM

Moskova'dan Mısır'a gelmiş kolay değil tabii 🤔

Kaynak: https://www.instagram.com/zubnaya_feya_2...

Küçükken astronot olmak isteyen Elena, 10 yıldır Mısırlı biri ile evli.

www.instagram.com

Biz de sizler için Rus bir kadının gözünden Mısır'da yaşamanın nasıl olduğunu gösteriyoruz...

1. "Tehlikelerle ilgili önceden uyarıldım."

www.instagram.com

Elena'ya tatil için gittiği oteldeki iki genç müdürle ilgili dikkatli olmasını söylemişler. Fakat kalbi söz dinlememiş ki bir tanesi ile evlenmiş. Elena'yı etkilemek isteyen Mısırlı beyefendi her gün bir başka sürprizle çıkıp gelmiş kapısına. Elena da ilk başta etkilenmediğini hatta adamı yakışıklı bile bulmadığını fakat daha sonra gönlünü kaptırdığını söylüyor.

2. "İlk kızım doğduğu zaman otelde yaşıyorduk."

www.instagram.com

Eşi otelde çalıştığı için orada yaşadıklarını söyleyen Elena, kraliçeler gibi olduğunu belirtiyor. Hiçbir şey yapmayıp, bütün gün kızı ve eşi ile ilgileniyormuş fakat daha sonra ikinci çocuklarına hamile kalmış ve eşi istifa etmiş, bu yüzden eve taşınmışlar. Yemek yapmayı bilmeyen Elena için hayat biraz zorlaşmaya başlamış çünkü hem ev işleri yapıp hem de çocuklarına bakması gerekiyormuş. Moskova'ya geri dönmeyi bile düşünmüş.

3. "Kaçıncı eş olduğum sorusunu defalarca duydum."

www.instagram.com

Eşinin tek karısı olduğunu söyleyen Elena, bir çok erkeğin haremi olduğunu fakat onların ailelerinin sadece 3 çocuk, 2 kedi ve bir anne babadan oluştuğunu belirtiyor. Eşinin maddi durumu yerinde olduğu için herkes harem kurmasını beklemiş ama böyle bir şey yaşamamışlar.

4. "Birçok insan İslam dinini eşim için seçtiğimi düşündü..."

www.instagram.com

Elena İslam dinini aslında eşiyle tanışmadan önce seçmiş. Kimsenin başka birinin dinini değiştiremeyeceğini düşünüyor ve Mısır'daki eşleri için kapanan ya da din değiştiren kadınları asla anlamadığını belirtiyor.

5. "Kayınvalidemle yaşayabilir miydim, bilmiyordum..."

www.instagram.com

Kayınvalidesini çok sevmesine rağmen, birlikte yaşamanın aralarındaki bütün güzellikleri öldüreceğini düşünüyor Elena. Kayınvalidesi, Elena hamile kaldığı zaman çok yardımcı olmuş, çoğu zaman dinlenmesi için çocuklara bile bakmış. Bu arada Elena dil faktörünün de bunda etkili olduğunu söylüyor. Arapça biliyormuş fakat derdini anlatabilecek kadar, bu nedenle kayınvalidesi ile uzun diyaloglar kuramıyorlarmış.

6. "Mısır sağlık sektörü açısından çok gelişmiş değil."

www.instagram.com

Mesela hamileyseniz, doğum başlamadan hastaneye gidemiyormuşsunuz. Size yapmanız gerekenleri tarif edip, eve gönderiyorlarmış.

7. "Evinde kedi olan kadınların hamile kalamayacağını düşünüyorlar."

www.instagram.com

Elena, Mısır'daki insanların çocuğunun kediden hastalık geçebileceğini düşündüklerini belirtiyor. Bu nesilden nesile yayılmış ve hala birçok kişi evinde kedi beslerle çocuğu olamayacağını düşünüyormuş. İlk bebeğini Moskova'da dünyaya getirdiği zaman herkes çocuğun sağlık sorunları olacağını düşünüyormuş çünkü annesinin evinde 5 tane kedisi varmış.

8. "Çocuklara 'köpeğin kızı', 'köpeğin oğlu' gibi anlamlara gelen garip isimler veriyorlar."

www.instagram.com

Elena'nın alışamadığı durumlardan bir tanesi de çocuklara kalba (dişi köpek) lakabı takılmasıymış.

9. "Mısırlılar aynı tabaktan yemek yemeyi seviyorlar."

www.instagram.com

Elena eşinin ailesinde bu durumu ilk gördüğü zaman hayatının şokunu yaşamış. Yemekleri elleri ya da bir parça ekmekle yediklerini görmüş ve sofradan hemen kalkmış. 10 yılın ardından hala kimse elini yemeğe sürmeden ilk yiyen olmaya çalışıyormuş.

Eşine bu durumu açıkladığı zaman o da annesine söylemiş ve artık Elena için ayrı bir tabağa koyuyorlarmış, yer sofrasına da alışamadığı için koltukta yiyormuş.

10. "Atletin her hastalığa iyi geleceğini düşünüyorlar."

www.instagram.com

Mısır'daki insanların hava ne kadar sıcak olursa olsun atlet giydiklerini, giymezlerse bellerini üşütebileceklerini düşündüklerini söylüyor Elena. Hatta kayınvalidesi Elena'nın çocuklarına atlet giydirmediğini görünce çok şaşırmış.

11. "Peki evimi özlüyor muyum? Cevabını kendime verecek kadar bile bilmiyorum."

www.instagram.com

Bazen ailemi, akrabalarımı ve alışkın olduğum, büyüdüğüm ortamı çok özlüyorum. Moskova'ya gittiğim zaman insanlar giydiğim kıyafetlere anlam veremeyip, değiştiğimi söylüyorlar. Moskova'da bir süre kaldıktan sonra Mısır'a geri dönmek istiyorum çünkü hala alışamadığım özellikleri olsa da orası artık benim evim. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-erol6

''Elena da ilk başta etkilenmediğini hatta adamı yakışıklı bile bulmadığını fakat daha sonra gönlünü kaptırdığını söylüyor.'' sanırım sonradan müdür olduğunu fark etmiş

jey

Aşk bir delilik hali gerçekten. Din değiştirmesi, tesettüre bürünmesi değil de farklı kültürden ve daha baskıcı insanlarla yaşaması zordur. Ama kadın belli ki aile içinde prensesten hallice yaşıyor. Niye mutlu olmasın ki?

smaban

zenginsen her yer güzel zaten. kendi izole bir yaşam sürüyor gibi bir şey. gidip kenar mahalledeki adamla evlenseydi de nasıl dayanırdı acaba.

tahsinakcay12gmail.com

iki kültür taban tabana zıt çok zor bir tarafın çok büyük fedakarlık yapması gerekiyor. Bunu da kadın yapmış mutluysa sorun yok ama birinin aşkı için bütün hayatımı değiştirmem bu kadar zorlanırken üstelik.

meral-ozcan1

İİİ

Görüş Bildir