Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Piyango Günah mı?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milli Piyango Günah Mı?

Milli Piyango Günah Mı?

Dünkü nde birçok camide yılbaşına değinildi. Hutbede, yılbaşının, kimlik ve kültür erozyonuna dönüştüğü belirtilerek, " Emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango, toto ve loto gibi talih ve şans oyunlarının peşinden sürüklenmek ne kadar üzüntü vericidir" ifadelerine yer verildi. Bizde bunu Ünlü din alimlerine milli piyango günah mıdır?" diye sorduk...

'Devlet yapıyor, haram sayılmaz'

PROF. DR. BEYZA BİLGİN (İlahiyatçı)

Türkiye'de resmi görüş Diyanetin. Onlar da geçmişte "Bu devletin eliyle yapıldığı için kontrollüdür, kumar olarak algılanamaz ve haram sayılmaz dolayısı ile kişisel olarak da kimseye zarar vermez" gibi bir açıklama yapmıştı. Ben de Diyanetin görüşüne katılıyorum.

'Kumarhanede oynanan kadar değil'

PROF. DR. SÜLEYMAN ULUDAĞ (İlahiyatçı)

Yani kazanılmayan bir para, karşılığı olmayan boşa verilen bir paradır. Kendisine piyango çıkmayanlardan alınan para başkalarına verildiği için dengesizliğe ve haksızlığa neden olmaktadır. Mesela birisi para veriyor. Kendisine çıkmıyor, karşılıksız para vermiş oluyor. Kazananlar da hak ettiğinden fazlasını alıyor. Servet dengesizliğine neden oluyor. İnsanlığın zararına oluyor. Türkiye'de olduğu gibi resmi kurumlar var. Bunlar tabi batakhanelerde, kumarhanelerde oynananlar kadar mahsurlu değildir. Milli Piyango neticede günahtır ama, resmi olmayanlar daha günahtır.

'Alın teri yok, haramdır'

YUSUF KAVAKLI (Emekli Müftü)

Alınteri var mı milletin? Milli piyango haramdır. Alınteri olmadığı için de toto, loto dinen caiz olmayan şeylerdir. Zaten haram olan şeyler Kur'anda ve hadislerde bellidir.

'Emeksiz kazanç dinimizde yasaktır'

PROF. DR. RAMAZAN AYVALLI (İlahiyatçı)

Kumar oyunlarının haram olduğu malumdur. Çünkü emeksiz bir kazançtır. Dinimizde emek harcamadan yapılan bütün kazançların yasaklandığı da belirtilmiştir. Faiz de, kumar da, piyango da aynıdır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir