Milyonları İlgilendiren "Torba Yasa"ya İlk Onay

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milyonları İlgilendiren "Torba Yasa"ya İlk Onay

Milyonları İlgilendiren "Torba Yasa"ya İlk Onay

Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 'torba teklifi' Komisyon'dan geçti.30 bin polis ve 40 bin öğretmen alınmasını öngören "torba teklifi" Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

Teklifte, yaklaşık 2 milyon üniversite adayını yakından ilgilendiren bir düzenleme de yer aldı. Buna göre liselerin başarı puanları, bu yılki üniversite sınavında da öğrencilerin puanına eklenecek.

Bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair "torba teklifi" Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.

30 Bin Polis 40 Bin Öğretmen Kadrosu

Teklif Emniyet Teşkilatı'na 30 bin polis alınmasını öngörüyor. Bir müjdeli haber de öğretmen adaylarına geldi. 40 bin öğretmen kadrosuna bu yıl içinde atama yapılacak.

Üniversite İçin Lise Başarı Puanı Bu Yıl da Eklenecek

Torba teklifinde yaklaşık 2 milyon üniversite adayını yakından ilgilendiren düzenleme de var.

12 yıllık zorunlu eğitim yasası ile üniversiteye girişte puan hesaplama sistemi yeniden düzenlenmiş, liselerin üniversite sınavlarındaki başarı puanı, hesaplama sisteminden çıkarılmıştı.

Teklife göre bu yıl da YÖK'ün 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihlerinde aldığı kararla oluşturulan ÖSYS kılavuzu esas alınacak. Yani liselerin başarı puanları, bu yılki üniversite sınavında da öğrencilerin puanına eklenecek.

Ehliyet İçin Aranan 8 Yıllık Temel Eğitim 1997’den Önce Doğanlar İçin Aranmayacak

Ehliyet alabilmek için gerekli olan 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, 18 Ağustos 1997 tarihinden önce ilkokulu bitirenler için aranmayacak.

Zor Durumdaki Emekliler de Yardım Alabilecek

Sosyal yardımlarda herhangi bir sosyal güvencesi bulunmama koşulu kaldırılıyor. Zor durumdaki emekliler de yardım alabilecek.

Buna göre aile içindeki kişi başına düşen gelir 16 yaşından büyükler için belirlenen asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler de vakıflardan yardım alabilecek.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar, geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları, kişi olur verse bile haczedilemeyecek.

Seçim Yasaklarına İlişkin Hapis Cezası Paraya Çevrildi

Torba teklifle birlikte seçim yasaklarını ihlal edenlere verilen hapis cezaları, adli para cezasına dönüştürülecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÖğretmenPolis
Görüş Bildir