Mısır'da Ölenlerin Sayısı 91'e Yükseldi

 > -

Mısır'da 'Ret Cuması'

Mısır'da bugün darbe sonrası ilk cuma. Mursi yandaşları Namazın ardından 'Ret Cuması' eylemleri yapacak. Protestolar öncesi ordu, Müslüman Kardeşler destekçilerine ''barışçıl gösteri'' çağrısı yaptı. Mısır Ordusu da Sina Havaalanı saldırısı üzerine Süveyş ve Güney Sina'da olağanüstü hal ilan etti.

Açıklama darbe kararını açıklayan Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah El Sisi'den geldi.

Uzlaşma çağrısı yapan El Sisi, Facebook sayfasından, ''herkesin barışçıl gösteriye hakkı vardır ancak bu suistimal edilmemelidir'' dedi.

Cuma namazının ardından gösteri yapması beklenen Müslüman Kardeşler destekçileri günlerdir Kahire Camii önünde kurdukları çadırlarda bekliyor. Ordu güçleri de zırhlı araçlarla onları gözlüyor.

Eylemcilerin, namaz sonrası Mursi'nin gözaltında tutulduğu iddia edilen Savunma Bakanlığı binasına yürümeleri bekleniyor.

Mısır ordusu, Mursi yandaşlarının eylemlerine karşılık Mursi karşıtlarının da gösteri yapmasıyla gerilimin tırmanmasından endişe ediyor.

Mursi karşıtlarının günlerdir kamp kurduğu Tahrir Meydanı ise sabah saatleri itibariyle sakin.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır Ordusundan Olağanüstü Hal

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır Ordusundan Olağanüstü Hâl Kararı

Mısır ordusu, Sina'daki bir havaalanı ve güvenlik noktalarına yapılan saldırıların ardından Süveyş ve Güney Sina'da olağanüstü hâl ilan etti.

Devlete ait bağlı El Ahram gazetesinin haberine göre, Mısır ordusu El Ariş havaalanına düzenlenen silahlı saldırının Süveyş ve Güney Sina bölgelerinde olağanüstü hâl ilan etti.

Askeri kaynakların aktardığı bilgiye göre, kararı duyuran Üçüncü Meydan Komutanlığı, Süveyş'te vatandaşlara şehri koruyacağını ve vatandaşlara zarar gelmeyeceğini açıkladı. Olağanüstü hâl ilan edilen bölgelerde, vatandaşlara dedikodu ve fitne üretenlere karşı uyarıda bulunuldu.

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda bu sabah saatlerinde El Ariş havaalanının yanı sıra ordu kontrol noktaları ve bir polis merkezine roketatar ve makineli tüfeklerle eş zamanlı saldırılar düzenlenmişti.

AFP'ye konuşan sağlık yetkilileri, Sina Yarımadası'nın kuzeyindeki El Gura köyündeki ordu kontrol noktasına açılan ateşte bir askerin hayatını kaybettiğini, iki askerin de yaralandığını söyledi. Güvenlik kaynakları, militanların Refah sınır kasabasındaki bir polis merkezine ve askeri istihbarat birimlerine de saldırı düzenlediğini belirtti. AFP, saldırıların "İslamcı militanlar" tarafından düzenlendiğini bildirdi. Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin önceki gece ordu tarafından devrilmesinin ardından çok sayıda militan örgüt misilleme tehdidinde bulunmuştu.

REFAH KAPISI KAPANDI Bu arada Anadolu Ajansı'nın Mısır emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Mısır yönetimi, Refah Sınır Kapısı'nı geçişlere kapattı.

Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı kapattığını doğrulayan Filistinli yetkililer, sınır kapısının kapatılma nedeni hakkında kendilerine bilgi verilmediğini belirtti.

Refah Sınır Kapısı, 1.8 milyon nüfuslu Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olma özelliğini taşıyor.

AFRİKA BİRLİĞİ'NDEN YAPTIRIM GELDİ Bu arada Afrika Birliği'nin önceki gece yapılan askeri müdahalenin ardından Mısır'ın üyeliğini askıya aldığı açıklandı.

Edinilen bilgiye göre Afrika Birliği, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve gelişinin birinci yıldönümüyle birlikte yoğunlaşan sokak gösterilerini izleyen ordu müdahalesinin ardından Mısır'ın üyeliğini askıya aldı.

Haberin Tamamı İçin:

Müslüman Kardeşler'den Mursi'ye Destek Gösterisi

Mısır'da cuma namazının ardından Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda toplanan Mursi yanlıları, devrik Cumhurbaşkanı'na destek gösterisi düzenliyor

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçileri, ordunun yönetime el koyma kararını protesto için başkent Kahire'deki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda gösteriye başladı. "Askeri darbeye hayır" adı altında düzenlenen gösteri için başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'na akın eden göstericiler, "Uyan Sisi, liderimiz Mursi", "Mursi çok yaşa", "Bozguncuların aramızda yeri yok" sloganları atıyor.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ve sayıları giderek artan göstericiler, Mısır bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını da taşıyor. Müslüman Kardeşler Teşkilatı, El-Cemaatu'l-İslamiyye ve Mursi'ye destek veren bazı İslami partilerin katılımıyla yapılan gösterilerin güvenliğini sağlamak için, eylemi organize eden gruplar tarafından önlemler alındı. Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, çarşamba akşamı, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, anayasanın askıya alındığını ve erken seçimler yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur'un geçici cumhurbaşkanı olarak atandığını açıklamıştı. Mansur, dün yapılan törenle geçici cumhurbaşkanlığı görevi için yemin etmişti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Kahire'de Mursi'ye Destek Mitingi

Mısır'ın Rabiatül Adeviye Meydanı'nda Mursi'ye destek amacıyla 10 binlerce kişinin katılımıyla miting düzenlendi.

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçileri, ordunun yönetime el koyma kararını protesto için Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda gösteriye başladı.

"Askeri Darbeye Hayır" adı altında düzenlenen gösteri için başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'na akın eden göstericiler, "Uyan Sisi, liderimiz Mursi", "Mursi çok yaşa", "Bozguncuların aramızda yeri yok" sloganları atıyor.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu ve sayıları giderek artan göstericiler, Mısır bayrakları ve Mursi'nin fotoğraflarını da taşıyor.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, El-Cemaatu'l-İslamiyye ve Mursi'ye destek veren bazı İslami partilerin katılımıyla yapılan gösterilerin güvenliğini sağlamak için, eylemi organize eden gruplar tarafından önlemler alındı.

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi, çarşamba akşamı, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, anayasanın askıya alındığını ve erken seçimler yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur'un geçici cumhurbaşkanı olarak atandığını açıklamıştı. Mansur, yapılan törenle geçici cumhurbaşkanlığı görevi için yemin etmişti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Kahire'de Polis Mursi Yanlılarına Ateş Açtı

Mısır'ın başkenti Kahire'de güvenlik güçlerinin Mursi yanlılarına ateş açtığı bildirildi. AFP, olayda 4 göstericinin öldüğünü belirtti.

Açılan ateşte çok sayıda kişinin de yaralandığını bildiren Reuters, göstericilerin devrik lider Muhammed Mursi'nin tutulduğu askeri kışlaya yürümek istemesi üzerine bölgede tansiyonun yükseldiğini ifade etti. Ajans, gözaltındaki Mursi'nin tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları kışlasının güvenlik güçleri tarafından çevrildiğini aktardı.

İKİ TARAF DA MEYDANLARDA

Kahire'deki Rabiat'ul Adeviyye Meydanı'nı dolduran on binlerce Mursi yanlısı, ordunun yönetime el koymasını protesto ediyor. Günlerdir Mursi karşıtı gösterilere sahne olan Tahrir Meydanı ise nispeten sakin görünüyor.

Devrik lider Muhammed Mursi yanlılarınca "Ret Cuması" adı altında düzenlenen gösteri için Nasır City'deki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'na akın eden göstericiler, "Uyan Sisi, liderimiz Mursi", "Mursi çok yaşa", "Bozguncuların aramızda yeri yok" sloganları atıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Mursi Yanlısı Göstericilere Ateş Açıldı!

Mısır'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçisi yüzbinler Cuma namazı sonrasında Kahire başta olmak üzere ülkenin tüm kentlerinde direniş başlattı. Ordunun yönetime el koymasına tepki gösteren Mursi yandaşları meydanları doldurdu.

Başkent Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde meydana gelen çatışmada 3 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yahya Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçileri ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda, başından ve göğsünden vurulan 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 25 kişinin de yaralandığını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Meydan Savaşları

Mısır'da Muhammed Mursi destekçileri ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 17 kişi öldü.

Mısır Sağlık Bakanlığı, gösterilerde karşıt görüşler arasında yaşanan çatışmalarda ölü sayısının 17'a yükseldiğini bildirdi. Yaralı sayısı ise 210 olarak açıklandı.

Görgü tanıkları, Mursi'nin tutuklu olduğuna inanılan Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde toplanan kalabalığa askeri binadan ateş açıldığını, ilk belirlemelere göre 4 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etmişti.

Mısır ordusu, askerlerin göstericilere karşı gerçek mermi kullandığı yönündeki haberleri yalanlamış, AA muhabirine konuşan ordu sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, göstericileri dağıtmak için sadece göz yaşartıcı gaz kullanıldığını öne sürmüştü. Ali, "Mısır ordusu, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde toplanan göstericilere ateş açmadı" demişti.

Öte yandan Mısır'ın güneyindeki Asyut kentinde, valilik binası önünde, güvenlik güçleri ile Muhammed Mursi'yi destekleyen göstericiler arasında çıkan çatışmada, 2 kişi hayatını kaybetti.

El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeler bombalandı

Sina'da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.

"Meydanlara çıkın!"

Öte yandan Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Mısır ordusunun herhangi bir grubu himaye etmemesi veya taraf olmaması gerektiğini vurgulayarak, Mısır halkını, Muhammed Mursi'nin yeniden görevine dönmesi için meydanlara çıkmaya davet etti.

Muhammed Bedii, Mısır ordusundan göstericilere ateş açmamasını isteyerek, "basın kuruluşlarının Mısır'da yaşananları çarpıttığını" belirtti.

İki taraf da meydanlarda

Başkentte silah seslerinin yükseldiği dakikalarda, Kahire'deki Rabiat'ul Adeviyye Meydanı'nı dolduran on binlerce Mursi yanlısı, ordunun yönetime el koymasını protesto ediyordu.

Devrik lider Muhammed Mursi yanlılarınca "Ret Cuması" adı altında düzenlenen gösteri için Nasır City'deki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'na akın eden göstericiler, "Uyan Sisi, liderimiz Mursi", "Mursi çok yaşa", "Bozguncuların aramızda yeri yok" sloganları attı.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Cuma Gerginliği: 30 Ölü, 200'ü Aşkın Yaralı

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin önceki gün askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması sonrası gerginlik devam ediyor.

Mısır'daki gerginlik Müslüman Kardeşler örgütünün “direnme” kararının ardından daha da arttı. Sokaklara dökülen Muhammed Mursi yandaşları ile karşıtlar ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Son açıklanan rakamlara göre ülke genelinde 30 kişi hayatını kaybetti.

Dün başlayan gece de devam eden olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a yükseldi. Bazı kaynaklar yaralı sayısını 200 olarak açıklarken, bazı kaynaklar ise 500’ün üzerinde olduğu belirtti. Mısır'da 30 Haziran'dan itibaren yaşanan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 72'ye yükselirken, yaralı sayısının bini aştı.

Cuma namazı sonrası başlayan gerilim, Müslüman Kardeşler lideri Bedii'nin “Meydanları terk etmeyeceğiz” açıklamasının ardından daha da arttı; Mursi taraftarları, Adeviye Meydanı'nı doldurdu.

Adeviye Meydanı'ndan Devlet Televizyonu'na doğru yürüyüşe geçen kalabalık grup, asker engeliyle karşılaştı.

Grup, ardından yönünü 6 Ekim köprüsüne çevirdi. Burada da karşıt görüşlü iki grup arasında uzun süren çatışmalar yaşandı. Orduya ait zırhlı araçların bölgeye gelmesiyle olaylar yatıştı.

Mursi karşıtlarının toplandığı Tahrir Meydanı gecenin ilerleyen saatlerinde boşalsa da Mursi yandaşlarının toplandığı Adeviye Meydanı'ndaki kalabalık, bekleyişini sürdürdüğü gözlendi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre ise ülkenin güneyindeki Asyut kentinde, valilik binası önünde, güvenlik güçleri ile Muhammed Mursi’yi destekleyen göstericiler arasında çatışmada çıktı. Çatışmada 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Kahire'de, taraftarları devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından ev hapsinde tutulduğu Savunma Bakanlığı'na yürüdü.

Uluslararası haber ajansı Reuters, yüzlerce Mursi taraftarının açılan ateşle durdurulduğunu ileri sürdü. Çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetti.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada ise, askerlerin göz yaşartıcı gaz ve kuru sıkı kullandıkları belirtildi. Açıklamada askerlerin mermi kullanmadığı da vurgulandı.

Toplu Cuma namazı

Cumhurbaşkanı Mursi taraftarları başkent Kahire'nin Nasır City bölgesindeki Adeviye meydanında Cuma namazı için toplandı. Mursi'ye destek veren sloganlar atan göstericiler, meydanda namaz kıldı.

Polis ve askere saldırı

Sina Yarımadası'nda gece saatlerinde düzenlenen iki ayrı saldırıda 4 polis hayatını kaybetti. Bölgede dün sabah saatlerinde de Mısır ordusuna ait kontrol noktalarıyla, El Ariş havaalanı ve Refah'ta bir polis karakoluna silahlı gruplarca saldırı düzenlenmişti. Saldırılarda bir asker hayatını kaybetmiş, 2 asker de yaralanmıştı.

Sina’da olağanüstü hal

Saldırılar sonrası Mısır, Gazze sınırını kapattı. Süveyş ve Güney Sina'da ordu alarm durumuna geçti ve bölgede olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.

Kuzey Sina'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiği iddiası ordu kaynaklarınca yalanlandı.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, olayların büyümesi halinde olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Adli Mansur'un elinde olduğunu belirtti.

AA muhabirine konuşan Ali, “Durumun bu şekilde devam etmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçici Cumhurbaşkanı'nın elindedir. Anayasanın kendisine verdiği yetkinin gereği olarak bu kararı alabilir" diye konuştu.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi’nin sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etmesi yönünde cumhurbaşkanına teklif sunması konusunda ise Ali, "(Sisi, bu konuda) tavsiye veya öneri sunabilir ancak karar Cumhurbaşkanının elindedir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ali, ordunun farklı kentlerde sokaklardaki varlığını yoğunlaştırmasının “gelişmelere bağlı” olduğunu söyledi.

Şura Meclisi’ni feshetti

Öte yandan geçici cumhurbaşkanı sıfatıyla geçiş sürecini yönetecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur da icraatlarına başladı. Parlamentonun üst kanadı olan Şura Meclisi'ni fesheden Mansur, yeni bir istihbarat şefi de atadı.

Mısır’ın üyeliği askıya alındı

Afrika Birliği de, ordunun yönetime el koyması nedeniyle Mısır'ın üyeliğini askıya aldı.

Bedii: Askeri yönetimi tanımıyoruz

Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii, askeri yönetimi tanımadıklarını ve Mursi dönünceye kadar destekçilerinin meydandan ayrılmayacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Bedii hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı.

Dün tutuklandığı açıklanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Kahire'de halka seslendi.

“Muhammed Mursi, tüm Mısırlıların cumhurbaşkanıdır” diyen Bedii Cumhurbaşkanı Mursi dönünceye kadar milyonlarca destekçisinin meydanlardan ayrılmayacağını söyledi.

Bedii, konuşmasında askeri yönetimi tanımayacaklarını da dile getirdi.

Mısır ordusundan göstericilere ateş açmamasını isteyen Bedii, “Basın kuruluşlarının Mısır'da yaşananları çarpıttığını” belirtti.

2 gün önce Muhammed Bedii'nin Libya sınırına yakın bir bölgede yakalanarak tutuklandığı belirtilmişti.

Mursi yandaşlarını meydanlara çağıran bu konuşmasının ardından Mısır Başsavcılığı, Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve 5 İhvan lideri hakkında yeniden yakalama kararı çıkardı.

AA'nın haberine göre, “şiddete teşvik” suçuyla aranan Şatır ilerleyen saatlerde gözaltına alındı.

Öte yandan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) lideri Saad el-Katatni ile Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Reşad el-Beyyumi de serbest bırakıldı.

Çatışma çıkaran poster

AFP, 3 göstericinin öldüğü çatışmanın bir Mursi taraftarının kışlanın önündeki dikenli tellere devrik liderin posterini asmak istemesi üzerine çıktığını bildirdi. Mursi yanlısının ateş açılmadan önce uyarıldığını belirten AFP muhabiri, protestocuların olduğu taraftan da kurşun sıkıldığını söyledi.

Avrupa Konseyi: Endişeliyiz

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjon Jagland, dünya medyasında sadece Hürriyet ve El Cezire’ye Mısır’daki durumu değerlendirdi. Jagland şu ifadeleri kullandı:

“Mısır Cumhurbaşkanı Mursi göreve demokratik yollardan gelmişti, ama gidişi öyle olmadı. Demokratik yollardan seçilmiş bir liderin nedeni ne olursa olsun ordu tarafından görevden uzaklaştırılıp tutuklanması konusundaki endişelerimizi ifade etmek zorundayız. Bu yüzden bundan sonraki adımlar çok önemlidir. Mısır’ın gerçek bir demokrasinin temellerini atacak bir anayasanın yolunu açacak barışçı bir siyasi sürece ihtiyacı var. Bu seçim sandıkları kapandığında biten değil, işleyen, katılımcı bir demokrasiyi her seviyede, her zaman garanti eden bir süreç olmalı.”

'Ilımlı İslamcılığı ‘satmak’ zorlaştı'

Mısır’daki darbe, New York Times’a göre diğer Arap Baharı ülkelerindeki İslamcıları da etkiledi. Gazeteye konuşan Libyalı aşırı İslamcı Şeyh Ebu Sidra, Bingazi’deki militanlara silah bıraktırıp demokrasiye teşvik etmesinin artık daha zor olduğunu belirterek “Şeriat istiyorsanız gelin seçimlere girin derdim. Artık bunu insanlara satabileceğimi mi sanıyorsunuz” dedi. New York Times, Tunus ve Mısır’ın yanı sıra Türkiye’de de “İslamcı partilerin iktidar paylaşımı, kentsel planlama ve kamu güvenliğinde, hükümet olmanın laik uygulamaları konusunda kriz yaşadığını” savundu.

Obama, Mursi’ye üzülmüyor’

ABD basını, ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır'da Muhammed Mursi yönetiminin askeri darbeyle devrilmesinden üzüntü duymadığını yazdı.

New York Times gazetesi, Mısır’daki askeri darbenin Washington’da nasıl yankı bulduğunu yazdı.

Gazete, Cuma günü Mısır'da çatışmalar sürerken, ABD Başkan Barack Obama'nın golf oynadığını, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de yazlığında dinlendiğine dikkat çekiyor.

New York Times'a göre şiddet olayları ABD’li yetkilileri rahatsız etse de Washington yönetimi, Muhammed Mursi'nin devrilmesinden üzgün değil.

New York Times'a göre bunun nedeni Mursi ve “Müslüman Karşdeler”in Washington'da çok az dostu olması.

Bu noktada, devrimin ardından Mısır'da İslamcıların yükselişinin Beyaz Saray ve kongrede rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.

Mursi'nin ABD tarafından "otokratik", hatta "beceriksiz" olarak görüldüğü de aktarılıyor.

Haberde ayrıca ABD'nin Mısır'ı Ortadoğu'daki tek stratejik oyuncu olarak görmediği de not edildi.

Suudi Arabistan, Türkiye, İran ve Katar'ın da önemli oyuncular olarak öne çıktığı vurgulanıyor.

Haberde ayrıca Washington'ın Mısır'daki esas çıkarının Mısır-İsrail barışının korumak olduğu belirtiliyor.

ABD'li yetkililer göre, Mısır ordusu zaten bu konuda kararlı.

'Ankara’nın talebini biliyoruz ama Mısır halkını dinleyeceğiz'

Mısır’da ordu, demokrasiye yeniden geçiş sürecinin zor olacağını, ancak 24 saat içinde bir başbakan belirlenmesi ve yol haritasının netleşmesiyle uluslararası alandaki endişelerin giderileceğini düşünüyor. El Ehram gazetesine konuşan askeri bir kaynak şu ifadeleri de kullandı:

“Umduğumuz desteği bulduğumuzu söyleyemem. Türk ve Tunus liderliklerinin, sembolik bir nitelikte de olsa Mursi’nin görevine iadesini istediğini biliyoruz. Mısır halkının buna karşı olduğunu da biliyoruz. Biz halkın iradesini izleyeceğiz. Yaz sonuna seçim yasasını hazırlayıp genel seçime ilerlersek doğru yola girdik demektir.”

El Ehram’ın önceki gün ordunun Mursi’ye, Türkiye, Katar ya da Yemen’e gitmesi teklifinde bulunduğu ama kendisinin reddettiği yolundaki haberi kafa karışıklığı yarattı.

CNN, Mursi’ye yurtdışı çıkış yasağı koyulduğuna dair resmi ajans MENA ile EgyNews’daki haberleri hatırlatarak, El Ehram’ın iddiasının bu haberlerle çeliştiğini belirtti.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Uzun Gece

Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Mursi'nin görevine dönmesini isteyen İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu'na yürümek istedi.

6 Ekim Köprüsü'nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşandı. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtilirken, ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalıştı.

Mısır'da gergin saatler

Mısır'da darbenin ilan edilmesinin ardından Mursi taraftarlarının meydanları terk etmemesi üzerine ordu durumu gözden geçirmek için acil toplantı kararı aldı. Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi ve darbecilere destek veren muhalif lider El Baradey toplantı yapıyor. Toplantıda en dikkat çeken nokta ABD Büyükelçiliği'nde görüşmenin gerçekleştirilmesi...

Sina'da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.

Hastane yetkililerinden edinilen bilgiye göre 30 Haziran'da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıtlarınca düzenlenen gösterilerde ve bunları takip eden olaylarda 72 kişinin hayatını kaybettiği, binin üzerinde yaralı olduğu belirtildi.

Hayatını kaydedenler arasında doğrudan başına ve vücudunun çeşitli bölgelerine aldığı kurşun darbesiyle hayatını yitirenler bulunuyor.

Mısır'ın çeşitli kentlerinde darbe karşıtı Mursi destekçilerinin yaptığı gösteriler devam ediyor. Darbe karşıtı göstericiler, Mursi'nin serbest bırakılana kadar meydanlardan ayrılmayacaklarını devam edeceklerini açıkladı.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali, olayların büyümesi halinde olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Adli Mansur'un elinde olduğunu belirtti.

AA muhabirine konuşan Ali, "Durumun bu şekilde devam etmesi halinde sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etme kararı geçici Cumhurbaşkanı'nın elindedir. Anayasanın kendisine verdiği yetkinin gereği olarak bu kararı alabilir" diye konuştu.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilan etmesi yönünde cumhurbaşkanına teklif sunması konusunda ise Ali, "(Sisi, bu konuda) tavsiye veya öneri sunabilir ancak karar Cumhurbaşkanı'nın elindedir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ali, ordunun farklı kentlerde sokaklardaki varlığını yoğunlaştırmasının "gelişmelere bağlı" olduğunu söyledi.

Dün Güney Sina ve Süveyş kentlerinde olağanüstü hal ilan edilmişti.

Ensonhaber

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'da Ölenlerin Sayısı 91'e Yükseldi

Mısır'da 30 Haziran'dan bu yana ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarında ölenlerin sayısının 91'e yükseldiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ve emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülke genelinde son bir hafta içerisinde meydana gelen şiddet olaylarında ölü sayısı 91'e, yaralı sayısı 1342'ye yükseldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün meydana gelen çatışmalarda 17'si ülkenin kuzeyindeki İskenderiye'de, 15'i başkent Kahire ve çevresinde, 5'i Sina Yarımadası'nda, 4'ü İsmailiye'de, 3'ü Şarkiye, Asyut ve Süveyş'te olmak üzere 44 kişinin öldüğü kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaBaşbakanDarbeFacebookGazzeGenelkurmay BaşkanıGolfİranİsrailKatarMısırOlağanüstü HalPolisSuudi ArabistanTunus
Görüş Bildir