Camide VIP mi Olur?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mimar Sinan Camii İbadete Açılıyor

Mimar Sinan Camii İbadete Açılıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Mimar Sinan Camii'ni Açtı

Başbakan Mimar Sinan Camii'ni Açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde kıldı.

Başbakan Erdoğan, anne ve babasının mezarlarını ziyaretinin ardından cuma namazına müteakip açılışı yapılacak Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'ne geldi.

Başbakan Erdoğan ile Gabon Cumhurbaşkanı Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da cuma namazı kıldı.

Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, verdiği cuma hutbesinde ramazan ayının önemine değinerek, ''Ramazan, milletimize, insanlığa yeni bir soluk getirsin'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Camide VIP mi Olur?

Camide VIP mi Olur?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan ayının ilk gününde Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba ve Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile birlikte Ataşehir’de inşa edilen VİP salonlu, otoparklı Mimar Sinan Camisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Caminin duvarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı “Mimar Sinan’ın ruhuna ithaf” başlıklı bir yazı yer aldı.

Batı Ataşehir Camisi ve Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan Mimar Sinan Camisi ve parkının açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. “Böyle bir eseri Anadolu Yakası’na kazandırmakta hedefimiz neydi?” diye soran Erdoğan, Avrupa Yakası’nda Süleymaniye, Şehzadebaşı, Sultanahmet ve Fatih camileri bulunduğunu ancak Anadolu Yakası’nda böyle bir cuma camisi olmadığını söyledi. Erdoğan, Anadolu Yakası’nda da birkaç tane selatin cami, cuma camisi olması için adım attıklarını belirtti.

CHP’li başkana teşekkür

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye gösterdiği kolaylıklar nedeniyle teşekkür eden Erdoğan “Zira bir olmaya, birlikte olmaya, birlikte Türkiye’yi ve İstanbul'u inşaya mecburuz. Mimar Sinan adına ona adeta torunları olarak böyle bir eseri inşa etmek şüphesiz ki bizlerin göreviydi. Onun hatırasına yönelik böyle bir eser, ülkemizde ne yazık ki olmadı, ilk defa oluyor” diye konuştu. “Birbirimizi sevmek, imanımızın gereğidir” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Onun için birbirimizi sevmeye mecburuz. Birbirimizi dışlayamayız, ötekileştiremeyiz. Dayanışma içinde, birlik içinde olacağız ve her yönüyle Türkiye çok daha farklı olacak. Ramazan Bayramı’nın İslam dünyası için ülkemiz için birliğe, barışa vesile olmasını diliyorum.”

Başbakan Erdoğan daha sonra konuk ülke başkanlarına açılışı yapılan caminin minyatür tasvirlerini hediye etti. Törende, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bakanlar Erdoğan Bayraktar, Hayati Yazıcı, Ahmet Davutoğlu, İsmet Yılmaz, Egemen Bağış, Ömer Dincer, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüyesin Avni Mutlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de aralarında bulunduğu yöneticilere plaket ve ve hediyeler sunuldu. Daha sonra Başbakan Erdoğan, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve bakanlarla birlikte kurdele keserek caminin ve parkın açılışını gerçekleştirdi.

Gökdelenler arasında yükseliyor

Mimar Sinan anısına yapılan cami, 36 bin 758 metrekare toplam inşaat alanına sahip. Cami, 10 bin kişinin bir arada ibadet edebileceği şekilde tasarlandı. Projesi mimar Hilmi Şenalp tarafından projesi hazırlanan caminin inşaatına 2010’un Temmuz ayında başlandı. Osmanlı ve Türk mimari üslubuna göre tasarlanan caminin minareleri, Ataşehir’in dev gökdelenleri arasında yükseliyor.

VİP salonunun ilk konuğu

Camide, ibadethane ve avlu alanlarının altında konferans salonu, eğitim odaları, sergi salonları, satış birimleri, VİP Salonu, cami katına çıkan 4 adet 15 kişilik asansörler ve 270 araç kapasiteli iki katlı otopark da bulunuyor. VİP Salonu’nun ilk konuğu da Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile oldu. Başbakan Erdoğan, açılış törenin ardından caminin VİP salonunda Nuceyfi ile yarım saatlik bir görüşme yaptı.

Gösterişli caminin özellikleri

Caminin ana kubbe yüksekliği 42, çapı 27 metre olarak inşa edildi. Camide 72 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört minare bulunuyor. Çevre yolu cephesindeki siluetinin bozulmaması için geoduvar teknolojisiyle istinat duvarları inşa edildi. Caminin yaklaşık 6 bin 500 metrekare alana sahip dış avlusu bulunuyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın tahsis ettiği araziye yapılan camide, hadis alanında master eğitimini sürdüren imam İbrahim Urgancı görev yapacak.

Caminin yanında fitness

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAvrupa BirliğiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiEgemen BağışErdoğan BayraktarHayati YazıcıHüseyin Avni MutluIrakİstanbulKadir TopbaşRamazan BayramıRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir