Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyarlarca Dolara Sahip Olup Daha Mütevazi Bir Yaşamı Seçen 10 Teknoloji Lideri

Anasayfa > Gündem

Teknoloji dünyasının bazı yöneticileri, yatları ya da mega konakları, malikaneleriyle gösteriş yaparken, bazıları da gösterişten mümkün olduğunca uzak duruyor. Örneğin; Sergey Brin Costco' da topluca alışveriş yaparken, Mark Zuckerberg 30.000 dolarlık Wolkswagen GTI kullanıyor.

Şirketleriyle milyonlar hatta milyar dolarlar kazanan, tutumluluğu ve yardımseverliğiyle tanınan teknoloji dünyasının 10 yöneticisini sizler için derledik.

Not: Listede herhangi bir sıralama yoktur.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/10-fru...

1. David Cheriton, Stanford profesörü, net servet: 3 milyar dolar

1. David Cheriton, Stanford profesörü, net servet: 3 milyar dolar

Arista Networks kurucusu, Standford profesörü Cheriton, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin' in yaptığı demo projesinden sonra, Google' ın ilk yatırımcılarından biri oldu. Önceki 100.000 dolarlık miktar geri verilse de Cheriton bir milyarder olma fikrinden hiç hoşlanmadı.

''Aslında bu tarz şeylere gücenirim ben.'' diyen Cheriton, 13 banyolu ev yaptıran insanları anlamadığı, onlarda yanlış bir şeyler olduğunu söylüyor.

1986 model Wolkswagen Vanagon kullanan profesör, 30 yıldır aynı evde yaşıyor, kendi saçını kendi kesiyor; hatta sallama çay poşetlerini tekrar tekrar kullandığını söylüyor. Ancak o da bir savurganlık yaptı; 2012 yılında çocukları için bir Honda Odyssey aldı.

2. Charlie Ergen, Dish Network başkanı, net servet: 16.3 milyar dolar

2. Charlie Ergen, Dish Network başkanı, net servet: 16.3 milyar dolar

Ergen, bir lider ve detaycı bir yönetici olarak oldukça tutumlu. Yaklaşık 10 yıla kadar, Dish' ten gelen her çeki hiç düşünmeden imzalıyordu. Her gün işe gitmeden öğle yemeği için kendine bir sandviç hazırlayan Ergen, son zamanlara kadar iş seyahatleri esnasında, iş arkadaşlarıyla aynı otel odasını paylaşıyordu. Annesi ekonomik bunalım zamanında büyüyen Ergen, zengin bir hayat sürmediğini söylüyor.

3. Pierre Omidyar, eBay kurucusu ve başkanı, net servet: 8.1 milyar dolar

3. Pierre Omidyar, eBay kurucusu ve başkanı, net servet: 8.1 milyar dolar

eBay 1998 yılında halka açıldığında, Omidyar bir milyarder oldu. Ancak, kendini tatmin etmek için, hiçbir zaman para harcaması gerektiğini düşünmedi.

'''Normal zengin' kategorisini atlayıp 'tuhaf zengin' olma yolundan gittik.'' diyor Omidyar ve ekliyor: '' Tamam çok zenginiz. Sadece çok pahalı arabaları değil de hepsini birden alabiliriz. Ancak hepsini aldığınızda anlayacaksınız ki hiç biri gerçekten ilginç ve tatmin edici değil.''

4. David Karp, Tumblr kurucusu ve CEO su, net servet: en az 200 milyon dolar

4. David Karp, Tumblr kurucusu ve CEO su, net servet: en az 200 milyon dolar

Karp' ın bir genç olarak kurduğu blog platformu Tumblr, 1.1 milyar dolar değerinde olabilir; ancak Karp sade bir yaşam şeklini tercih ediyor. Tek savurganlığı ise  Williamsburg Brooklyn'deki 1700 fit karelik çatı katı. Karp burası için 1.6 milyon dolar harcamış; ama görünüşe göre yarısı boş duruyor. Evinde hiç kitabı olmadığını, çok az giysisi olduğunu söyleyen David Karp, insanların evlerini ıvır zıvırla doldurduğunu görünce çok şaşırıyormuş.

5. Azim Premji, Wipro Limited başkanı, net servet: 15.4 milyar dolar

5. Azim Premji, Wipro Limited başkanı, net servet: 15.4 milyar dolar

Teknolojik hizmet devi Wipro' nun başkanı olarak, Premji Hindistan' ın en zengin teknoloji kralı; ama para harcamaktan nefret ediyor. Premji iş gereği sürekli uçuyor, havaalanından ofisine de Hindistan' ın meşhur, üç tekerlekli arabalarıyla gidiyor. Wipro tesislerinde kullanılan tuvalet kağıtlarını denetlediği biliniyor, buna ek olarak da çalışanlarına, ofisten ayrılmadan önce ışıkları kapatmalarını sık sık tembihliyor.

6. Mark Zuckerberg, Facebook kurucusu ve CEO su, net servet: 32.4 milyar dolar

6. Mark Zuckerberg, Facebook kurucusu ve CEO su, net servet: 32.4 milyar dolar

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, yaşı sahip olduğu milyarlardan daha küçük olan, dünyadaki üç kişiden biridir. Sahip olduğu servete rağmen, Zuckerberg hala şaşırtıcı bir şekilde sade ve gösterişten uzak. Daha önce siyah bir Acura TSX kullanan Mark Zuckerberg, şu anda yaklaşık 30.000 dolara mal olan Wolkswagen GTI kullanıyor.

2011 yılında Palo Alto' dan 7 milyon dolarlık bir ev satın aldı; fakat bu, onun gibi varlık içinde yüzen birine göre devede kulak kalıyor. İlgi alanlarını kendi Facebook sayfasında paylaşan Zuckerberg, tişört ya da kapüşonlu hırka dışında çok nadiren resmi kıyafetler giyiyor.

7. Jan Koum, WhatsApp kurucusu, net servet: 6.8 milyar dolar

7. Jan Koum, WhatsApp kurucusu, net servet: 6.8 milyar dolar

Koum şu anda milyarder olsa da şimdiye kadar hep mütevazi bir hayat yaşamış. Kiev Ukrayna' da doğmuş ve 16 yaşında ailesiyle Amerika' ya taşınmış. Ailesiyle birlikte zorlu şartlarda yaşamış ve yiyecek kuponlarıyla hayatlarını sürdürmüş.

Para tasarrufuna yetişkinlik hayatında da devam etmiş Koum. Şubat ayında WhatsApp 19 milyar dolara satın alındığında, Facebook' a bir an önce anlaşmaya varması için baskı yapmış. Nedeni ise uçuş milleriyle aldığı Barselona uçuşunu kaçırmamakmış.

8. Tim Cook, Apple Ceo su, net servet: 400 milyon dolar kadar

8. Tim Cook, Apple Ceo su, net servet: 400 milyon dolar kadar

Tim Cook, tarihi olarak bakıldığında, Silikon Vadisinde en çok ücret alan yöneticiymiş; bunu yaşantı şekline bakarak göreceğinizi umuyorsanız eğer çok yanılıyorsunuz.

Ünlü olarak düşük bir profil gösteren Cook, evini Palo Alto' daki 2095 fit karelik bir alana yaptırıyor ve o çevreye göre oldukça düşük bir ücret olan 1.9 milyon dolar ödüyor.

Nereden geldiğini hatırlamayı seviyor ve alçak gönüllü ve sade bir yaşantı ona bu konuda yardımcı oluyor. Para ise Cook için motivasyon kaynağı.

9. Tony Hsieh, Zappos Ceo su, net servet: yaklaşık 1 milyar dolar

9. Tony Hsieh, Zappos Ceo su, net servet: yaklaşık 1 milyar dolar

1999 da kendi şirketi LinkExchange' i Microsoft' a 265 milyon dolara sattıktan sonra, Tony,  servetini gösterişli bir hayat yerine daha yapıcı şeylere yatırmaya karar vermiş. 

Son birkaç yılda, Las Vegas' ın bir teknoloji merkezine dönüşmesi için, bizzat 350 milyon dolarlık yatırım yapmış.

10. Sergey Brin, Google' ın kurucu servet, net gelir: 30.9 milyar dolar

10. Sergey Brin, Google' ın kurucu servet, net gelir: 30.9 milyar dolar

Kendi özel uçakları olan bir adamın tutumlu olduğunu söylemek mantıksız görünebilir; ancak Brin para harcamayı sevmediğini kendisi itiraf etti.

Brin bir röportajda '' Ben ailemden tutumlu olmayı ve pek çok şey olmadan da mutlu olabilmeyi öğrendim. '' diyor ve ekliyor: '' Çok ilginçtir ki hala tabağımda yemek bırakmamaya çalışıyorum, alışverişte fiyatlara dikkat ediyorum ve idareli olmaya çalışıyorum. Çünkü ben az olanla mutlu olmayı öğrendim. ''

Sergey aynı zamanda Costco müdavimi ve büyük bir hayırsever. Ayrıldığı eşi Anne Vojcicki' ye 2013 yılında 219 milyon dolar verdiği de bir diğer gerçek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
70
23
9
8
8
7
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
triskadannagme

market de alışveriş yaparken fiyatları kontrol ediyormuş bıd bıd bıd.. döveceksin bunları bir güzel. para harcamadıkları için değil ukalalıkları yüzünden.

Ak Gandalf

Oğlum mezaramı götürceniz o kadar parayı?! Ben olsam öküz gibi harcardım. Real Madrid'i satın alıp Ronaldo'nun yanına Messi'yi koyardım :P

Gürkan Çakıcı

Adamlar mütevazi değil ki,cimri...