Bu Söylenti Çok Konuşulacak! Microsoft Dell'i Alacak mı?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Microsoft'tan Dell'e ‘Ara Finansman’ Desteği Geliyor

Microsoft'tan Dell'e ‘Ara Finansman’ Desteği Geliyor

Geçen hafta halka kapanma söylentileriyle teknoloji sektöründeki tüm dikkatleri üzerine çeken Dell‘de sular durulmuyor. Yatırım şirketleriyle görüştüğü konuşan şirketin şimdi de Microsoft‘tan ara finansman alacağı iddia ediliyor.

CNBC’den David Faber haberine göre Dell, ara finansman için Microsoft ile görüşmelere başlamış durumda. Gerçekleşmesi beklenen ara finansman desteğinin 1-3 milyar dolar aralığında olması paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Eğer iddia edilen ara finansman gerçekleşirse Dell, Microsoft’a borçlanacak veya Microsoft Dell’in tercih ettiği hisse serisinden alabilecek.

Bilmeyenler için ara finansman terimini açıklayalım. Ara finansman, risk sermayesi, hisse senedine dönüştürülebilir tahvil ve hisse rehini yoluyla şirketlere finansman sağlar. Ancak bir şirket aldığı borcu ödeyememesi durumundaysa borç veren kişi veya şirketin, borç alan şirkete ortak olma hakkının bulunduğunu paylaşalım.

İşin aslına bakacak olursak Dell’in Microsoft’tan önce dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinden biri olan Silver Lake ile halka kapatma görüşmelerini sürdürüyordu. Bu görüşmelere göre Silver Lake, şirketin halka açık hisselerine değer biçerek hisseleri toplaması planlanıyordu. Ancak bu duruma Dell Kurucusu Michael Dell sıcak bakmadığı için görüşmeler askıya alınmıştı.

Dell’in şu anda 22.7 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Şirketin hisse başı değerinin ise 13.1 dolar olduğunu görüyoruz. Microsoft’un, Dell ara finansman sağlaması haberlerinden sonra ise şirketin borsadaki hisselerini yüzde 2 civarında arttırdı.

Microsoft’un Dell’e ara finansman sağlayarak, yardımda bulunması her iki şirket açısından olduğu kadar teknoloji sektörü açısından da oldukça önemli bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft, 2007 yılında Facebook veya 2011 yılında Nokia’da olduğu gibi bu kez de yardım elini uzatacak mı göreceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu Söylenti Çok Konuşulacak! Microsoft Dell'i Alacak mı?

Bu Söylenti Çok Konuşulacak! Microsoft Dell'i Alacak mı?

Microsoft hakkında ortaya atılan iddia eğer gerçek olursa, hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir!

Dev bilgisayar üreticisi Dell için bir süredir dedikodusu dönen satılma haberleri gerçek oluyor. CNBC'nin haberine göre, Dell'in satış sürecine yazılım devi Microsoft da dahil olacak.

Bir süredir finansal krizle boğuşan firma için ilk somut adımı atan isim Microsoft oldu. Konuyla ilgili kaynaklar, Microsoft'un Dell'e 1 ila 3 milyar dolar arası yatırım yapacağını belirtti.

"Ara finansman" şeklinde olacağı söylenen yatırım, ilerleyen zamanlarda büyük ihtimalle Microsoft'un Dell'i satın almasıyla sonuçlanacak. Son zamanlarda hisse bedelinde büyük düşüş yaşan Dell, bu yatırımla şüphesiz derin bir nefes alacak.

Her iki taraf da satın alma veya yatırım konusunda şimdilik sessizliğini sürdürüyor.

teknoloji

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookMicrosoftTercih
Görüş Bildir