Millet Olarak Cümle Aleme İlan Etmezsek Nefessiz Kalıp Ölecek Gibi Olduğumuz 13 Şey

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Millet olarak bazı konularda mahremimize çılgınlar gibi düşkünken bazı konularda neredeyse hiç ayarımız yok. Tam tersine herkese göstermezsek nefessiz kalıp ölecek gibi olduğumuz o konuları sizin için derledik.

1. Oğlumuzun pipisinin ucundan kesmek. Aslında dinen böyle düğün dernekli bir durum yok. Bu tamamen bize özel.

Herkes duyacak bilecek! Gerekirse düğün salonu tutulup bütün tanıdıklar davet edilecek.

2. O ev alındıysa bunu herkese haber vermeliyiz. "Canım biz de yeni ev aldık." "Ev kredisine girdik." "Biliyorsunuz yeni ev aldık."

Ev alıp da bunu saklamış insan sayısı bu ülkede bir elin parmaklarını geçmez. Ev alınırsa bu herkese söylenmesi gereken bir şeydir. Zaten herkes size ev alıp almadığınızı sorup duracak, istemesiniz bile bunu öğreneceklerdir.

3. O araba alındıysa o arabayla milyon fotoğraf çekilip Facebook'a konacak.

Direksiyonda, arabanın yanında, arabanın üstünde, arabaya yaslanırken, arabayı yıkarken, arabayı öperken filan fotoğraflar çekilecek. Arabanız olmadan siz neydiniz acaba?

4. Yeni saç modelimiz halka mal edilmeli. Halkın beğenisine mutlaka sunulmalı.

Gerekirse sosyal medyadan gerekmezse sohbet arasında yeni saç modeli gösterilecek. Nasıl olmuş sorusu mutlaka sorulacak.

5. O kızın çeyizi cümle akrabaya, komşuya, tanıdığa tanımadığa sergilenecek. Bunca emek boşuna verilmedi!

Elalem ne der! Çeyiz serme diye bir şey var kültürümüzde.

6. O çocuk üniversiteyi kazandıysa, bunu senelerdir görüşülmeyen uzaktan teyze oğlunun kocasının kızkardeşinin yengesi bile duyacak!

"Bizim oğlan mühendislik kazandı."  "Bizim kız da işte biliyorsunuz öğretmenlik okuyor." "Bizim ki de artık mezun olsa da avukat olsa, keh keh keh!"

7. Terfi mi ettin, müdür mü oldun, bunu bilmeyen kalmayacak! Direkt söylenmese bile bu bir şekilde tanıdık tanımadık herkese ima edilecek!

Allah kimsenin emeklerini boşa çıkarmasın dimi?

8. Bir ünlüye mi rastladınız, fotoğraf çektirip kanıtlayamazsanız bile bundan her yerde bahsetmelisiniz. "Abi gördüm ben onu çok çirkin ya!"

Bir de gerçek hallerini mutlaka boklamalasınız!

9. Yurtdışında herhangi bir ülkede mi bulundunuz? Alnınıza yazın alnınıza. "Canım Almanya'da hiç böyle değil."

"İsviçre'ye abimgiller var biliyorsun. Geçen yaz oradaydık. Batı çok gelişmiş yollar 10 şerit. "

10. Evine erkek misafir gelen mahalledeki bekar kadının yaşam tarzı, o mahallede oturmayan uzak akrabalara bile anlatılacak!

"Eve giren çıkan belli değil, çok da rahat maşallah!" "Arabayla bıraktılar geçen akşam."  "Geçen gördüm, sarı bir gömlek giymiş."

11. Bütün Hac ve Umre ziyaretleri neredeyse canlı yayınla tüm İslam alemine ilan edilecek. Yoksa sevabı eksik kalır.

Allah kabul etsin.

12. Kesilen her türlü kurban ve adak milletin gözüne gözüne sokulacak. Dediğimiz gibi aksi durumda sevabı eksik olur.

"Ev alınca adak kesicem dediydim."

13. Son olarak en zalimi: Küsülen kişiye yapılan tüm iyilik ve hayırlar ifşa edilir. Bütün herkes onun nankör olduğunu bilmelidir. "Onu pezevenklerin elinden aldım."

"Yiyecek ekmeği yoktu, cebine para koydum." "Elinden tuttum adam ettim adam!" "Vaktinde kimse selam vermezken ben hatırını sordum ben!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
derin-a-clk

Kiralık Aşk dizisindeki Koray Sargın'ın dediği gibi :) " Verilmiş sadakanız varmış, ben verdim ben !! "

knbradley

adak adama nedir kardes. o hayvan olmese senin isin rast gitmicek mi ?

kzkunta

aynen yaaa gitsin birkaç kilo et alsın kasaptan, niye kesiyorlar ki hazırı varken :D:D:D:D

knbradley

mesele o degil len :d neyse kasmayak

furkan-celik19

dostum adak adandımı o adam o adağı kesinlikle yiyemez ve fakir fukaraya verir ve insanlar aş edinir ve iyi olur ve güzel bişe ve sen anladın sanırım :)

knbradley

konu o degil mk bi canlinin mal bir insan evladi icin olmesi.1 kg et yerine kat ve kat baska besin kaynaklari alinir ve daha cok insan as edinir degilmi cici karsim.

kigami

Adağın aslı; adak adanan hayvanın işaretlenmesi ve sürüden ayrı tutularak kesilmemesi, yenmemesi üzerineydi. Ayrıca Türk'e özgü bir durumdur bu. Sonradan ne olduysa adak kesilmeye ve sonrasında kesence yenmemeye başlandı. En son ise kesilmeye ve kesence de yenmeye başlandı. Yakında adağı kesip yalnızca kendi deep freeze ne atanlar türeyecek. Ondan sonrasını düşünemiyorum bile..

knbradley

Adağın aslı; adak adanan hayvanın işaretlenmesi ve sürüden ayrı tutularak kesilmemesi, yenmemesi üzerineydi. bu biraz daha mantikliymis.

runafes

Herkes yapıyor ve başkasını ayıplıyor ya ben ona çok gülüyorum.

disi-aslan

tatile gidince deniz kum güneş açıklamalı fotoğrafta şart tabi

vemerve

Detaya inersek;ayaklar, kokteyl bardağı ve Kürk Mantolu Madonna adlı kitapla şezlongda çekilen fotoğraf da olmazsa olmaz :)

disi-aslan

ahaha aynen :D

147258369

sünnetin Kuran ı kerimde olmadığı bir gerçek.Allah insanın her uzvunu muhteşem yaratacak sonra şurası olmamış ucundan kırpıverin mi diyecek.evet sünnet islama aykırıdır diyorum aksini ispat edebilen varsa Allahın biz bu kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık dediği Kuran ı referans göstermelidir.

disi-aslan

sünnet daha çok sağlık açısından yapılan bir şeydir organın mikroplara karşıkorunmasıyla alakalı eskiden temizliği zor olduğu için peygamberimiz bunu öngörmüştü ve şu anda bu yüzden devam etmektedir.

147258369

bu eğer bizim toplumumuzda sağlık içinse çocuk bunu büyünce de yaptırabilir özgür iradesiyle.peygamber efendimiz hacamatı da tavsiye etti ama çocuk doğar doğmaz kafasına kesik atılmıyor sonuçta.bir de bunun din adına yapılması olayı var ki ben ona kızıyorum.bu dinimizin olmazsa olmazı gibi gösteriliyor sorun bu aslında

disi-aslan

dediğin üzere dezavantajlarıda fazla çocuğun psikolojik gelişimde cinsel organını kaybetme gibi depresyonlarıda ortaya çıkarıyor ama bu artık gelenek gibi yerleşmiş islam dünyasında bana göre çocuğun aklı ermezken yapılması doğru olur

testmanyagi53

Sünnet islama aykırı değildir. Peygamber efendimiz bile sünnetli doğmuştur. Sünnet değil Sünnet düğünleri yasak. Yani olay Düğünle gelişmiyor.

147258369

bence peygamberimizin sünnetli olduğunu kanıtlayamazsın

kzkunta

Merve o değil, farkında olmadan evrimi de çürüttün şuan. Ortalama 1500 yıldır erkekler sünnet oluyorsa, neden gelecek nesil sünnetsiz doğmadı ? Belki de nedeni budur. :D:D:D

147258369

ne alaka ya.kusura bakma ama ömrümde böyle alakasız bir cevap almak nasip olmamıştı bana şimdi oldu

furkan-celik19

merve senin zorun neye erkek çocuğun felanmı var :) bak ablacım 1.kuranda herşey yaazmaaaz peygambere bahşedilir namaz nasıl kılınır oruç nasıl tutulur adak nasıl adanır fıkıh ilmi vardır öyle söyliyeyim şimdi sen ister oğlunun ister yeğenin pipisi kestirme skntı yok sorgu sualde verirsin cevabını ;)

147258369

Allah biz kur an da hiç bir şeyi eksik bırakmadık diyecek ama sen kur an da her şey yazmaz diyeceksin ilginç

logicaldoor

Kur-an'da her şey yazmaz, doğrudur. Ama aradaki boşlukları peygamber doldurmaz. Namaz dediğin ibadet İslamiyetten de önce yüzyıllar boyunca yapılıyordu zaten. Bugün İslami olduğu düşünülen ancak İslamla alakası olmayan pek çok şey gibi. Kur-an'da yazmayan konular insanların yaşamlarını kolaylaştırmak adına bırakılmış "serbest bölgeler" dir. Bu konularda insanlar kendi kültürlerine uygun davranış kalıpları geliştirirler. Tamamı için Kur-an ile konulan yegane kural "aşırıya kaçmamak" tır. Bunların dışında da toplumsal yaşam için hayati önem arz eden konular net olarak açıklanmıştır. Eğer okursan, Kur-an'da peygaberimize "bizim yasaklamadığımız bir şeyi sen kendine nasıl yasaklarsın" tarzında bir ifade olduğunu görebilirsin...

logicaldoor

Türbanı, çarşafı tartışan "adamları" çok ilginç bulurdum. İstemeden de olsa dahil olmak zorunda kaldığım da olurdu konuya. Ama sünneti tartışan kadınlar da ilginçmiş :) ...

147258369

gerçekten ilginç ama şöyle ki : tabi ki aşırıya kaçmamalıyız serbest bölge dedin tamam o da doğru ama bunu çocuk istiyorsa büyüdüğünde yaptırsın.dediğim şey bu .bence gereksiz bir şey bu düşünsene 40 ını geçmiş sahabelere peygamber efendimizin sünnet olun dediğini neyse bu konu pek hoş değil gibi

logicaldoor

Herhangi bir şey, peygamberin söylediği iddia edilerek tartışmaya açıldığı anda konu olması gereken eksenden din eksenine kayıyor. Sorunun temeli bu aslında. Sizin tartıştığınız konuyu tıp veya psikoloji alanlarındaki insanların tartışması daha doğrudur. Türbandır, çok eşliliktir böyle şeyleri sosyologlar tartışmalı. Fitredir, zekattır, mirastır gibi şeyleri ekonomistler veya hukukçular tartışmalı. Ama birisi "peygamberimiz oturarak su içermiş" veya "oturarak su için demiş" gibi absürd bir şey söylediği anda işler çığrından çıkıyor...

Başlıklar

AlmanyaFacebookHacİsviçreyiyecek
Görüş Bildir