Görüş Bildir

Mısır'ın Devrik Lideri Mursi İdam Cezasına Çarptırıldı

Anasayfa > Gündem

Mısır’da 2013'teki darbe ile görevinden uzaklaştırılan eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, hakkında yargılandığı iki davada idam cezasına çarptırıldı.

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve ardından hapse atılan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 'Hamas'a istihbarat sağlamak' suçlamasıyla yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Mursi ile birlikte Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın üst düzey 15 yöneticisine daha idam cezası verildi. Bunlar arasında İhvan lideri Muhammed Bedii de bulunuyor.

Mursi hakkında '25 Ocak devrimi sırasında hapishaneden kaçmak' suçlamasıyla açılan davada da idam kararı verildi. Mursi ile birlikte toplamda 106 kişi idam cezasına çarptırıldı. Bunlar arasında Katar'da bulunan Dünya Müslüman Âlimleri Birliği Başkanı Yusuf Karadavi de bulunuyor.

Mahkeme ayrıca İsrail'de tutuklu bulunan Hasan Selame adındaki İhvan üyesine de idam cezası verdi.

Mahkeme sanıkların dosyalarını müftüye gönderdi. Müftünün kararından sonra mahkeme kesin kararını açıklayacak.

Daha önce 20 yıl hapis cezası verilmişti

Mısır’da mahkeme, 21 Nisan'da şimdiki Muhammed Mursi’nin yargılandığı ‘İttihadiye olayları’ davasında kararını açıklamış ve Mursi'yi 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Mursi'nin cezası 2012'nin Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gerçekleşen olaylarda 'protestocuları öldürmeye teşvik' suçlamasından verilmişti. Mahkeme heyeti aynı davada Mursi'ye yöneltilen 'kasten adam öldürme ve silah bulundurma' suçlamalarında eski cumhurbaşkanını suçsuz bulmuştu.

Muhammed Mursi'nin savunma heyeti mahkemenin kararını siyasi bir karar olarak niteledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Mursi hakkında verilen karara ilişkin yaptığı açıklamada ‘Mursi kararı adaletin gülünç bir hale sokulmasıdır. Bu yüzden Mursi’nin yeniden yargılanması da serbest bırakılmasını talep ediyoruz’ demişti.

Eski cumhurbaşkanı Mursi, yargıya hakaret ve Katar’a istihbarat sağlamak suçlamalarıyla açılan iki ayrı davadan daha yargılanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Meydanlarda Rabia işareti yapıp oy devşirenler Mursi'ye hapis cezası verildiğinde sus pus olmuştu simdi de idam verilmiş. Hazret konuşur mu?

Ceyhan Necati

Sizde kına yakın

nebusimdi

Adam silah zoruyla devlet başkanını devirdi, şimdi de ölüm cezasına çarptırdı. Tıpkı ortaçağdaki gibi.

Murad Bal

Sokaklarda oy için 4 parmak sergileyenleri şöyle kenara alalım acaba neler diyecek neler yapacak? Malum önümüzde seçim var bu olay tam da duygu sömürüsü ile ... Devamını Gör