Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milli Gururumuz Canan Dağdeviren, Stephen Hawking'i Harvard'da Misafir Etti!

14bPAYLAŞIM

Milli gururumuz, Canan Dağdeviren başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor! Birçok hastalığa yardımcı olabilecek yeni bir cihaz üzerinde çalışan bilim insanımız, Harvard Üniversitesi'nde dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking ile bir araya geldi!  

Hakiki Milli Gurur: Amerika'da 'Mevlana' Olarak Tanınan Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren - onedio.com
Hakiki Milli Gurur: Amerika'da 'Mevlana' Olarak Tanınan Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren - onedio.com

Dünyaca ünlü İngilizçi fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking, Harvard Üniversitesi'nde kara delikler üzerine bir konferans verdi.

Stephen Hawking, Harvard Üniversitesi’nde verdiği derste, kara delikler ‘düşündüğümüz kadar kara değil’, demiş ve çevresinde, ışık dahil her şeyi içine çeken kara delikler paralel evrenlere açılan kapılar olabilir iddiasını ileri sürdü.  

Bini aşkın akademisyen ve öğrencinin dinlediği ve İnternet üzerinden de canlı olarak yayınlanan konferans, Hawking'in uzmanı olduğu ve üzerine kitaplar yazdığı kara delikler ve enformasyon paradoksu üzerine idi.

"Kara deliklerde bilim kurgu yazarlarının hayal edebileceğinin ötesinde bir gizem var..."

Kara deliklere giren nesnenin sanılanın aksine kaybolmadığını, kara deliklerin bilim kurgu yazarlarının hayal edebileceğinin ötesinde bir gizemi barındırdığının belirten Hawking, "Kara deliklerin nasıl bu kadar büyük bilgiyi bünyesinde barındırdığı sorusu, çözmek için son derece sıkı bir biçimde çalıştığımız konulardan biri.. Eğer kara deliğe düştüğünüz hissine kapılırsanız korkmayın, bir çıkış var", diyerek espri yaptı.

"O benim kahramanım..."

Canan Dağdeviren de Hawking’in verdiği bu ilginç konferansın dinleyicileri arasındaydı. Dağdeviren, Harvard Topluluğu'nda (Harvard Society) "o benim kahramanım" dediği Hawking ile bir araya geldi ve çektirdiği fotoğrafını da Twitter'da paylaştı.

Gururumuz Canan Dağdeviren başka hastalıklara umut olabilecek yeni bir cihaz üzerinde çalışıyor!

Bu önemli buluşmanın sebebi ise, değerli bilim insanımızın Hawking'in de muzdarip olduğu, ALS hastaları için geliştirdiği yeni bir cihazdı.

Normal şartlarda ömrü 5-7 yıl arasında değişen kalp pillerinin ömürlerini, giyilebilir kalp pili projesi ve tasarımı ile uzatan Dağdeviren, şimdi de ALS, Parkinson, Alzheimer ve farklı beyin hastalıklarına yardımcı olabilmesi için iğne şeklinde bir pil tasarlıyor.

Biz de kendisine başarılarının devamını diliyoruz; ki böyle olacağından da eminiz! 👏👏👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nilos-pelus

HAYALLER HAWKİNG HAYATLAR ANNEANNEM...

herasyoi

bu kadına bir şey olacak diye korkuyorum açıkçası

unknown_member

biz de ancak amcamgilleri misafir etmeye devam

--heisenberg--

Ulan şansa bak be. Hawking gibi bir insanla tanışabilmek ne büyük bir şereftir. Helal olsun valla. :)

ssamettrk

Bende bilim adamıyım sizinle tanışmak isterim. Davetinizi bekliyorum :))

Görüş Bildir