Mısır'da Ordu Yönetime El Koydu

 > -

Mısır Krizi: Mursi ve Ordu Restleşmesi

Mısır Krizi: Mursi ve Ordu Restleşmesi

Mısır'da ordunun verdiği ultimatomun süresinin dolmasına kısa bir süre kala, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 'canımı vermeye hazırım' çıkışına ordudan benzer bir yanıt geldi.

Mısır Ordusu, ülkeyi 'her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı' savunacaklarını duyurdu.

Mursi dün akşam televizyonlarda yayımlana açıklamasında ülkenin meşru lideri olduğunu savundu ve istifa taleplerini kabul ederek 'şiddete ve zorbalığa' boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Mursi, anayasal meşruiyeti savunmak için canını vereceğini söyledi ve kendisine karşı yapılan protestolardanm yolsuzluğu ve Hüsnü Mübarek rejiminin kalıntılarını suçladı.

Ordu'nun krizin çözümü için siyasilere verdiği süre bugün Türkiye saatiyle 17:30'da dolacak.

Mısır Ordusu'nun Facebook'taki sayfasında yayımlanan 'Son saatler' başlıklı açıklamada, 'Allah'a yemin ederiz ki, Mısır'ı ve halkını korumak için, onlaı her tür terörist, radikal ve ahmağa karşı savunmak için kanımızı dökmeye hazırız' denildi.

Sürenin dolmasına saatler kala, hem muhalifler, hem de Mursi yanlılarının meydanlardaki gösterileriyse sürüyor

Bu arada olaylardaki ölü sayısı da artıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre dün Kahire Üniversitesi yakınlarında Mursi yandaşlarıyla, güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 16 kişi ölürken, 200'den fazla kişi de yaralandı.

Derin bir siyasi kriz içindeki Mısır'da birçok kentte sokak gösterileri gece gündüz demeden devam ediyor.

Muhalifler ve Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler taraftarları da başkent sokaklarını mesken tutmayı sürdürüyor.

BBC'ye konuşan Mursi yanlısı bazı göstericiler, ölümü dahi göze aldıklarını ve Mursi'yi yalnız bırakmayacaklarını söylüyorlar.

Mısır'da meydanları dolduran muhalefet hareketinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevi bırakması için tanıdığı süreyse dolmuş durumda.

Öta yandan Cumhurbaşkanı Mursi üzerindeki baskı, kabinesinden 6 bakanın istifasıyla daha da artmış durumda.

İstifasını sunanlar arasında Dışişleri Bakanı Kâmil Amr da var.

Cumhurbaşkanlığı ve hükümet sözcüleri de istifa etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Mursi'ye yaptığı çağrıda, "ciddi bir ulusal diyalog" başlatılmasını istedi. Pillay, "demokratik işleyişi" zedeleyecek hiçbir harekete bulunulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Mısır'ın en üst düzey temyiz mahkemesi de, Mursi tarafından atanan başsavcının görevden alınmasını onayladı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Devlet Televizyonu Ordu Korumasında

Mısır'da Devlet Televizyonu Ordu Korumasında

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Ordu Müdahalesi Başladı

Mısır'da Ordu Müdahalesi Başladı

Ordu’nun Pazartesi günü Mursi’ye tanıdığı 48 saatlik süre bugün dolarken, Ordu dün gece de “yol haritasını” açıkladı. Mursi ise “hayatım pahasına savaşacağım” derken, Ordu’dan gelen yanıt niteliğindeki yeni açıklamada Mursi’ye “zamanın doluyor” mesajı verildi.

Güncelleme 16:11

Ordu müdahalesi başladı. Askerlerin devlet televizyonunu ele geçirdiği belirtiliyor.

Güncelleme 15:04

AFP; Genelkurmay Başkanı El Sissi’nin, muhalefet liderlerinden El Baradey, El Ezher Şeyhi ve Kıpti Papa ile bir toplantı gerçekleştirdiğini duyurdu.

Bu arada, Msır Ordusu’nın Mursi’ye tanıdığı süre TSİ ile 16:30’da doluyor. Güncelleme 14:48

Mısır Silahlı Kuvvetleri, tüm siyasi grupları “yol haritasının” konuşulacağı toplantıya çağırdı. Güncelleme 10:43

Mursi açıkça iç savaşa çağrıyor

Çarşamba günü bir açıklama yapan Mısır Muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü Khaled Daoud, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmeyi reddetmesinin ülkede iç savaşın başlaması anlamına geldiğini belirtti. Rusya'nın Sesi Radyosu'nun aktardığı habere göre, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu iç savaş için açık bir çağrıdır. Cumhurbaşkanı Mısır halkının istifa talebini yerine getirmeyi reddetmeye devam ediyor” dedi.

Milyonlarca Mısırlı, Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifa etmesi için dün de sokaklardaydı. Ancak Mursi yanlıları da Cumhurbaşkanına sahip çıkmak için sokağa çıktı. İslamcı Mursi yanlıları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda en az 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi ancak devletin yalnızca 4 kişinin ölümünü doğruladığı belirtildi.

Ülke bıçak sırtında

Pazar günü Mısır'da milyonlarca kişinin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifasını talep etmesinin ardından Ordu da Pazartesi günü “halkın taleplerine yanıt verilmezse 48 saat içinde müdahil oluruz” diyerek bir muhtıra vermişti. Ordunun bu açıklamasına yanıt olarak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise “Ordu bu açıklamayı Cumhurbaşkanı'na danışmadan yapmıştır ve yanlış anlaşılacak ifadeler içermektedir. Mısır geri adım atmayacaktır” ifadelerine yer verilmişti. Ordunun verdiği süre ise bugün öğle saatlerinde doluyor.

Ordu yol haritasını açıkladı

Mısır Ordusu kaynakları Reuters’e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve muhalefetin Çarşamba gününe kadar anlaşamaması durumunda, anayasayı askıya alacağını, meclisi dağıtacağını ve kendi yol haritasını devreye sokacağını açıkladı. Yol haritasına göre, 1 yıllık geçici bir başkanlık konseyinin oluşturulacağı ve konseyde Anayasa Mahkemesi başkanı, savunma bakanı, siyasal partiler, gençlik örgütleri, El Ezher ve Kıpti Kilisesi’nden temsilcilerin yer alacağı ifade ediliyor.

(soL- Dış Haberler)

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Ordu Harekete Geçti

Mısır'da ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi.

Reuters'a konuşan güvenlik kaynakları, Kahire'deki devlet televizyonunun canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini söyledi.

Siyasilere halkın taleplerini yerine getirmeleri için önceki gün 48 saat mühlet veren Mısır ordusunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve karşıtlarına "Uzlaşın" diye tanıdığı süre TSİ 17.30'da doluyor.

Mısır ordusu sabah saatlerinde Facebook sayfasından yaptığı "Son Saatler" başlıklı açıklamada, "Mısır halkını teröristlerden ve radikallerden korumak için kendi kanımızı dökmeye hazırız" ifadesini kullanmıştı.

Ülke çapındaki geniş katılımlı gösterilerle istifası istenen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise devlet televizyonunda Mısır halkına hitaben yaptığı konuşmada, demokrasiyi savunmak için gerekirse canını vermeye hazır olduğunu söyleyerek, muhtıraya boyun eğmeyeceğinin sinyalini vermişti.

AÇIKLAMA ZAMANI GELİNCE YAPILACAK

AA'nın haberine göre Mısır ordusu, ülkedeki siyasi krizin son bulması için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından gerekli açıklamanın yapılacağını ancak bunun vaktinin belli olmadığını belirtti.

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin resmi sosyal paylaşım sitesinde yapılan açıklamada, “Tarafımızdan yapılacak açıklama için herhangi bir süre belirlenmemiştir. Açıklama, zamanı geldiğinde yapılacaktır” denildi.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi, bugün muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) liderlerinden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Muhammed el-Baradai, el-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Kardinal Tovadros ve Nur Partisi Genel Başkanı Celal Merra ile biraraya geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Mursi Uzlaşma İçin Tarafların Temsil Edildiği Bir Uzlaşma Hükümeti İçin Önerdi

Guardian yazarı Hearst, Mursi'nin 'Mısır'ın geçmişe döneceğini ve meşruluğunu yitireceğini düşünenler yanılıyor' dediğini aktardı

T24

Ordu'nun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi' ye tanıdığı 48 saatlk sürenin dolmasına saatler kala, Muhammed Mursi ulusal koalisyon hükümeti teklifini yineledi.

Guardian yazarı David Hearst , Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ulusal koalisyon hükümeti önerisini yenilediğini söyledi.

Hearst, Mursi'nin açıklamasını şöyle aktardı:

"Bazı insanların Mısır halkına empoze etmeye çalıştığı bir senaryo var. Bu senaryoya Mısırlılar fikir birliği etmiyor. Bu senaryoyu kabul etmeyen kalabalık kitleler var. Kurumların inşa edilmesi sürecinde kaosa sebep olacak bu. Öyle ki kaos şimdiden başladı. Mısır'ın geçmişe döneceğini ve meşruluğunu yitireceğini düşünenler yanılıyor.

Mısır halkına meşruiyetlerini kuvvetle dayatan insanlar var. Ama bunu kabul edemez Mısır halkı; çok istedikleri özgürlük için kan feda ettiler."

Reuters'ın geçtiği haberde de, Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya yer veridli. Habere göre, Cumhurbaşkanlığı bir koalisyon hükümetinin ülkedeki siyasi krizin çözümünün bir parçası olması gerektiği belirtildi. Açıklamada, geçen Aralık'ta kabul edilen anayasada değişiklik yapılması için ortaya konan siyasi girişimin bozulmasından da yine muhalefet partileri sorumlu tutuldu.

Haberin Tamamı İçin:

Mursi Uzlaşı Hükümeti Önerdi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun siyasi taraflara verdiği "diyalog" süresinin dolmasına az bir zaman kala "milli mutabakat hükümeti kurulabilir" önerisinde bulundu.

KAHİRE

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun siyasi taraflara verdiği "diyalog" süresinin dolmasına az bir zaman kala dün halka hitaben yaptığı konuşmada önerdiği "milli mutabakat hükümeti kurulabilir" önerisini yineledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ülkedeki tüm siyasi gruplara söz konusu krizden çıkış için ulusal uzlaşı hükümeti kurulmasına dair önerisini tekrarladığı kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

Ordu Mursi'ye Seyahat Yasağı Getirdi

Mısır'da ordu, Mursi ve üst düzey yetkililer için seyahat yasağı getirdi

Haberin Tamamı İçin:

"Şiddete Başvurmadan Askeri Darbeye Direnin"

Mısır ordusunun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından tüm dünyanın gözü Mısır'da. Mursi'nin danışmanlarından birinin darbenin yakın olduğunu söylediği iddia edildi.

Öte yandan halka çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Mursi "askeri darbeye barışçıl şekilde direnin, şiddete başvurmayın" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Orduya Ait Tanklar Saray'ın Çevresine Konuşlanıyor

Mısır'da ordunun tanıdığı 48 saatlik süre doldu ve sıcak gelişmeler yaşanmaya başladı.Tanklar ve askerler Kahire sokaklarına çıktı, Kahire'de gösteri yapılan meydanların çevresi kuşatıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı da askerler tarafından çevrildi. Tankların sokağa çıkması bazı göstericiler tarafından sevinçle karşılandı Mursi'nin danışmanı 'askeri darbe yolda' açıklaması yaptıMısır güvenlik kuvvetleri Cumhurbaşkanı Mursi ve önde gelen yöneticilere seyahat yasağı getirdi.Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarına yaptığı duyuruda, "Askeri darbeye barışçıl şekilde direnin, şiddete başvurmayın" dedi..ABD Başkanı Obama da bir açıklama yaptı: 'Mısır'da tarafları itidalli olmaya çağırıyorum'

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve göstericilerin bulunduğu meydanların etrafı tanklarla çevrildi. Cumhurbaşkanı Mursi'ye yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.

Tankların, mısır ordusunun "30 Haziran öncesi açıkladığı stratejik yerler korunacak, göstericilerin güvenliği sağlanacak" açıklamasının mı, yoksa darbe hazırlığı için mi konuşlandığı konusunda henüz resmi açıklama yapılmadı.

Tankların meydanlara inmesiyle bazı grupların sevinç gösterileri yaptıkları gözlendi.

Bu arada havalanı kaynakları, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve üst düzey yetkililerin yurtdışına çıkışlarıyla ilgili yasak getirildi.

Mursi Mısır halkına yaptığı çağrıda, 'Şiddete başvurmadan askeri darbeye direnin' dedi.

DARBE YOLDA

Mısır ordudan gelecek açıklamayı beklerken, Mursi’nin danışmanlarından “Darbe Yolda” açıklaması geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin danışmanları, "Darbe yolda" açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Mursi uzlaşı hükümeti önerisinde bulunarak, destekçilerine askeri darbeye karşı şiddete başvurmadan mücadele etmeleri yönünde çağrıda bulundu.

Mısır’da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi’ye verdiği süre biterken Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin resmi Facebook sayfasından yapmış olduğu açıklamada Genelkurmay başkanının, ülkenin dini, milli, politik ve gençlik liderleriyle bir toplantı düzenlediği ve toplantı biter bitmez bir açıklama yapacağı bildirildi.

Mursi karşıtlarının Tahrir Meydanı ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde, Mursi’yi destekleyenlerin ise Rabiatül-Adeviyye Meydanı ile Kahire Üniversitesi önünde bulunan Nahda Meydanı’ndaki bekleyişleri sürüyor.

Bugün Ordu’nun üst düzey yetkilileri tarafından yayınlanan “Son Saatler” başlıklı bir bildiride düzeni tekrar sağlama sözü verilmiş ve gerekirse teröristlere ve aptallara karşı kan dökülebileceği uyarısında bulunulmuştu. Bildiri açıkça savaşa çağrı olarak değerlendirilmiş ve Mursi tarafından demokratik bir şekilde seçildiği gerekçesiyle reddedilmişti.

ASKERLER TV BİNASINA GİRDİ

*Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi.

*Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan 'bir koalisyon hükümetinin ülkedeki siyasi krizin çözümünün bir parçası olması gerektiği' yönünde bir açıklama yapıldığı iddia edildi.

**Mısır Devlet Televizyonu, "Dini liderler, gençlik liderleri ve iktidardaki Özgürlük ve Adalet Partisi dışındaki siyasi gruplarla yapılan toplantı biter bitmez, ordudan açıklama yapılacak" duyurusunu yaptı.

ORDUNUN 48 SAAT SÜRE VERMİŞTİ

Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik süre doldu. Askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi. Ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi. Canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtildi Ordu ayrıca, devlet televizyonu, Enformasyon Bakanlığı ve Devlet Basın Merkezinin bulunduğu bina ve çevresinde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Canlı yayınlar dışında görev yapan personelin ise binadan ayrıldığı ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ordu, Mursi'nin Bulunduğu Sarayın Çevresine Barikatlar Kurdu

El Cezire: Cumhurbaşkanı Mursi'nin tüm yardımcılarının Cumhurbaşkanlığı sarayını terk etti, sarayda sadece Mursi kaldı

T24

BBC Türkçe'nin Mısır'daki gelişmelere dair verdiği akışa göre, ordu, Kahire Üniversitesi'nin önüne zırhlı araçlar konuşlandırdı. New York Times muhabiri Kareem Fahim, twitter hesabından "İslamcılar ile askerler arasında gerginlik çıktığını ve bazı İslamcıların zırhlı araçların üstüne çıkarak 'Sen bizim ordumuzsun' dediğini" yazdı. Fahim, "Asker, İslamcıları dağıtmak için askerler havaya ateş açtı" dedi. El Cezire kanalı, Cumhurbaşkanı Mursi'nin tüm yardımcılarının Cumhurbaşkanlığı sarayını terk ettiğini, sarayda sadece Mursi'nin kaldığını ileri sürdü. Reuters da Mursi'nin bulunduğu yerin etrafına tel örgü gerip, barikatlar kurduğunu belirtti.

BBC Türkçe'nin Mısr'daki gelişmeler hakkında hazırladığı canlı akışta yer alan bazı ifadeler şöyle:

Reuters: Mısır ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bulunduğu yerin etrafına tel örgü gerip, barikatlar kuruyor.

Sky News muhabiri, Kahire Üniversitesi civarında toplanan Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarının etrafının askerler tarafından çevrildiğini aktarıyor.

Habere göre, Mursi taraftarlarının temsilcileriyle görüşen subaylar, amaçlarının sadece güvenliği sağlamak olduğunu söyleyerek ortamı yatıştırmaya çalışıyor.

Üniversite civarındaki muhaliflerin ve Mursi taraftarlarının sopalar taşıdığı belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın, sonuncusu Salı günü olmak üzere geçen hafta içinde Mısır Savunma Bakanı General Abdulfatih es-Sissi'yle iki kez görüştüğü açıklandı.

Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü George Little, konuşmanın içeriğiyle ilgili bilgi vermezken, ABD'nin Mısır'da demokrasiden yana olduğunu ve sorunların barışçıl yolla çözülmesini arzuladıklarını söyledi.

El Cezire: Cumhurbaşkanı Mursi'nin tüm yardımcıları Cumhurbaşkanlığı sarayını terk etti. Sarayda sadece Mursi kaldı.

Müslüman Kardeşler'in İngiltere'deki Sözcüsü Mona el Kazzaz BBC'ye konuştu: Başlıca korkum askeri yönetime geri dönülmesi. Ordu siyasi sahnenin bir parçası olmamalı.

Kahire'de bulunan Fehim Taştekin TSİ 19:35 civarı Twitter'dan bu mesajları attı:

"Havaifişek yağmuru ama yakıcı güneşin altında ışık yansıması sıfır. Mursi gitmiş değil ama kalabalık koptu.

Vuvuzelayı Mısırlılar daha iyi öttürüyor, bir de Mısır usülü kornalar var. Her yer curcuna."

Kahire Üniversitesi'nin önünde zırhlı araçlar konuşlandırıldı. 'Mübarek'in haydutları' diye niteledikleri grupların saldırılarından korkan Müslüman Kardeşler taraftarları memnun.

"İslamcıları dağıtmak için askerler havaya ateş açtı." - New York Times muhabiri Kareem Fahim

BBC World televizyon kanalında canlı yayına konuk olan Fahmy, serbest seçimlerin, Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına son veren 2011 devrimindeki taleplerden yalnızca biri olduğunu vurguladı. Fahmy, güvenlik güçlerinin denetim altına alınması ve işkencenin son bulması gibi taleplerin ise karşılık bulmadığını belirtti.

Gösterilerin kitleselliğine gönderme yaparak, "12 milyon kişi sandık sonucuna saygısızlık ediyor olamaz" diyen Fahmy, ordunun da bu yoğun baskı nedeniyle Mursi'ye tavır aldığını söyledi.

Fahmy, halkın Mısır'ı yönetenlere, "Taleplerimiz karşılanmadığı sürece sokaklara çıkmaya devam edeceğiz" mesajı verdiğini dile getirdi.

Kahire'de Müslüman Kardeşler'in toplandığı Medinat Nasr semtinin sokaklarına askerler konuşlandırılıyor.

Mısır'da hem muhalifler hem Mursi yanlılarının meydanlardaki gösterileri sürüyor. Mursi destekçileri "Şehit olmaya hazırız" sloganları atıyor. BBC Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen'ın haberi.

Mısır polisi özel timinden memurlar zırhlı araçlarıyla Tahrir Meydanı'yla Mursi destekçilerinin toplandığı Kahire Üniversitesi'ni bağlayan bir köprüyü koruyor.

Mısır'daki kriziyle ilgili olarak BBC World canlı yayınında Müslüman Kardeşler'in görüşünü, hareketin sözcüsü ve iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin danışmanı Cihad el Haddad dile getirdi.

Mursi'nin seçilmesiyle Mısır'daki 60 yıllık yozlaşmış düzenin son bulduğunu belirten Haddad, şimdi eski rejimin destekçileriyle diğer siyasi grupların birleştiğini iddia etti.

Milyonlarca kişinin sokağa çıkmasının Mısır'daki demokrasinin göstergesi olduğunu söyleyen Müslüman Kardeşler sözcüsü, bu milyonların seçimle hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı değiştirme gücü olduğunu ifade etti.

Haddad, ordu ile siyasi bir pazarlık yürütülemeyeğini vurgulayarak, "Ordunun yeri kışlalardır, siyaset sahnesi değil" diye konuştu.

Mısır Devlet Televizyonu: Dini liderler, gençlik liderleri ve iktidardaki Özgürlük ve Adalet Partisi dışındaki siyasi gruplarla yapılan toplantı biter bitmez, ordu açıklama yapacak.

"Mursi, Mübarek değil. Cumhurbaşkanını özgürce seçen Mısırlılar bu demokratik tercihlerini koruyacak ve korkuya yenik düşmeyecektir." – Müslüman Kardeşler

Cinsel taciz olaylarının önüne geçilmesi için gönüllü protestocular kadınlar ve erkekleri ayırıp, aralarında "güvenli bölge" oluşturdu.

"Mısır'daki askeri darbe girişimini reddediyorum. Mursi'nin otoriter yönetimine karşı siviller direnmelidir. Asker kışlaya siviller Tahrir'e!" - Osman Elbek

Kahire'den BBC okuru Sarah: Mısırlılar neden daha geçerli bir muhalef için gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemedi diye düşünüyordum. Ama muhtemelen birçoğu yakıt, gıda eksikliği veya kısıtlı istihdam olanağı nedeniyle o kadar uzun yaşayamayacak... Mursi yerel saatle 1630'da konuşma yapacak. 'Meşruiyet'ten daha az, danışma ve ordunun adım atmasına gerek kalmadan taviz vermek gibi 'demokrasinin gereklilikleri'nden daha çok bahsetmesini umalım.

Emekli Büyükelçi ve USAK Başkanı Özdem Sanberk: Mısır'ın bu noktadan sonra otoriter bir sürece girmesi bütün Arap dünyasını olumsuz etkiler ve Türk diplomasisi için büyük hüsran olur.

Askerler, arkadaşlarımla birlikte oturduğumuz kafeye gelip, hepimize evlerimize gitmemizi emretti. Mısır'da özgürlük yankılansın, ama askeri darbe olmasın.

Mısır'ın başkenti Kahire'de halk isyanın sembolü olan Tahrir Meydanı'ndan ayrılmıyor. Mursi destekçileri "şehir olmaya hazırız" diyor. BBC Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen, Kahire'den bildiyor.

Eğer bir asker Mısır devlet televizyonundaki kişilere eve gitmelerini söylüyorsa buna 'ele geçirme' denebilir mi? Binadan ayrılan çalışanlara göre evet.

@AleemMaqbool - Aleem Maqbool, BBC Muhabiri - Twitter

Kings College London'da ekonomi-politik dersleri veren Dr. Ashraf Mishrif, BBC World televizyon kanalındaki canlı yayın bağlantılarında Mısır'daki siyasi krizi değerlendiriyor.

Mishrif, geçen yıl büyük oy desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'nin bugün kitlesel gösterilerle karşı karşıya kalmasının sebebini, "geçiş dönemiyle ilgili uzun vadeli bir stratejisinin olmamasına" bağlıyor.

Uzmana göre, ikinci sebep ise 2011'de 30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarının devrilmesinin ardından yönetime gelen Müslüman Kardeşler ekibinin ülkede ekonomik ve siyasi istikrarı sağlayabilecek kadar yetkin olmaması.

Mishrif'e göre ordu, yönetime el koyma veya bir geçiş hükümetine gözetleyici olma seçeneklerinden ikincisini tercih edecek öncelikle.

"Niye bu coğrafyada insan veba ya da koleradan birini seçmek zorunda kalıyor? Mısır'a bak." – Figen Batur

Associated Press Haber Ajansına göre, Mısır Devlet Televizyonu'nun haber merkezinde subaylar ültimatomun süresinin dolmasından önce yayınları denetliyor.

BBC World televizyon kanalındaki canlı yayında konuşan Mısırlı emekli Tuğgeneral Ayman Salama, ordunun bir iki saat içinde vereceği kararın "pandoranın kutusunu açabileceğini" söyledi.

Salama, generallerin "meşruiyet" vurgusu yaptığına dikkat çekerek, ordunun kitabında meşruiyet kaynağının seçim veya anayasa değil, "halkın istekleri" olduğunu belirtti.

Emekli general, Cumhurbaşkanı Mursi'nin 2011'deki devrimi koruma adına yargıyla ve yeni anayasa yapımıyla ilgili birçok yetkiyi kendi üzerinde toplayan bildirisine gönderme yaparak, "Mursi meşruiyetini 21 Kasım'da kaybetti" dedi.

