Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MİT’'ten Erdoğan İçin Dinleme Timi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

MİT'ten Erdoğan İçin Dinleme Timi

MİT'ten Erdoğan İçin Dinleme Timi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dinlendiğine ilişkin bulgunun, MİT tarafından tespit edildiği öğrenildi. 2011 Kasım ayında Erdoğan'ın dinlenebileceğine ilişkin bazı bilgilere ulaşıldı. Bulgular Emniyet'le paylaşıldı. Böcek bunun ardından bulundu.

Fidan'la birlikte teknolojik atılım

Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığı’na atanmasıyla birlikte kurumun teknik kapasitesinin modernleştirilerek geliştirilmesi kararlaştırıldı. MİT’teki yeni görevlendirmeler de buna göre gerçekleştirildi. Teknik kapasitesini artıran MİT, 2011’in Kasım ayında Erdoğan’ın dinlendiğine dair bazı bulgulara rastladı. Erdoğan’ın teknik takipte olduğu şüphesinin doğması üzerine MİT, durumu Emniyet’e bildirdi.

Masasının arkasındaki prizin içinde

Erdoğan’ın kullandığı bütün iletişim cihazları ve ortamların güvenlik kontrolünden geçirilmesi kararlaştırıldı. Erdoğan’ın Ankara, İstanbul ve Rize’de kullandığı ev ve çalışma alanları, MİT yöneticileri nezaretinde ve oluşturulan özel ekip tarafından arandı. Başbakanlık’ta herhangi bir dinleme unsuruna rastlanmadı. Erdoğan’ın evinin altında ofis olarak kullandığı katta ise ‘böcek’ denilen, uzun süreli kullanım için elektrik tesisatına bağlı ses alma cihazı bulundu. Cihaz, Erdoğan’ın çalışma masasının arkasındaki prizin içine monte edilmişti.

Makam odasında kablo zaafiyeti

Erdoğan’ın kullandığı ev ve ofisler güvenli hale getirildi, ancak güvenlik birimleri, Meclis’teki Başbakanlık odasıyla ilgili de çalışma yapılmasını istedi. Binanın eski olması nedeniyle odanın duvarlarından ve etrafından çok sayıda tesisat borusu ve elektrik kablosu geçmesi zafiyet olarak değerlendirildi. TBMM Başkanlığı’ndan tadilat izni alınarak, ofisin duvarları, döşemeleri ve tavanı sökülerek, tesisat ve kablolar başka bölümlere aktarıldı. Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme cihazının ileri teknoloji ürünü olduğu belirlenirken, ilk incelemede parmak izi ve cihazın ne zaman yerleştirildiği belirlenemedi. Savcılık, Başbakanlık, MİT ve Emniyet koordineli biçimde ayrı ayrı soruşturma yürütüyor.

MAKAM ODALARINA TELEKULAK AYARI

BAŞBAKAN Erdoğan’ın çalışma ofisindeki dinleme cihazlarından söz etmesinden önce Meclis’teki makam odası yaz aylarında duvarları kazınarak, parkeleri sökülerek yenilendi. Odadaki eşyalar da yenilendi. Aynı işlem Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in odası için de yapıldı. Odadaki yenileme sırasında elektrik tesisatları, duvar kaplamaları tümden elden geçirildi. Yenilenme sırasında gül ağacından tarihi parkeler de sökülerek zemin de kapsamlı şekilde elden geçirildi. TBMM Başkanlığı, Kemal Kılıçdaroğlu ile Devlet Bahçeli’ye de makam odalarının elden geçirilmesi önerisinde bulundu ancak iki lider gerek duymadıklarını bildirdi. TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Başbakan’ın 330 bin TL, Meclis Başkanı’nın da 180 bin TL tutan makam odası yenilenmesinin neden yapıldığını şöyle açıkladı: “Uzun yıllar ciddi bir tadilat yapılmamış, mevcut ahşap duvar kaplamaları ile parkelerin ve kapıların ömrünü tamamlamış olması nedeniyle kaplama yüzeylerinde zamanla yer yer kabarmalar ve çatlamalar meydana gelmiştir. Ayrıca açıktan geçirilen telefon, data ve bilgisayar kablo hatlarının meydana getirdiği görüntü kirliliğinin ilerleyen teknolojik imkanlar kullanılarak ortadan kaldırılması amacıyla tadilatlar yapılmıştır.” Sağlam, milletvekillerinin makam odalarının dinleme endişesiyle mi yenilendiği sorularına ise, “Güvenlik kaygısı ya da yasadışı dinlemeleri engellemeye yönelik bir amaç taşımamaktadır” yanıtı vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanİstanbulKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir