Mısır'da Mahkeme Meclisi Feshetti

-

Mısır'da Mahkeme Meclisi Feshetti

Mısır'da Mahkeme Meclisi Feshetti

Mısır Anayasa Mahkemesi, üyelerinin çoğunluğunu Müslüman Kardeşler'in oluşturduğu Şura Meclisi ile Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından atanan 100 üyeli anayasayı hazırlama komisyonunu feshederek, bu iki kuruluşun aldığı bütün kararları yasadışı ilan etti.

Mısır Anayasa Mahkemesi, üyelerinin çoğunluğunu Müslüman Kardeşler'in oluşturduğu Şura Meclisi ile Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından atanan 100 üyeli anayasayı hazırlama komisyonunu feshederek, bu iki kuruluşun aldığı bütün kararları yasadışı ilan etti. Ancak mahkeme, Şura Meclisi'nin önümüzdeki ekim ayında düzenlenmesi beklenen seçimlere kadar görevinde kalacağını belirterek, komisyonun hazırlayıp aralık ayındaki referandumla kabul edilen anayasanın da geçerli olduğuna hükmetti.

Mahkeme, ayrıca Cumhurbaşkanı Mursi'ye geniş yetkiler tanıyan Olağanüstü Hal Yasası'nı iptal etti. Kararın açıklanmasının ardından polis Anayasa Mahkemesi binası önünde yoğun güvenlik tedbirleri alırken, çıkması muhtemel çatışmalara karşı Cumhurbaşkanı Mursi ise halkı sükûnet davet etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MısırOlağanüstü HalPolis
Görüş Bildir