Moskova’da Cami İnşaatı İçin Yeni Yer Aranıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Moskova’da Cami İnşaatı İçin Yeni Yer Aranıyor

Moskova’da Cami İnşaatı İçin Yeni Yer Aranıyor

Belediye, başka arazilerde camii inşaatıyla ilgili yer araştırma yapılması talimatını da verdi

Moskova Belediyesi, halkın protestosu üzerine başkentin Mitino bölgesine planlan camii inşaatı ile ilgili kararını iptal etti. 2 milyonun Müslüman’ın yaşadığı Moskova’da sadece 4 cami hizmet veriyor. Yönetim, en azından 12 ayrı bölge için birer cami yapılmasını kararlaştırmıştı.

Belediye Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Kent Planlama ve Kadastro Komisyonu tarafından alınan kararla Moskova’nın Mitino semtinde camii inşaatı projesinden vazgeçildiği belirtildi. Belediye iptal kararında bölgede oturan halkın protestosunu gerekçe gösterdi. Mitino’da daha önce içinde bir caminin bulunacağı İslam Toplum Merkezi’nin inşa edilmesi hususunda karar aldıklarını da belirten Moskova Belediyesi, iptal kararının ardından başka alternatifleri değerlendireceklerini açıkladı. Belediye, halkın görüşünü göz önünde bulundurmak koşuluyla başka arazilerde camii inşaatıyla ilgili yer araştırma yapılması talimatını da verdi.

Mitino’da oturan yaklaşık bin 500 kişi, bölgede camii inşaatına karşı protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler, 13 katlı İslam Toplum Merkezi inşaat projesine hayır demek için Mitino semtindeki yolları trafiğe kapatmıştı. Gösteri yerine gelen polis görevlileri, vatandaşlara eylemin izinsiz olduğuna dikkat çekerek dağılmasını istedi. Vakayla ilgili 3 kişi de gözaltına alındı.

Gösteriyi Mitino bölge yerel meclis üyeleri ve Ortodoks Birliği isimli örgütün organize ettiği kaydediliyor. Mitino Yerel Meclis Başkanı İgor Kononov, caminin yapılmaması için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Rus basınının iddiasına göre, yerel halk Bayram namazlarında ortaya çıkabilecek çok sayıda izdiham, trafik sorunu ve salgın hastalıklardan endişe ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Polis
Görüş Bildir