Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mona Lisa’nın İskeleti Manastırda Bulundu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mona Lisa’nın iskeleti manastırda bulundu

Mona Lisa’nın iskeleti manastırda bulundu

Arkeologlara göre, İtalya’nın Floransa kentinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan iskelet Leonardo Da Vinci’nin meşhur tablosu La Gioconda’ya ilham veren kadına ait olabilir.

Geçen yıl kafatasının bulunmasının ardından yine aynı bölgede keşfedilen kemiklerin, Da Vinci’ye model olan Lisa Gherardini’ye ait olduğu sanılıyor. Floransa’da bir manastırın altında bulunan iskelete dair söz konusu iddia doğrulanırsa, dünyanın en ünlü tablosu kabul edilen La Gioconda’nın arkasında yatan gizem çözülmüş olacak. Tablo için Da Vinci’ye poz veren kadının Francesco del Giocondo adındaki varlıklı ipek tüccarının karısı Lisa Gherardini olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada daha ziyade Mona Lisa olarak bilinen tablodaki kişinin bu kadın olduğu konusunda modern tarihçilerin çoğu hemfikir. Lisa Gherardini’nin tacir kocasının ölümünden sonra rahibe olmaya karar verdiği ve 15 Temmuz 1542’de 63 yaşındayken manastırda yaşama veda ettiği biliniyor. Bu bilgiler ışığında geçen yıl, terk edilmiş Aziz Ursula Manastırı’nda kazı çalışmalarına başlayan arkeoloji ekibi, beton zeminin altına inerek Lisa’nın cesedinin bulunduğu mahzene ulaşmış, burada bir kafatası bulmuştu. Manastırın 1.5 metre altında bulunan kafatasıyla birlikte kaburga kemikleri ve omurga kalıntıları da bulunmuştu. Maddi sıkıntılar nedeniyle kazı çalışmalarına ara veren ekip geçen ay kaldığı yerden projeye devam etti. Bu kez karşılarına çıkan ise bir iskeletti. İskeletin geçen yıl bulunan kafatasıyla aynı kişiye ait olup olmadığı, bazı testler sonucu anlaşılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzİtalyaMona Lisa
Görüş Bildir