Monolit Nedir ve Nasıl Oluşur ? İşte Pek Çok Kişinin Merakla Araştırdığı Monolit

8PAYLAŞIM

Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide görünüp ortadan kaybolduktan sonra adı çokça araştırılmaya başlayan monolitin ne olduğu da merak konusu oldu. Monolit nedir, nerede görüldü ? İşte detaylar...

Geçen hafta ABD’nin Utah eyaletinde ıssız çölün ortasında bir metal monolit bulunmuş ve tüm dünyanın ilgisini çekmişti.

Yetkililer, bulunan yapının Stanley Kubrick’in ‘2001: A Space Odyssey’ filmindeki bloklara benzerliği sebebiyle bir hayran tarafından yerleştirildiği tahmini yürütmüştü.Gizemli yapının kaybolmasının ardından, önce Romanya'da sonrasında ise California eyaletinde yer alan Atascadero kasabasında yeni bir monolit keşfedildi.

Monolit Nedir ?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir.

Monolitler, genel olarak sert ve katı metamorfik kayalardan oluşur. Monolitleri ortaya çıkaran etken ise erozyondur.

Monolit Ne Demek ?

Monolit nedir, ne demek, nasıl oluşur?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır. Bugün yeryüzündeki en büyük üç monolit Avustralya'da, Meksika'da ve ABD'de bulunuyor. İsim Latince monolithus sözcüğünden gelir ki bu da Yunanca (monolithos) sözcüğünden gelmektedir. İngilizce ve Türkçeye ise Fransızca monolithe sözcüğünden geçmiştir

Bugün yeryüzündeki en büyük üç monolit Avustralya'da, Meksika'da ve ABD'de bulunuyor.

3 METRE BOYUNDA

Bununla birlikte, kim tarafından yerleştirildiği bilinmeyen metal yapının üç kenarının bulunduğu, 3 metre boyunda ve 45 santimetre genişliğinde olduğu belirtildi.

UTAH'ta Bulunan Monolit Sonradan Kaydoldu.

ABD'nin Utah eyaletinde havadan yaban koyunu sayımı yapan milli park görevlileri tarafından 18 Kasım’da tesadüfen keşfedilen uzun ve parlak metal monolit, tüm dünyanın ilgisini çekmişti.

Bununla birlikte, adeta, "2001: A Space Odyssey" filminden fırlamış gibi görünen yapının kim tarafından ne zaman çöle yerleştirildiğine ilşkin araştırmalar sürerken, Utah Eyalet Arazisi Bürosu (BLM) geçen hafta sonu gizemli nesnenin ortadan kaybolduğunu açıkladı.

😂

Dünyanın Farklı Yerlerinde Bir Gecede Ortaya Çıkıp Kaybolan Gizemli Monolit Goygoy Malzemesi Oldu - onedio.com
Dünyanın Farklı Yerlerinde Bir Gecede Ortaya Çıkıp Kaybolan Gizemli Monolit Goygoy Malzemesi Oldu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir