MİT'e 16 Bin Gönüllü Ajan!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

MİT'e 16 Bin Gönüllü Ajan!

MİT'e 16 Bin Gönüllü Ajan!

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kurumsal internet sitesindeki "Nasıl Yardım Edebilirsin?" formu kanalıyla 2012 yılında 16 bin 338 vatandaşı, "istihbarat çarkı"na dolaylı olarak dahil etti. Bir yılda 16 bin 338 kişi, ulusal güvenlikle ilgili konularda MİT'e ihbarda bulundu.

GİZLİLİK GARANTİSİ

Son yıllarda dünyanın sayılı istihbarat örgütleri arasında yer almaya başlayan MİT'in halka açık özel bir ihbar hattı bulunmuyor. Vatandaşlar MİT'e iki yolla ihbarda bulunabiliyor. Bunlardan birincisi eski "PK 955 Ulus - Ankara" adresine mektup göndermek. İkincisi ise MİT'in internet sitesinde yen alan "Nasıl Yardım Edebilirsin?" bölümündeki formu doldurmak. Bu forma isim ve adres verilerek ihbarda bulunulabileceği gibi isimsiz de olarak da form doldurulabiliyor. MİT'in gizlilik garantisi verdiği form, Secure Socret Layer (SSL) programı ile korunuyor. Bu bölümde, şu ifadeler yer alıyor:

BİZİMLE PAYLAŞIN

"Ülke bütünülğü ayrıca halkımızın güvenliği adına yoğun çaba sarf eden MİT için hayali olmayan, husumet içermeyen gerçek bulgulara - delillere dayanan her bilgi önem arz etmekte ve kıymetlendirmeye alınmaktadır. Eğer ulusal güvenliğimize zarar verebilecek, tehdit oluşturabilecek herhangi bir bilgiye sahipseniz bunu bizimle paylaşmanızı isteriz.

İSİMLER GİZLİ TUTULUYOR

Ülke güvenliği bağlamında, 2937 sayılı MİT Kanunu'nda yer alan görevlerimiz kapsamında herhangi bir çaba sarf etmeksizin, gördüğünüz duyduğunuz, bildiğiniz hususları aşağıdaki format çerçevesinde iletmeniz görevlerimize katkı sağlayacaktır. Mesajınızı isim vermeden de gönderebilirsiniz, ancak herhangi bir araştırmaya yönelmemizi istiyorsanız kendinize ulaşmamızı sağlamak üzere adınızı soyadınızı ve adres detaylarını da göndererek mesajınızı gönderebilirsiniz. Bu formu kullanacakların kimliği üçüncü kişi ve kurumlar nezdinde saklı tutulmaktadır."

POSTALARIN YÜZDE 71'İ İHBAR

MİT'in elektronik ihbar hattına, 2012 yılı içinde toplam 16 bin 338 kişi ulusal güvenlikle ilgili konularda ihbarda bulundu. Bu form üzerinden yapılan bilgi edinme ve iş başvuruları ise işleme konmadı. MİT'e geçen yıl bilgi edinme hakkı kapsamında ise elektronik yolla 6 bin 651 başvuru oldu. MİT'e bir yıl içinde elektronik yolla atılan postaların yüzde 71'ini form yoluyla yapılan ihbarlar oluşturdu. 2013'ün Ocak ayı içinde ise toplam bin 475 kişi MİT'e form yoluyla ihbarda bulundu.

Kaynak: Milliyet

Bu Haber Oylanmadı. İlk Siz Oy Kullanın.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCasus
Görüş Bildir