Mısır'a Destek Gösterileri Sürüyor!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Saraçhane Parkı'nda ''Katliam'' Protesto Ediliyor

İSTANBUL

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı protesto etmek için örgütlenen grup, Saraçhane Parkı'nda toplanmaya başladı.

İnsan ve Medeniyet Hareketi çatısı altındaki Genç Hareket oluşumu önderliğinde, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle örgütlenen kişiler, Mısır'daki katliama dikkat çekmek için Saraçhane Parkı'nda bir araya geldi. Gruptakiler, birlikte akşam namazı kıldı.

Parkın çevresine ve içine, "Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, özgürlük kavramını lugatınızdan çıkarın-Malcolm X", "Gayemiz Allah, önderimiz Resulullah, anayasamız Kur'an, yolumuz cihad, en büyük arzumuz Allah yolunda şehit olmaktır- Hasan El-Benna", "Bizler teslim olmayız ya kazanırız ya ölürüz-Ömer Muhtar", "Sen özgürsün kardeşim-Seyyid Kutub", "Allah'ım ümmetin suskunluğunu sana şikayet ediyorum-Şeyh Ahmet Yasin", "Adeviyye şehitleri yolunuz yolumuzdur", "Amerika'nın DemokraSİSİ" ve "Ya Müntakkim Allah! Bizi intikama memur et! Şehitler borcunu ödedi sıra şimdi bizde!" yazılı pankartlar asıldı.

Parkta, Müslüman Kardeşler'in öldürülen kurucusu Hasan el-Benna, Mısır rejimi tarafından idam edilen yazar Seyyid Kutub ve Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğraflarının bulunduğu Türkçe, Arapça ve İngilizce "Katlettiniz, Astınız, Yedirmeyiz" yazılı pankartlar da yer alıyor. Parktaki Fatih Heykeli'ne de İngilizce ve Türkçe Kur'an-ı Kerim ayetleri asıldı.

Konuşmaların yapılacağı platformun arka tarafında "Kardeşlik bedel ise Mısır'a destek zamanı", "Adeviyye'ye kardeş meydan Saraçhane", "Adeviyye nöbetini devralıyoruz" yazıları ile platformun yan tarafında büyük bir Mısır bayrağı bulunuyor. Platformun önünde ise üzerinde "Rabia işareti" bulunan ve "Çocuklar şehit oldu" yazan pankart yer alıyor.

Türk, Filistin, Suriye ve Mısır bayrakları ile "İbnül firavun Sisi, Askeri nizam yıkılsın" yazan ve "Rabia işareti" bulunan dövizler taşıyan gruptakiler, zaman zaman tekbir getirerek, slogan atıyor.

Kendilerine dağıtılan Kur'an-ı Kerim sayfalarından bölümler okuyan gruptakilerin topluca hatim indirdiği eylem, konuşmalarla devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Mısır'a Destek Gösterileri Sürüyor!

Mısır'a Destek Gösterileri Sürüyor!

Fatih Saraçhane Parkı'nda toplanan kalabalık, Mısır'da yaşanan katliamı protesto etti

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi posterleri ve Mısır bayrakları açan coşkulu kalabalık, 'İstanbul'dan Mısır'a direnişe bin selam' şeklinde slogan atarak Mısır halkına desteğini yeniledi.

Saraçhane Parkı'nda, 'Genç Hareket' önderliğinde toplanan coşkulu kalabalık, akşam namazını Fatih Saraçhane Parkı'nda kıldı. Grup akşam namazı sonrasında Cumhurbaşkanı Mursi posterleri ve Mısır bayraklarını açarak Mısır darbe yönetiminin Mısır halkını katletmesini protesto etti. Yapılan konuşmalarda darbe yönetimi tarafından tutuklanan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir an önce serbest bırakılması gerektiği vurgulandı.

Saraçhane Parkı'nda düzenlen protesto eylemine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı. Protesto eylemine katılan Belediye Başkanı Demir toplanan kalabalığa kısa bir konuşma yaptı. Mısır'da insanların katledilmeye devam edildiğini söyleyen Demir, "Mısır'da kanları pahasına mücadelesine devam eden insanlara sadece bir ülke sahip çıktı. O ülkede Türkiye'dir. Sadece attıkları oyların hakkını arayan, oyum nerede diyip elinde bir sopası dahi olmayan insanların karşılaştığı duruma bakın. Mısırlı kardeşlerimiz kanları pahasına insanlığa ders verecek muazzam bir iş yapıyor. Halid Meşal, Mavi Marmara olayında şehit olan 9 kardeşimiz için, 'Onlar bize ulaşamadılar ama, onların kanı Gazze'ye ulaştı.' demişti. Ben de Mısır'da şehit olan kardeşlerimizin akan kanının dünyadaki bütün mazlum Müslümanlara ulaştığını düşünüyorum." dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DarbeFilistinGazzeİdamİstanbulMısırŞehitSuriyeetmemur
Görüş Bildir