Mısır'da Yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mısır'da Yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur

Mısır'da Yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur

Mısır’da ilk kez demokratik bir seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Mursi göreve gelişinden tam bir yıl sonra askerin müdahalesiyle devrildi. Ordunun yönetime el koymasının ardından devrik lider 'önlem amacıyla' gözaltına alındı. Bu arada Mursi'nin yerine getirilen Adli Mansur yemin ederek, geçici cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi.

Mursi’nin önce ev hapsinde tutulmak üzere bilinmeyen bir yere, ardından da Savunma Bakanlığı'na götürüldüğü öğrenildi.

Mursi'nin gözaltına alındığına dair ilk açıklama Müslüman Kardeşler'den gelmişti. Bu bilgi Mısır ordusundan sabah saatlerinde yapılan açıklamayla da doğrulandı. AFP ajansının haberine göre, bir ordu yetkilisi, “Mursi son hazırlıklardan önce ‘önlem amaçlı’ olarak tutuluyor” dedi ve Mursi’ye yasal suçlamada bulunulabileceğini açıkladı.

Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah el Sisi'nin açıklamasının ardından gözaltına alınanların sayısının 400'e çıktığı iddia ediliyor.

GEÇİCİ CUMHURBAŞKANI ADLİ MANSUR OLDU

Cumhurbaşkanı Mursi’yi deviren ordu geçici cumhurbaşkanlığına Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur’u atadı. Mansur, ülke tarihinde bu göreve getirilen ikinci kişi oldu.

Mansur, Anayasa Mahkemesi'nde düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, "Mısır devrimi her yere yayıldı ve biz herkesi selamlıyoruz. Silahlı kuvvetleri de adli sistemi de bağımsız çalışan yargı sistemini de selamlıyorum" dedi.

1945 yılında doğan Mansur, 1967'de Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 1960-1970 yılları arasında aynı fakültede Kamu Hukuku ve İdari Bilimler alanında yüksek lisans yaptı. Mansur, 1984'te Danıştay'a müsteşar olarak atandı ve 1992'ye kadar çalıştı. 1983-1990 yılları arasında Suudi Arabistan'a Ticaret Bakanlığı Hukuk Müsteşarı olarak tayin edilen Muhammed Mansur, 1990-1992 yıllarında Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği'nde müsteşar olarak görev yaptı.

1992'de Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak atanarak, başkan olarak seçilene dek bu görevini yürüten Mansur, 19 Mayıs 2013'te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun onayıyla başkan seçildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bakanlar KuruluDanıştayGenelkurmay BaşkanıMısırSuudi Arabistan
Görüş Bildir