Milli Arama Motoru E-Çelebi 2023′te Geliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milli Arama Motoru E-Çelebi 2023′te Geliyor

Milli Arama Motoru E-Çelebi 2023′te Geliyor

Bilişim sektöründeki gelişmeler ile internet kullanımının önce çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerindeki sosyal etkilerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 2023 hedeflerinden bahsederken milli arama motoru e-celibi.com’u hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Google ve Yahoo gibi sitelerin Türkçe versiyonu olacağını söyleyen Binali Yıldırım bu konuda geciktiklerini de itiraf etti. Bilgilerin kaynağının başkasında olması, sürdürülebilir bir şey olmadığı söyleyen Yıldırım, internette paylaşılan her bilginin, sahibinin olmaktan çıktığını ve anonimleştiğini dile getirdi. Anonimden ne kastettiğini ise bilgilerin bir ülkenin yayın kaynağından çıktığını ve bütün dünyanın bu konudan rahatsız olduğunu ekleyerek açıkladı. ‘Birçok ülke gibi biz de bu bilgilerin güvenliği konusunda bir problem yaşamacağımızdan emin değiliz. Bu konuda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Avrupa Konseyi Siber Suçlar Konvansiyonu gibi organizasyonlar, hepsi, bu işi tartışıyorlar ama bir uzlaşma henüz bulunmuş değil.’ sözlerini de konuşmasına ekledi.

İnternetin artık ‘aileden biri’ konumuna geldiğini söyleyen bakan, internetteki en büyük sorunun güvenlik olduğunu söyledi. Şu anda ki en büyük tehditin siber güvenlik olduğunu ve Amerika’nın bu alanda her yıl 15 milyar dolar harcadığını belirtti. Devlet olarak bilişim ağımızın korunması için bakanlık koordinasyonunda diğer kurumlardan görevli elemanların belirlenmesi, yetiştirilmesi, mücadele ve müdahale yöntemlerinin anlatılması konusunda kendilerini geliştireceklerini dile getirdi.

Günümüzde alın terinin yerini akıl terinin aldığını dile getiren Yıldırım, Telekom’un 160 yıllık bir şirket olduğunu, 50-60 bin çalışanının olduğunu ve yıllık cirosunun 10 milyar doların altında olduğunu fakat Google, Facebook gibi mazisi 10-15 yıl olan küresel şirketlerin üniversiteli gençlerin, 5 kişiyle başlayıp şimdi 200 milyar dolar ciroya sahip olduklarını hatırlattı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Binali YıldırımDeepMindFacebookGoogle
Görüş Bildir