Mısırlı Muhaliflerden Protesto Çağrısı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mısırlı Muhaliflerden Protesto Çağrısı

Mısırlı Muhaliflerden Protesto Çağrısı

Mısır’da tartışmalı anayasa referandumunun ilk etabında ‘evet’ oyunun çoğunlukta olması üzerine muhalifler yeni protesto çağrıları yaptı.

Muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi, halka ‘özgürlerini savunmak, yolsuzluğun önüne geçmek ve taslağa karşı çıkmak için Salı günü sokağa çıkmaları’ çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin destekçileri Müslüman Kardeşler, resmi olmayan sonuçlara göre referanduma katılanların yüzde 57’sinin ‘evet’ oyu kullandığını duyurmuştu.

Muhalifler, liberallerin, laiklerin ve Hıristiyanların boykotuna rağmen kurucu meclisin anayasa taslağını onaylaması üzerine referandumun ertelenmesi talebinde bulunmuştu.

Muhalifler, taslağın kadın haklarını, ifade ve din özgürlüğünü yeterince koruma altına almadığı görüşünde.

Ulusal Kurtuluş Cephesi, hile yapıldığı iddiaları üzerine referandumun ilk etabının tekrarlanmasını istemişti.

Muhaliflerin iddialarına göre seçim merkezlerinde oylar, yargıçlar görmeden toplandı, memurlar yasadışı yollarla yargıçların yerine geçti, seçim kâğıtları resmi olarak damgalanmadı, seçim merkezlerinde kampanyalar yürütüldü ve Hıristiyan seçmenler kapıdan çevrildi.

Muhalifler, Mısırlılara Salı günü Tahrir Meydanı’nda ve ülke çapında ‘geçersiz anayasa taslağına karşı gösteri düzenlemeleri’ çağrısında bulundu.

Müslüman Kardeşlerin açıkladığı oy oranlarının da doğru olmadığı iddia edildi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi Koordinatörü Muhammed El Baradey de, Mursi’ye referandumu ertelemesi yönündeki çağrısını yineleyip muhaliflerle masaya oturması gerektiğini belirtti.

Twitter hesabından Mursi’ye seslenen Baradey, “Son şans: referandumu iptal et ve bu çatlağı onarmak için diyalog başlat, hukuk devletini geri getirebilecek, idare edebilecek bir hükümet ata” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Mursi, kendisine daha fazla yetkiler tanıyan kararnameyi protesto gösterileri nedeniyle iptal etmişti.

Ama, yeni anayasanın demokrasiye geçiş sürecinde hayati önemi olduğunu savunan Mursi, referandumun ertelenmesini reddetti.

Anayasanın halkın onayından geçmesi durumunda, üç ay içinde seçimlere gidilecek, bu sırada da yasama yetkileri Cumhurbaşkanı Mursi’de olacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MısırTwitteretmemurlar
Görüş Bildir