Mısır'da Kanlı Referandum: 9 Ölü

 > 
1PAYLAŞIM

Mısır Halk Oylaması: Sıkı Güvenlik Önlemlerine Rağmen Çatışmalar

Mısır'da seçimlerin yolunu açabilecek yeni anayasa için yapılan halk oylamasının ilk gününde, devrik İslamcı cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yandaşlarının da karıştığı çatışmalarda ölenler oldu.

Yeni anayasa, Mursi yönetimi sırasında kabul edilen anayasanın yerini alacak. Mısır ordusu, Mursi'nin yönetimden uzaklaştırılmasına güçlü bir destek ifadesi olarak, iki gün boyunca devam edecek halk oylamasında, büyük oranda 'evet' oyu verilmesini istiyor.

Artık bir 'terör örgütü' olarak tanımlanan Müslüman Kardeşler grubu ise, oylamayı boykot ediyor. Mursi yandaşları başkent Kahire dahil, ülkenin çeşitli bölgelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girdi. Yetkililer çatışmalarda 9 kişinin öldüğünü bildirdi.

İki günlük halk oylaması için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülke çapında 160 bin asker ve 200 bini aşkın polis konuşlandırıldı.

Koyu renk gözlükler ve askeri giysiyle Kuzey Kahire'de sandık başına giden Yüksek Askeri Konsey Başkanı Orgeneral Abdüllefettah el Sisi, sandık gözetmenlerine "Sıkı çalışın. Halk oylamasının tamamen güven altında yürütülmesi gerek." dedi.

BBC 'nin Kahire'deki muhabirlerinden Orla Guerin, halk oylaması öncesinde çarpık bir kampanya yürütüldüğünü, devlete ait ve özel radyo-televizyon kanallarında, sürekli yeni anayasanın propagandasının yapıldığını belirtiyor.

Guerin, halk oylamasında "hayır" oyu kullanılması çağrısında bulunulan posterlerin zorlukla görülebildiğini, bu tür ilanları asanların da gözaltına alındığını kaydediyor.

BBC muhabiri, demokratik olsun ya da olmasın, halk oylamasının yeni anayasanın oylanmasından daha geniş bir anlam taşıdığını ve Mursi'nin cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılması konusunda halkın ne düşündüğünü yansıtacak bir yoklama olarak görüldüğünü bildiriyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir