Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Moria'daki Yangın Faciasının Etkileri Sürüyor

0PAYLAŞIM

Moria'daki Yangın Faciasının Etkileri Sürüyor

GÜMÜLCİNE Anadolu Ajansı - MEHMET HATİPOĞLU - Yunanistan’ın Midili Adası’ndaki Moria mülteci kampında geçen hafta çarşamba sabahı çıkan yangın neticeyi barınma ve hijyen olanaklarını kaybeden binlerce birey tarlalarda ve yollarda uyuyor.

Yunanistan’ın en büyük mülteci kampı olan Midilli Adası'nda bulunan Moria’da, 9 Eylül'de erken saatlerde çıkan yangının ardından tamamen kullanılamaz hale gelen kamptaki takribî 13 bin mülteci, parçaladıkları değişik bölgelerde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Karatepe bölgesinde geçici olarak oluşturulan 5 bin şahsiyet yeni kampa girmeyi yalanlayan mülteciler bir an evvel adadan bölmek istiyor.

Yangın sonrası fantastik hal duyuru edilen adada, Moria bölgesini terk eden aralarında bayan ve ufak çocukların da bulunduğu binlerce mülteci 7 gecedir etraftaki boş arazilerde ve sahillerde konaklıyor.

Esas lüzumlardan yoksun biçimde hayat çabası veren mülteci aileler, ısınmak ya da yemek pişirmek için ateş yakıyor, sahil bölgelerinde konaklayan bazı aileler ise gündüzleri ferahlamak için denize girerek Avrupa hayali ile temennilerini sürdürüyor.

  • Koronavirüs testi pozitif çıkan 21 mülteci karantina altına alındı

Mülteciler, yangın sonrası adaya gelen çok rakamda yerli ve yabancı gazeteciye yaptıkları açıklamalarda, Karatepe’deki yeni kampı bir cezaevi olarak gördüklerini belirterek, içerisinde bulundukları esas hayat lüzumlarından yoksun negatif şartlara karşın bir daha kamplara girmek istemediklerini ve bir an evvel adadan bölmelerine izin verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sığınmacılarla kendilerini toplamaya çalışan emniyet birimleri arasında zaman zaman gerginlik yaşanırken, adada bulunan takribî 13 bin mülteciden yalnızca 800’şöhretin Karatepe kampına yerleşmeyi kabul ettiği belirtiliyor.

Kampa girişte yapılan hakimiyetlerde yeni tip koronavirüs Kovid-19 testi pozitif çıkan 21 mülteci ise karantina altına alınmış vaziyette.

  • Kampa gelmeyen mültecilere sığınma hakkı verilmeyecek

Öbür yandan, Yunan yetkililer yaptıkları açıklamalarda yangın sonrasında adaya ufalayan mültecilerin Karatepe kampında bir araya gelmeleri istikametinde çağrıda bulunarak, kampa girmeyen mültecilerin sığınma müracaatlarının değerlendirmeye alınmayacağını duyurdu.

Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, Karatepe kampının geçici olduğunu korunarak, sığınma hakkı tanınmayan mültecilerin adadan ufalamasına izin verilmeyeceğini, arzlarının değerlendirmeye alınması için ise kampta bulunulmasının koşul olduğunu söyledi.

Midilli’de evvelki aylarda 23 bin etrafında mülteci bir araya geldiğini, yapılan çalışmalarla bu rakamın 12 bine düşürüldüğünü belirten Hrisohoidis, buradaki tüm mültecilerin safhalı olarak en geç Ortodoksların bahar aylarındaki Paskalya Bayramı’na kadar Atina’ya ve ülkenin öbür bölgelerine nakledilmesinin tasarlandığını kaydetti.

Yunan medyasındaki haberlerde, Moria’daki yangının ardından Atina ve öbür bölgelerden çok rakamda çevik güç takımının Midilli’ye sevk edildiği, adaya ufalayan takribî 13 bin mültecinin yine kamplara yerleştirilmesi için ileriki günlerde bir “süpürge” işlemi yapılmasının tasarlandığı belirtildi.

  • İsme milleti tepkili

Öbür yandan Midilli Adası’nda, son senelerde rakamları giderek çoğalan mülteciler mahallî ulusun tepkisine yol açıyor.

Midilli’deki mülteci kamplarının boşaltılmasını isteyen ve yeni kamp inşa edilmesine itiraz eden yurttaşlar Moria’daki yangının ardından adada protesto şovu düzenledi.

Kent alanında bir araya gelerek motosikletler ile Ege ve İsmeler Siyaseti Genel Sekreterliği binası önüne giden göstericiler, adanın mültecilerden temizletilmesini ve bir an evvel banalleştirilmesini istedi.

Midilli'deki kamu müesseseleri tarafından Göç ve Sığınma Bakanlığına sevk edilen bir mektupta da, yurttaşların adaya yeni kamp inşa edilmesine karşı olduğu belirtildi ve Kovid-19 testi olumsuz çıkan tüm mültecilerin bir an evvel gemilerle ana karaya taşınması arz edildi.

Midilli, Sakız ve Sisam Adalarında, daha evvel de kamu müesseseleri muhacir krizine dikkati sürüklemek emeliyle bir hayli defa greve gitmiş, dükkanlar kepenk kapatmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir