Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Antik Mısır Heykeli Hareket Ediyor! | Video

 > -

Mısır Heykelciği Hareket Ediyor. (+Video)

Mısır Heykelciği Hareket Ediyor. (+Video)

Tarihi, milattan önce 1800 yılına dayanan bir heykelciğin (relik), ekseni etrafında dönme anları kameraya yakalandı.
Reliğin, İngiltere'de Manchester müzesinde sergilenme anlarında ekseni etrafındaki dönüşü, müzenin kamerası tarafından görüntülendi.
Neb-Senu adındaki tarihsel bir kişiliğe ait heykelcik 25 santimetre boyunda ve cam bir yüzeyde sergilenmekte.
Manchester Muzesi kuratörü Campbell Price, reliğin camdan bir sandukada muhafaza edildiğini ve sandukanın tek anahtarının kendisinde olduğunu söyledi. Bir gün heykelciğin etrafında döndüğünü fark ettiğini ve bu durumun kendisini şaşkınlığa uğrattığını belirtti.

Çeviren: Vedat Şafak Yamı

Haberin Tamamı İçin:

Antik Mısır figürü Neb-Senu.

Manchester müzesi.

3800 Yıllık Mumya Heykeli Canlandı!

İngiltere’nin Manchester Müzesi’nde sergilenen 3,800 yıllık bir heykele ait hızlandırılmış görüntüler, müze yetkililerini şaşkına çevirdi.

Kameraya ait görüntülerde, antik Mısır döneminden kalma heykelin kendi ekseni etrafında hareket ettiği görüldü.

Hareket eden heykel, diğer heykellere göre ters yöne bakıyor.

Manchester kentindeki müzede 80 yıldır sergilenen heykelin hızlandırılmış görüntülerini inceleyen yetkililer, neye uğradıklarını şaşırdı. Antik Mısır döneminden kalan bir mumya nın mezarında bulunan heykel, neredeyse kendi ekseninde 180 derece döndü.

‘Neb-Sanu’ adını taşıyan 3 metrelik heykel, M.Ö 1800 yılına ait. Heykelin sanki kendi iradesiyle hareket ediyormuşçasına kendi etrafında nasıl döndüğü, nasıl bilinmiyor.

Manchester Müzesi’nde Mısır bilimci olan Campbell Price, ‘müzenin antik bir lanete çarpılmış olabileceğini’ öne sürdü.

Manchester Evening News gazetesine konulan Price, “Bir gün kendi etrafında döndüğünü fark ettim. Bu çok tuhaf biri durum çünkü heykelin bulunduğu dolaba ait anahtar sadece bende bulunuyor” dedi.

NASIL DÖNÜYOR?

Price, gazeteye yaptığı açıklamada, “Heykeli dolaba tekrar yerleştirdim ancak bir sonraki gün yeniden kendi ekseninde döndü. Hızlandırılmış video çekimi yaptık ve çıplak gözle fark edilmese de, videoda heykelin açıkça hareket ettiğini gördük. Bu heykel binlerce yıl bir mumyayla aynı mezarda yattı” dedi.

İngiliz Mısır bilimci, heykelin nasıl kendi kendine hareket ettiğine yönelik olarak, antik Mısır kehanetlerini hatırlattı:

“Mısırlılar, ölenlerin ayaklarına diğer dünyaya götürmesi için eşyalar koyardı... Antik Mısırlılar, eğer mumya yok olursa, heykelin mumya sahibinin ruhunu diğer tarafa taşıyacak araç olarak görev alacağına inanırdı. Belki de heykelin hareket etmesini sağlayan budur” dedi.

Indepentent sitesinin haberine göre, Manchester Üniversitesi’nde fizikçi olan Brian Cox’un konuya farklı bir yaklaşımı var. Cox, ‘hareketin sürtünme kuvvetlerinden meydana geldiğini’ öne sürerek, “Heykelin kıvrımlı yüzeyiyle, cam yüzeyin etkileşimi, hareketi doğuruyor olabilir” ifadesini kullandı.

Cox, “Ancak heykel on yıllardır müzede duruyor ve geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir daire nasıl çizebiliyor, bunu anlamak güç” yorumunda bulundu.

Mynet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereMısırMynetolay
Görüş Bildir