Milyonlarca Emekliye Maaş Farkı!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milyonlarca Emekliye Maaş Farkı!

Yapılacak hesaplamayla bu ay sonunda ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon farkı, memur ve işçi emeklilerinin temmuz maaşına yansıyacak. Memurlarla birlikte temmuzda zam alacak olan memur emeklileri ve işçi emeklileri ayrıca enflasyon farkı da alacak. Bu durum yaklaşık 10 milyon emekli için önümüzdeki temmuzu zam ayı haline getirdi. Memur emeklileri için çifte zam olurken işçi emeklileri için de fark imkanı doğdu.

Yapılan toplu sözleşme sonunda memur emeklilerine yılın ikinci 6 ayı için yüzde 3 zam öngörülmüştü. Bu oran memur emeklileri için de uygulanacak. Takvim Gazetesi'nin haberine göre, bu rutin zammın dışında işçi emeklileriyle birlikte toplam 10 milyon emekli için ayrıca enflasyon farkı umudu da bulunuyor.

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Takvim'in haberine göre, bu ay sonunda hesaplanacak olan yılın ilk 6 ayı ile ilgili enflasyon oranı emeklilerin ne kadar fark alacaklarını da belli edecek. Enflasyon oranı yapılacak zamdan daha yüksek çıktığı zaman, emekliler aradaki farkı maaşlarına zam olarak görüyor. Bu yüzden ay sonunda ortaya çıkacak olan 6 aylık enflasyon büyük önem kazanıyor. Emekliler şimdi bu oranın ne kadar çıkacağını beklemeye başladı. Bu orana göre Temmuz maaşları farklı yatacak.

Emekliler, hesaplanacak enflasyon farkını ve yapılacak rutin zam miktarını temmuz ayında hesaplarına yatacak maaşlarıyla birlikte görebilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verilerine göre, Türkiye'deki emekli sayısı toplam 10 milyon 403 bin. Bunların 5 milyon 966 bini SSK emeklisi, 2 milyon 454 bini esnaf ve çiftçi emeklisi (Bağ-Kur), 1 milyon 878 bini ise memur emeklisi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SGKZammemurzam
Görüş Bildir