Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Militarist 23 Nisan Ve Sultanbeyli!

-

Militarist 23 Nisan Ve Sultanbeyli!

Militarist 23 Nisan Ve Sultanbeyli!

28 Şubat döneminde tankların yürütüldüğü, merkezine eliyle ileriyi işaret eden Atatürk heykeli konulan İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi 90’larda Müslüm Gündüz, Fadime Şahin, Hizbullah ve zikir çeken guruplarıyla milli görüşün ve şeriat talep edenlerin merkezi halindeydi.

Ak Partinin iktidara gelmesiyle, hem şehircilik hem de sosyolojik olarak çok değişen ilçenin camiye benzeyen ve başkanın odasına ayakkabıları çıkararak girdiğiniz hizmet binası yıkılıp yerine kadir topbaş’ın imzasını taşıyan modern bir bina yapıldı. Merkezine yapılan alt geçit sayesinde büyük bir meydana kavuştu ve herkesin nefretle baktığı asker üniformalı Atatürk yerine takım elbiseli ve eliyle memnuniyet belirten bir Atatürk heykeli dikildi.

Daha 10 yıl önce kadınların görülmediği ilçe merkezi bugünlerde stilleri yarıştıran erkekler ve kadınlarla dolup taşıyor. Alışveriş merkezleri, güzellik merkezleri, lüks lokantalar ve Türkiye’nin önde gelen markalarının mağazaları dolup taşıyor.

Bir istatistik vermek lazım 4x4x4 sistemiyle yeniden açılan imam hatip okullarına kayıt oranı Sultanbeyli’de beklenenin altında kalmış. 10’dan fazla özel okul var ilçede.

Peki, her şey bu kadar iyimser mi? Kürt nüfusun yoğun olduğu ilçede 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi Cumhuriyetin resmi kutlamaları hala bu kadar değişime rağmen asker ve devletin halka irade sergileme alanı oluyor. Bugün sosyal medyadan görüşünü aldığım liseli gençler hala stadyum gösterileri yapıldığını caddede askeri araçların konvoy yaptığını söylüyor.

Muhafazakâr iktidar Sultanbeyli ilçesini radikal İslam’dan arındırmış olabilir ancak sivilleştirmediği çok açık. Bir nevi askerle muhafazakârlar barıştırılmış ilçede ama Kürtler ve Aleviler hala öteki.

Lise ve ilkokul müsamerelerinde bırakın gitar, modern dans gibi etkinlikleri, halay, alevi yörelerinde oynana folklor, saz, bağlama bu etkinliklere sokulmuyor.

Anaokulunda okuyan çocuklara asker kıyafetleri giydirip onlara takla attırıp, yaylalar yaylalar marşını söyletip artından şehit taklidi yaptırıp sonra diriltip "Vatan sağolsun", "Ne mutlu Türk'üm diyene" dedirten zihniyet, ne yazıktır asker ya da darbeciler değil, bugünkü iktidar...

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviHizbullahİstanbulKadir TopbaşŞehit
Görüş Bildir