Mobil Telefon 40 Yaşında

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cep Telefonu 40 Yaşında

Tarihte bundan tam 40 yıl önce 3 Nisan 1973 tarihinde Motorola çalışanı tarafından dünya üzerindeki ilk cep telefonu görüşmesi gerçekleştirildi.

Marty'nin Bell Labs 'ı arayarak yaptığı ilk görüşme sırasında Motorola 'nın DynaTAC modeli telefonunu kullandı ve görüşme esnasında "Sesimin sizin tarafınızda iyi duyulup duyulmadığını denemek için aradım." cümlelerine yer verdi.

Marty'nin ilk aramayı yaptığı prototip cihaz daha sonralarda Motorola DynaTac 8000x adıyla piyasaya sürülmüştür. Her ne kadar günümüz standartlarına göre yetersiz bir cihaz olsa da ilk ticari cep telefonu olma niteliğini taşıyordu. Yaklaşık 1 kilo 100 gram ağırlığı olan cep telefonu sadece tek satırlık bir LCD ekrana sahipti. Buna rağmen 3995 dolar gibi bir fiyat etiketine sahip olması şu an birçok kişiyi şok edebilir.

DynaTAC telefon sonraki zamanlarda " Wall Street " ve " American Psycho " gibi Hollywood filmlerinde ilk kez boy göstermeye başladı.

Gerçekten günümüz şartlarında çok daha güçlü telefonlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olabildiğimiz için şanslıyız ama gelin görün ki her yeni ürün ilk çıktığında çok pahalı oluyor.

Sony Xperia Z Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

Haberin Tamamı İçin:

Mobil Telefon 40 Yaşında

Mobil telefonla yapılan ilk görüşmenin üzerinden 40 yıl geçti.

3 Nisan 1973'te Motorola çalışanı Martin Cooper Motorola DynaTAC model bir telefonla New York'ta ilk mobil görüşmeyi gerçekleştirdi.

23 santimetre uzunluğunda ve 1 kilo 140 gram ağırlığındaki kablosuz telefon bugün 1,2 trilyon dolar ciroya ulaşan bir sektörün kapılarını açtı.

35 dakikalık şarjı olan ve 10 saatte dolan kablosuz telefon bugün yerini, fotoğraf çeken, oyun oynanan, müzik dinlenen, video izlenen, e-posta gönderen, yol bulan ve tabii konuşulan ve mesaj gönderen akıllı telefonlara bıraktı.

İngiliz Mühendisler Odası'ndan Mike Short, 40 yıl içinde mobil telefonların insan hayatını önemli ölçüde değiştirdiğini, ilk görüşmeden sonraki 10 yılın araştırma aşaması olduğunu, 80'lerin başından sonraki 10 yıllık süreçte de daha çok araç telefonlarına hizmet veren ve gelişmiş ülkelerde kullanılan analog şebekelerin devreye girdiğini belirtiyor.

Guardian gazetesine konuşan Short'a göre, 1993-2003 yılları ise mobil telefonların dijital teknolojiyle küreselleştiği dönem oldu. Bunu 3G teknolojisi ve akıllı telefonlar dönemi izledi.

Mike Short'a göre, mobil telefon teknolojisindeki en önemli iki gelişme cihazların çok geniş bir kitleye ulaşması ve internete ulaşım oldu.

Short, "Mobil telefonların ilk yıllarında tüketici pazarı düşünülmemişti. Teknolojinin odağında iş dünyası vardı. Tüketici boyutu çok sonra gündeme geldi." diyor.

Mike Short, mobil teknolojinin şimdi baş döndürücü bir hızla ilerlediğini bu nedenle önümüzdeki 40 yılın neler getireceğini tahmin etmenin zor olduğunu, halen 7 milyar civarında olan mobil cihaz sayısının 70 milyara çıkabileceğini söylüyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereSonycep telefonumüzikoyun
Görüş Bildir