"Mübarek gibi diktatöre on yıllarca tahammül edenlerin halkının üçte ikisinin oyu ile seçilen Cumhurbaşkanı Mursi'ye itirazları 2 yüzlülüktür" - Egemen Bağış, Türkiye AB Bakanı

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da tankların meydanlara inmesiyle Mursi karşıtı göstericiler askerlere sevgi gösterisinde bulundu

Mısır'da askerler Nil Nehri üzerindeki köprüde namaz kılarken..:

Mısır'da askeri birlikler Mursi taraftarlarının bulunduğu Adeviyye Meydanı'nda güvenlik önlemleri aldı

Mısır Seçimlere Gidiyor

Gün boyu sıcak gelişmeler yaşanan Mısır'da geçiş döneminin ardından Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri yapılacağı bildirildi.

Yol haritası açıklanacak

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Asker Yönetime El Koydu

Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi, Anayasanın askıya alındığını, geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı El Sissi:

Güçlü bir Mısır toplumu oluşturulacak. Hiç kimse dışarda bırakılmayacak.

Anayasa askıya alınacak. Anayasa Mahkemi başkanı yemin edecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da İsyan Darbeyle Sonuçlandı, Ordu Mursi'yi Devirdi, Anayasa Askıda

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi, yaptığı açıklamada yol haritasını açıkladı

Mısır'da Muhammed Mursi'ye karşı protestolarla başlayan isyan, ordunun darbesiyle sonuçlandı. Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi , televizyondan yaptığı açıklamada "Görevimizi yaptık" dedi. "Tarihi sorumluluğu üzerimize aldık" diyen Sissi, "Anayasa'nın geçici olarak askıya alınacağını, yeni cumhurbaşkanı seçilene kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın geçici dönem için görevi üzerine alacağını ve teknokrat bir hükümet kurulacağını" açıkladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdul Fattah al-Sisi 'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

Birçok çağrı girişimi yapıldı. Son krizden çıkılması için gerekli her şey göze alındı. Uzlaşı çağrısı yapıldı. İnsanların ilham almasını istedik. Ancak Cumhurbaşkanı'nın bir önceki gün yaptığı açıklama ve ültimatoma verdiği cevap pek de cevap vermedi. Mısır ordusunun bu tarihi ve vatansever görevi yerine getirmesi gerekiyordu. Biz kimseyi dışarda bırakmadan bu görevi yapmaya çalıştık. Bunlar arasında birincil görevler var. Bunun içinde kimseyi dışarda bırakmayacak bir yol haritası planlanıyor.

Bunun içinde şunlar yer alıyor:

Anayasa'nın geçici olarak askıya alınması

Yeni Cumhurbaşkanı seçilene kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı geçici dönem içinde görevi üzerine alacak.

Teknokrat bir hükümet olacak ve bu hükümette uzmanlık alanına sahip olanlar yer alacak ve bu şekilde Anayasa geçici olarak askıya alınmış olacak.

Anayasa Mahkemesi taslak kanunları hazırlayacak ve parlamento seçimleri için gerekli hazırlıkları yapacak. Bu taslak içinde güvenlik konuları yer alacak ve ulusal çıkarlar gözetilecek.

Ulusal kurumlar devrede olacak ve karar verici kurumlar çalışacak.

Bütün taraflar uzlaştıktan sonra seçimler yapılacak.

TELEVİZYON YAYINLARI DURDURULDU

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından bazı televizyon kanallarının yayınları durduruldu.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından ülkede yayın yapan bazı televizyon kanallarının yayınları kesildi.

Kanal 25 yetkilisi, yayınlarının Nil Sat uydusu tarafından kesildiğini söyledi.

Mısır'da Hürriyet ve Adalet Partisi, Müslüman Kardeşler ve Vasat Partisi mensubu bazı kişilerin tutuklandığı bildirildi. Birçok yerde Müslüman Kardeşler'e (İhvan) ait ofis ve bürolarda polisin arama yaptığı belirtilirken, gözaltına alınanların sayısına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

Yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur

Mısır'da Muhammed Mursi yerine ordu tarafından Cumhurbaşkanlığı makamına geçici olarak getirilen isim Adli Mansur oldu.

Ordunun Cumhurbaşkanlığına getirdiği Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur'un bugün yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBirleşmiş MilletlerDarbeEgemen BağışFacebookGenelkurmay BaşkanıİngiltereMısırRusyaSavaşŞehitTercihTwitteretkadınlarmemurlar
Görüş Bildir