Mısır Ve Filistin'de Kriz Öfkesi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mısır Ve Filistin'de Kriz Öfkesi

Mısır Ve Filistin'de Kriz Öfkesi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Arap Baharı'nın yaşandığı başlıca ülkelerden olan Mısır'da farklı meslek gruplarının grevleri devam ediyor.

Hükümetin taleplerini karşılama konusunda yetersiz kaldığını belirten çalışanlar, sürekli olarak iş bırakma eylemleri yapıyor ve kamu binaları önünde protesto gösterileri düzenliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Mısır havayollarına bağlı hosteslerin iş bırakması en çok ses getiren eylemlerden biri olmuş, hosteslerin, talepleri karşılanıncaya kadar çalışmama kararı almaları ülkedeki havayolu taşımacılığını derinden sarsmıştı. Bir çok uçuş iptal edilirken, hükümet bu duruma son vermek için hemen harekete geçti. Yapılan görüşmeler sonucunda hostesler işlerine geri döndü.

Şehir içi ulaşım sektöründe çalışanların da geçtiğimiz günlerde genel grev ilan etmesi hükümeti zora sokan eylemlerden bir diğeriydi. Grev nedeniyle çalışan otobüs sayısında düşüş olması Kahire trafiğini olumsuz etkiledi. Maaşlarının arttırılmasi talebiyle yaklaşık 15 gündür Bakanlar Kurulu binası önünde gösteri yapan öğretmenlerin eylemi ise sürüyor.

Son olarak Tabipler Sendikası da 1 Ekim'de ülke genelinde greve başlayacaklarını açıkladı. Sendika yöneticilerinden Yahya Mekkiye, grevin bütün çalışanları kapsamayacağını, acil servis ve çocuk bölümlerinin çalışmaya devam edeceğini belirterek, daha verimli olmaları için doktorların taleplerinin karşılanması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, sendika yöneticileriyle görüştükten sonra tabiplerin maaşlarının arttırılmasını onayladı. Ancak Mursi'nin halkın en acil sorunlarını çözmek için ilan ettiği "100 gün projesi" için zaman doluyor.

FİLİSTİN'DE EKONOMİK İNTİFADA BÜYÜYOR

Filistin'de ise yönetimin başbakani Selam Feyyad'a tepkiler artıyor. Kamu çalışanları hükümet maaşlarına ilişkin düzenlemeleri hayata geçirene dek grevlerine devam edeceklerini açıkladı.

Batı Şeria'nın ulaşım sektörü ve kamu çalışanları, düzenledikleri protesto ve grevlerle, Feyyad'ı istifaya çağırdı. Ulaşım sektörünün en büyük şikayeti artan yakıt fiyatları ve vergilerken, kamu çalışanları ise tam ve zamanında maaş alamamaktan yakınıyor.

Toplumun her kesiminin paylaştığı ortak şikayet ise artan hayat pahalılığı...

Gösterinin ardından açıklama yapan Feyyad, Bakanlar Kurulu'nun yeni ekonomik kararlarını açıkladı. Bu yeni uygulamalar doğrultusunda, "daha yatmamış olan Ağustos ayı maaşlarının yarısı ödenecek, eğitim ve sağlık sektörleri dışında hükümet harcamaları azaltılacak, kdv yarım puan azaltılarak önümüzdeki ay itibariyla yüzde 15 olacak, akaryakıt ve doğalgaza yapılan zamlar geri alınacak, gıda fiyatlarındakı artış sınırlandırılacak."

Ancak bu açıklama Toplu Taşıma Çalışanları Sendikası'nı memnun etmedi. Bunun öncelikli nedeni ise yakıtlarda yapılan indirimin benzini kapsamaması. Sendika, hükümetten köklü bir çözüm önerisi gelene kadar grevlere devam edeceklerini açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtBakanlar KuruluFilistinMısır
Görüş Bildir