Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyonlarca İsim Kuzey Kutbu'nda

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milyonlarca İsim Kuzey Kutbu'nda

Milyonlarca İsim Kuzey Kutbu'nda

İki haftadır keşif seferinde olan 4 kaşif Greenpeace gönüllüsü, kapsülü Kuzey Kutbu’nda 4 kilometre derinlikte deniz tabanına yerleştirerek üzerine diktiği bayrakla Kuzey Kutbu’nun koruma alanı ilan edilmesini talep etti. Bayrak, Malezyalı bir çocuk tarafından tasarlandı.

Ünlü isimler de var

Kuzey Kutbu’nun derinliklerine yerleştirilen imzalar arasında dünya çapında ünlü müzisyen, oyuncu ve sanatçının isimleri bulunuyor. Türkiye’den kampanyaya destek veren Murat Boz’un ismi de bu kapsülün içindeydi.

Keşif gezisine katılan aktivistlerden Josephina Skerk “Dünyanın tepe noktasına gelip bu bayrağı dikerek, bu özel ve el değmemiş bölgenin herhangi bir ulusa ait olmadığını, Dünya’da yaşayan herkesin ortak mirası olduğunu vurgulamak istiyoruz. İsmi deniz tabanına yerleştirilen milyonlarca insanla birlikte bu bölgenin bir koruma alanı ilan edilmesini, petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’ndan uzak durmasını talep ediyoruz” dedi.

Greenpeace’in Kuzey Kutbu’na gerçekleştirdiği bir haftalık keşif seferi sırasında Kuzey Buz Denizi Konseyi de ilk toplantısını yapıyordu. Keşif ekibinin Konsey’le toplantı talebi reddedildi. Bir hafta süren keşif seferi, Greenpeace’in 2012 Haziran ayından beri sürdürdüğü uluslararası ‘Kuzey Kutbu’nu Kurtar’ kampanyasının bir parçası.

Greenpeace bu kampanyayla iklim değişikliği sonucu Kuzey Kutbu’nun hızla erimesine dikkat çekiyor ve bölgenin petrol şirketlerine ve endüstriyel balıkçılığa kapatılmasını talep ediyor. İklim değişikliği sonucu Kutup’taki buzlar eridikçe, Shell, Gazprom ve Statoil gibi petrol şirketleri, daha önce buzla kaplı olan alanlarda petrol aramak için hak iddia ediyor. Greenpeace’in kampanyasına bugüne dek 3 milyona yakın insan katıldı. İmzalar, Kuzey Buz Denizi’nde bir koruma alanı ilan edilmesini talep etmek için Birleşmiş Milletler’e ulaştırılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerGreenpeacemurat boz
Görüş Bildir