Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mimar Sinan Öğrencileri: 'Lahtime Dokunma'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mimar Sinan Öğrencileri: 'Lahtime Dokunma'

Mimar Sinan Öğrencileri: 'Lahtime Dokunma'

Tophane'de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne ek bina yapılmak istenen arsada çıkan Erken Bizans hamamı ve lahtin yerinde korunması için arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri Fındıklı kampüsü önünde eylem yaptı. Tophane’de 1946’da yıkılan ‘İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi’ binasının ihya edilmek istendiği arsada İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülen kazıda 6-7. yüzyıl Erken Bizans’tan kalma bir hamama ait olduğu düşünülen mermer havuz, hamamı ısıtmak için kullanılan ‘külhan’ ve atıksu kanalları, ayrıca bir duvarın içine gömülü 4-5. yüzyıldan kalma Bizans lahti de bulunmuştu.

Geçtiğimiz hafta Radikal’e arkeolojik kazı hakkında görüş veren Rektör Yalçın Karayağız ‘’Kilise de yok konak saray da bilmem ne de yok, hiçbir şey yok. Evet bir tane lahit çıktı. O lahit memleketin her tarafında dağ başlarında da var. Arkeologlar şimdi kendilerini sorgulasınlar” demişti.

'Lahtime dokunma'

Eylemde ‘Lahtime dokunma’, ‘Arkeologlar susmayacaklar’ ‘Çanak çömlek değil kültürel miras’ sloganları atan öğrenciler, basın açıklamalarında rektörün açıklamasını eleştirerek ‘’Sorumlu olduğumuz insanlık mirasını korumak, rantsal talana ve kentimizin her bir alanının peşkeş çekilmesine dur demek ve İmalat-ı Harbiye Usta Mektebi ihya projesinin durdurulması talebini dillendirmek için bugün buradayız. Tarihi ve kültürel değere sahip mekanların korunması ve koruma bilincinin kazandırılması için çalışması gereken kurumlar bugün, tahrip et-yap-işlet mantığının birimleri haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu kültür tahribatının bir an önce durdurulmasını ve eserlerin yerinde korunmasını aldığımız disiplin gereği uygun bulmaktayız’’ dedi.

Arkeoloji bölümünde asistan ve araştırma görevlisi Damla Karaman da, ‘‘Osman Hamdi Bey’in kurduğu üniversitenin rektörü olmasına rağmen yaptığı ‘her dağ başında var’ açıklaması bölüm ve kurum olarak bizi rahatsız etti. Olayın takipçisiyiz’’ diye konuştu.

İnşaata üniversitenin öğretim üyeleri ve görevlileri de tepki göstermiş, MSGSÜ Sanat Tarihi Kulübü öğrencileri de daha önce bir basın açıklaması yayınlayarak inşaat çalışmalarını durdurulmasını ve alanın arkeolojik çalışmalar için değerlendirilmesini talep etmişti. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi’nin alanın arkeo-park olarak korunması için change.org üzerinden başlattığı kampanya https://www.change.org/tr/kampanyalar/tophane-de-arkeolojik-park adresinde devam ediyor.

Radikal

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulet
Görüş Bildir