Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mona Lisa Tablosunun Altında, Gizli Bir Mona Lisa mı Yatıyor?

0PAYLAŞIM

Fransız bilim adamı Pascal Cotte , Leonardo da Vinci'nin " Mona Lisa " adlı eserinin altında gizli resimler bulduğunu söyledi. Cotte, çeşitli teknolojik yöntemler kullanarak 10 yıldır tabloyu analiz ettiğini ifade ediyor.

Louvre Müzesi ise çalışmaların bilimsel bir ekip tarafından yürütülmediğini belirterek iddalar üzerine yorum yapmayı reddediyor. Müze, bilim adamına 2004 yılında eser için erişim izni vermişti.

"Gerçek Lisa 500 yıldan fazla bir zamandır bu resmin altında yatıyor"

Mona Lisa'yı analiz etmek için Katman Ayrıntılandırma Yöntemi (LAM) tekniğini kullanan Cotte bu sayede boya katmanları arasında ne olduğunu yeniden keşfetmenin mümkün olduğunu iddia ediyor. Bilim adamı, resim yüzeyinin altında aslında 500 yıldan fazla bir süredir farklı bir kadın yattığını ve bunun orjinal Lisa olduğuna inandığını söylüyor.

"Madonna tarzı bir görüntü oluşturuyor"

Getty Images

Cotte resmin altında aslında iki kadın resmi bulduğunu, birinin daha büyük bir kafa, burun ve ellere ancak daha ince bir dudağa sahip olduğunu, Leonardo'nun gravürlerindeki diğer resmin ise Madonna tarzı bir görüntüyü yansıttığını ifade ediyor.

"Resmin tüm kronolojisini yeniden inşa etmek mümkün"

Cotte, BBC Two'da yayınlanan Mona Lisa Sırları isimli belgeselde şöyle konuştu:

"Şimdi boya katmanları içinde tam olarak ne olduğunu analiz edebilir ve resmi bir soğan gibi katmanlarına ayırabiliriz. Böylece resmin tüm kronolojisini yeniden inşa etmemiz mümkün olur"

Chip

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir